X
Ładowanie...

Południe Włoch i słoneczne wyspy

Leć tam, gdzie dolce vita smakuje najlepiej!

Włochy są zawsze dobrym pomysłem na wakacje, a południe tego kraju to rozwiązanie wręcz idealne! Tam lato trwa z pewnością dłużej niż u nas, słońca jest więcej, a woda jest cieplejsza. A do tego jak tam wszystko smakuje! Włosi opanowali do perfekcji życie w zgodzie z naturą i pełnej wyrozumiałości niezgodzie z goniącymi terminami i obowiązkami. Dlatego chodzą tacy uśmiechnięci! Pora by i Wasze twarze rozjaśniło włoskie słońce i uśmiech, który rodzi się z espresso, pasty i oryginalnej pizzy.

Neapol

Podobno jeśli zobaczy się to miasto, to można już spokojnie zejść z tego świata, bo widziało się jego najwspanialszy fragment. Naszym zdaniem po zobaczeniu Neapolu należy… tam wrócić i zobaczyć go jeszcze raz i jeszcze raz, ponieważ kryje w sobie tak wiele tajemnic i atrakcji. Ojczyzna pizzy wydaje się składać z milionów wąskich uliczek, a na każdej z nich ktoś akurat suszy pranie :) Oczywiście inaczej jest na reprezentacyjnej Via Toledo, gdzie znajdziecie najznamienitsze okazy włoskiej architektury. Warto też odwiedzić Plac Plebiscytu, gdzie przegłosowano zjednoczenie Włoch. Przy placu znajdują się symbole miasta: Palazzo Reale di Napoli, dawna twierdza (a dziś muzeum) Castel Nuovo oraz kościół pod wezwaniem św. Franciszka, patrona Neapolu. Robią wielkie wrażenie!

Jeśli jednak bardziej od dzieł architektury przemawiają do Was dokonania natury, koniecznie wybierzcie się na Wezuwiusz. Podróż zaczyna się od przejażdżki kolejką podmiejską, potem trzeba przesiąść się do taksówki, a końcówkę dystansu pokonać pieszo. Całość zajmie Wam mniej więcej 1,5 godziny. A jak już odpoczniecie koniecznie zobaczcie Pompeje, Herkulanum, wyspę Capri oraz inne atrakcje tego niesamowitego miasta i regionu.

Bari

Wystarczą jedynie 3 godziny, aby dotrzeć z Polski do stolicy malowniczej Apulli. Tam powita Was klimatyczne stare miasto Città Vecchia. Obowiązkowe punkty wycieczki to Bazylika Św. Mikołaja oraz Katedra Św. Sabiny, w której każdego roku podczas przesilenia letniego odbywa się niezwykły spektakl z udziałem słońca. Właśnie w ten dzień promienie słoneczne docierające do środka przez okno w kształcie rozety i dopasowują się idealnie kształtem do rozety na posadzce. Zdumiewające! Ale Bari to przede wszystkim uśmiechnięci, przyjaźni i niezwykle pomocni ludzie. Oraz ich codzienne życie, zwyczaje i kuchnia. Koniecznie spróbujcie miejscowych specjałów jak ryż z ziemniakami i omułkami czy słonych obwarzanków taralli.

Gdy nasycicie się już smakami Bari, wsiądźcie w pociąg wybierzcie się do doliny Walle dei Trulli, gdzie znajdują się wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowle trulli. To domy ze skał wapiennych, budowane na planie koła. Najwięcej znajdziecie ich w miejscowości Alberobello. A najlepsze loty do bajecznej Apulli wyszukacie oczywiście na FRU.PL.

Sardynia

Naukowcy dowiedli, ze życie na Sardynii sprzyja długowieczności i chroni przed depresją. Na tej wyspie żyje zaskakująco wielu stulatków, a my wcale im się nie dziwimy, bo gdybyśmy po przebudzeniu oglądali takie widoki, też chciałoby nam się żyć bez końca. Choćby po to, by zachwycać się górskimi krajobrazami i jednymi z najpiękniejszych plaż w Europie. Ale Sardynia to także 700 tajemniczych nuragów, czyli kamiennych budowli, które do dziś wzbudzają emocje wśród naukowców. Dyskusje o ich przeznaczeniu trwają, a my radzimy nie dyskutować, tylko zobaczyć je na własne oczy. Podobnie jak bajeczną Grotę Neptuna w okolicach Alghero oraz nie mniej efektowną jaskinię Ispinigoli.

Miłośnicy trekkingu znają na Sardynii wiele interesujących tras w górę oraz w dół, bo do Su Gorroppu, najgłębszego wąwozu Europy, wręcz nie wypada nie zajrzeć. Równie obowiązkowe jest zwiedzanie Cagliari lub Alghero. W tym pierwszym upolujecie znakomite widoki z wieży Pancrazio i Wieży Słonia. Centrum tego drugiego nazywane jest małą Barceloną, co chyba jest najlepszą rekomendacją. A jeśli wolicie mniejsze miejscowości, zahaczcie o klimatyczne, pokryte graffiti, Orgosolo. A najlepiej zarezerwujcie loty i zacznijcie planować Wasz wyjazd

Sycylia

Palermo, tętniąca życiem stolica Sycylii, to ciekawy przykład mieszania się kultur i stylów, z czego najciekawszy wydaje się normańsko-arabski z elementami bizantyjskimi, w którym to wybudowany został budynek Palazzo dei Normanni – siedziba królów sycylijskich. Dla odważnych podróżników do zwiedzenia pozostają katakumby kapucynów. Znajdują się tam zwłoki ponad 8000 osób pochodzących z różnych stanów, wieku i płci, powywieszane na ścianach.

Syrakuzy to jedno z najstarszych miast Sycylii i zdecydowanie to najbardziej greckie. Pełne zabytków przypominających o antycznej przeszłości da nam poczucie podróży w czasie. Przyjemnym miasteczkiem jest również nieduże Trapani, gdzie warto zobaczyć katedrę św. Wawrzyńca czy wybrać się na pobliskie malownicze wyspy Egadi.

Kuchnia sycylijska - Ta ciekawa wariacja kuchni włoskiej z wyraźnymi wpływami hiszpańskimi i arabskimi kusi bogactwem egzotycznych aromatów, a jednocześnie stawia na jakość podstawowych produktów – pomidorów, bazylii, pysznej lokalnej odmiany oliwy. Popularną i wszechobecną na Sycylii przekąską są opiekane kulki ryżowe arancini z różnym farszem, np. mięsem lub szpinakiem, często podawane ze straganów na ulicy. Na głównie danie warto zjeść krewetki lub ośmiorniczki, gdyż owoce morza są tu świeże i smaczne.