X
Ładowanie...

Skarby północnych Włoch

Odkryj najbardziej stylową część Italii

Wakacje trzeba spędzać w dobrym stylu. A jeśli o stylu mowa, to najlepszym kierunkiem będą północne Włochy, gdzie znajduje się pulsujący modą i designem Mediolan, bajkowa Wenecja oraz jeszcze kilka(dziesiąt) innych tego typu klejnotów. Ale nie bójcie się, to region który poza wyrafinowanym gustem, charakteryzuje także doskonała włoska kuchnia i życzliwie nastawieni do życia i innych ludzi mieszkańcy. Słowem – to doskonałe miejsce na prawdziwie włoskie wakacje.

Wenecja

Każdy podróżnik, turysta i zakochany powinien tam kiedyś dotrzeć, by zobaczyć na żywo to niezwykłe, częściowo zanurzone w wodzie miasto. Romantyczny spacer uroczymi uliczkami i rejs gondolą to gotowy przepis na sukces w misji podbijania serca tej wybranej osoby. Ale Wenecja ma wiele do zaoferowania także samotnym podróżnikom, grupom przyjaciół oraz rodzinom. Tam przecież znajduje się słynny Plac Świętego Marka, który czasem staje się placem podwodnym. Wśród zabytków wartych zobaczenia na pewno trzeba wymienić Pałac Dożów oraz bazylikę św. Marka. Jednym z symboli miasta jest natomiast most Rialto, który pojawia się na wielu pocztówkach i zdjęciach z Wenecji.

Naszym zdaniem najlepszym planem na Wenecję jest… brak planu. Lepiej po prostu pójść na spacer i powłóczyć się bez celu. Prędzej czy później i tak natraficie na główne atrakcje, a nie będziecie musieli się martwić o trasę przemarszu i mapę. Zdajcie się na instynkt podróżnika i zarezerwujcie atrakcyjne loty do Wenecji!

Mediolan

Stolica Lombardii to jedno z najważniejszych europejskich centrów mody i designu, ale także prężny ośrodek finansowy. Można tam pojechać o każdej porze roku i zawsze będzie co zobaczyć. Jednak we wrześniu i lutym Mediolan żyje modą, bo właśnie wtedy odbywają się słynne Tygodnie Mody. Jeśli Wasze szafy świecą pustkami, to zarezerwujcie już teraz loty na najbliższe takie wydarzenie. A jeśli nie pociąga Was splendor i błyski fleszy, wybierzcie się tam po prostu na zwykłe zakupy, w dowolnym czasie. Gwarantujemy, że nie będziecie zawiedzeni.

Gdy skompletujecie już garderobę, wybierzcie się na spacer po centrum. Z pewnością zachwyci Was styl architektury oraz… kreacji noszonych przez zwykłych przechodniów. Mediolańczycy potrafią zadbać o siebie i chętnie pokazują się w modnych ubraniach. Podziwiając ich gust przejdźcie na Piazza Duomo, gdzie znajduje się słynna katedra oraz galeria Vittorio Emannuele II. Gdy będziecie spragnieni muzyki, skierujcie się do La Scali, a jeśli zamarzy Wam się piłka nożna na najwyższym europejskim poziomie, udajcie się na San Siro, gdzie swoje mecze rozgrywają AC Milan i Inter Mediolan. Poradzicie sobie z ogarnięciem takiego bogactwa atrakcji?

Turyn

Stolica Piemontu nie kojarzy się z leniwym włoskim dolce vita, ale zdecydowanie warto się tam wybrać. Nawet jeśli nie jesteście fanami pewnej popularnej marki samochodów czy klubu piłkarskiego Juventus. Turyn to przede wszystkim imponująca barokowa zabudowa i specjały włoskiej kuchni w najlepszym wydaniu. Przy placu Piazza Castello zobaczycie imponujący Pałac Królewski, który trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pełni zasłużenie! Zwróćcie też uwagę na pobliski pałac Madama, w którym mieści się Muzeum Sztuki Antycznej. A skoro o muzeach mowa – wysupłajcie trochę czasu na Narodowe Muzeum Kinematografii, albo chociaż zobaczcie jego siedzibę. Niesamowity budynek Mole Antonelliana to jeden z architektonicznych symboli miasta.

Takie nagromadzenie zabytków wymaga intensywnego zwiedzania, a to najlepszy sposób na zaostrzenie apetytu. Na szczęście w Turynie nie będziecie mieli problemów z zaspokojeniem głodu. Spróbujcie marynowanego królika i pierożków agnolotti. A potem spocznijcie na parę chwil z kieliszkiem regionalnego wina w ręku i odetchnijcie pełną piersią. Gwarantujemy Wam, że pomyślicie wtedy: życie jest piękne!

Genua

Macie w sobie coś z odkrywców? W takim razie powinniście pomyśleć o odkryciu miasta tego największego odkrywcy – Krzysztofa Kolumba. W Genui znajduje się Dom Krzysztofa Kolumba, który rzekomo mieszkał w tym miejscu. Radzimy w to uwierzyć i dać się przekonać, że to miasto sprzyja ludziom kreatywnym i odważnym. Ale równie dobrze poczują się w nim amatorzy powolnych romantycznych spacerów, ponieważ wąskie uliczki aż zachęcają do tego typu aktywności. Podczas przechadzki skierujcie się w stronę Porta Soprana, średniowiecznej bramy miejskiej. A potem rzućcie okiem na katedrę San Lorenzo. Będzie pięknie, zapewniamy!

Rozrywką z innej, podwodnej, bajki jest Aquarium di Genowa – jedno z największych, o ile nie największe, w Europie. Zbudowano je z okazji 500. rocznicy odkrycia Ameryki, więc ma skalę iście amerykańską. Zobaczycie tam mniej więcej 600 gatunków ryb, ssaków i płazów. Hitem z pewnością będą popisy delfinów, pingwinów, fok i rekinów. Brzmi dobrze? To dobrze, bo ceny lotów do Genui też są dobre!

Bolonia

To miasto słynie z fantastycznej kuchni, ale nie pytajcie tam nikogo o spaghetti po bolońsku, bo mieszkańcy nie wiedzą, że coś takiego istnieje. Zamiast tego zapolujcie na tagiatelle al ragu, tortelloni czy ravioli. Wypatrujcie uważnie dyniowego nadzienia, które na pewno skradnie Wasze serca. Tak samo jak całe miasto, które zachwyca głównym placem Piazza Maggiore. Tam zobaczycie Fontannę Neptuna oraz ogromną Bazylikę San Petronio. A jeśli chcecie się dowiedzieć dlaczego Bolonia nazywana jest „czerwonym miastem”, koniecznie wdrapcie się na Torre degli Asinelli – to ta wyższa przedstawicielka duetu Dwie Wieże. Będziecie musieli pokonać aż 498 schodów, ale widok wart jest takiego poświęcenia.

Natomiast po zejściu z wieży będzie Wam się należała nagroda. Wybierzcie przepyszne lody lub lampkę wina. Albo niespieszny spacer po mieście, kontemplację architektury i odpoczynek w parku. Wybór sposobu na relaks należy oczywiście do Was – tak samo jak wybór terminów lotów do Bolonii.