X
Ładowanie...

Toskania

Romantyczna kraina wina doskonałego. Zakochaj się w Toskanii

Dzięki biletom lotniczym w promocyjnych cenach podróże do Włoch są bardziej dostępne niż kiedykolwiek.Toskania to popularny cel wypadów wakacyjnych, czemu trudno się dziwić – w końcu to kraj pięknych krajobrazów, pysznej kuchni, świetnej architektury i do tego kolebka renesansu. Jeśli chcesz połączyć odpoczynek w okolicznościach łagodnego, toskańskiego klimatu i przy okazji przeżyć lekcję europejskiej historii – nie czekaj dłużej.

Historia Toskanii

Ziemie nad morzem Tyrreńskim zasiedliły już w późnej epoce brązu nieznane nam ludy, jednak prawdziwą cywilizację na tych ziemiach stworzyli Etruskowie, których kolonizacja zaczęła się przed VIII w. p.n.e. Stanowili oni ważne ogniwo przenikania się kultur greckich na Półwysep Apeniński, by w końcu zostać pochłoniętymi przez Rzym. Niektórzy twierdzą, że kultura rzymska była w rzeczywistości przedłużeniem kultury Etrusków, od których przejęli wiele zwyczajów religijnych i rytuałów. Rzymianie założyli tam miasta: Florencja Piza, Siena i Lukka, stworzyli sieć dróg, poprowadzili akwedukty i ogólnie zmodernizowali ten region. Po upadku Cesarstwa zachodniorzymskiego Toskania najeżdżana była przed różne plemiona Germanów, by w końcu zostać przejętą przez Bizancjum. W średniowieczu Toskania rozdarta była przez spór Papiestwa ze Świętym Cesarstwem Rzymskim. Miejskie komuny stawały się coraz bardziej niezależne. Renesansowa Toskania zostaje zdominowana przez Florencją i rządzącą nią Medyceuszy, staje się światową stolicą sztuki i architektury, jak również bankowości. Ten okres był najświetniejszym czasem dla Florencji, Pizy czy Sieny i to jego spuścizna ściąga turystów z całego świata.

Toskania historia
Toskania atrakcje toskanii

Atrakcje Toskanii

Poza pięknymi, górzystymi krajobrazami tej części Włoch i jej białymi plażami czeka nas ogrom miejsc wartych zobaczenia. We Florencji z pewnością powinniśmy udać się do katedry Santa Maria del Fiore, gdzie ze szczytu kopuły lub dzwonnicy będziemy mogli zobaczyć panoramę miasta. Ci zainteresowani nie tylko architekturą mogą stanąć w długiej kolejce do galerii Uffizi, jednym z najwspanialszych muzeów świata. Zobaczymy tam wielkie dzieła malarstwa, m.in. Narodziny Wenus Botticellego (i inne jego obrazy), Świętą Rodzinę Michała Anioła, dzieła Rafaela i Tycjana, jak również mistrzów flamandzkich – Rembrandta, Rubensa, Van Dycka. W Pizie, zwanej też Perłą Toskanii, z pewnością zwabi nas Krzywa Wieża, lecz pamiętajmy – wstęp do tego zabytku będzie nas kosztować aż 15 euro! Warto też przejść się na Plac Katedralny, zwany też Placem Cudów (Campbo di Miracole). Ciekawym miejscem na pewno jest też Camposanto Monumentale, prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych cmentarzy na świecie.

Kuchnia toskańska

Miejscowa kuchnia opiera się na prostocie potraw i wysokiej jakości składnikach. Pyszne wina, owoce morza, niepowtarzalny toskańskie pieczywo, które używane jest w bardzo wielu przepisach (polecamy panzanellę, sałatkę chlebową) – to wszystko zapewni nam niepowtarzalne przeżycia kulinarne. Nie brakuje też tak popularnego we Włoszech makaronu, tutaj królują grube wstęgi pappardelle. Toskańczycy uwielbiają dziczyznę i drób, w lokalnej kuchni króluje dobrze przyprawione mięso. Prawdziwą kulturę jedzenia odkryjemy przechadzając się wąskimi uliczkami, gdzie znajdziemy wiele rodzinnych, małych restauracji, gotowych zaserwować nam prawdziwe przysmaki. Już same smaki Toskanii zachęcają do podróżowania.

Kuchnia toskańska
Lotnisko

Lotniska w Toskanii

Port lotniczy Florencja-Peretola

- lotnisko znajdujące się 4 km od Florencji, obsługuje je wiele linii lotniczych, w tym tanie Alitalia. Lot do Florencji trzeba odbyć z przesiadką w Paryżu bądź Rzymie.

Port lotniczy Piza

- międzynarodowe lotnisko znajdujące się tylko 2 km od miasta. Dolecieć tam możemy dzięki bezpośrednim lotom Ryanaira z Warszawy, Gdańska i Krakowa dostępnych w promocyjnych cenach już od 158 zł.