X
Ładowanie...

Bagaż podręczny i rejestrowany,

czyli co musisz wiedzieć przed spakowaniem się

Niezależnie czy lecimy tanimi liniami czy z tradycyjnym przewoźnikiem, warto zastanowić się nad optymalnym pakowaniem bagażu. Ten poradnik ma na celu odpowiedzieć na pytania, kiedy ma sens brać (i w wypadku tanich linii dopłacać) bagaż rejestrowany, a kiedy i jak spakować się tylko w bagaż podręczny.

Kiedy warto dokupić bagaż rejestrowany?

Gdy rezerwujemy lot tanimi liniami, musimy zastanowić się, czy warto płacić dodatkowo za bagaż rejestrowany, czy też uda nam się spakować w bagaż podręczny.

Koszty bagażu rejestrowanego

Obecnie kwestia płatności za bagaż rejestrowany dotyczy nie tylko tanich linii, ale także niektórych klas linii regularnych (np. promocyjne klasy rezerwacyjne Air France i KLM). Biorąc pod uwagę tanie linie, ceny za przewóz bagażu rejestrowanego wahają się w zależności od sezonu i trasy:

 • Bagaż rejestrowany w Ryanair – 10 lub 20kg (45-80 zł za 10 kg i 120-200 zł za 20 kg w zależności długości lotu) w 1 stronę
 • Bagaż rejestrowany w Wizzair – 10, 20 lub 32kg (40-250 zł za 10 kg, 65-360 zł za 20 kg i 92-477 zł za 32kg w zależności od sezonu) w 1 stronę
 • Bagaż rejestrowany w Air France – 23kg, 110zł w 1 stronę (bagaż płatny tylko w niektórych klasach)
Bagaż rejestrowany. Koszt i waga w podziale na linie lotnicze

Jeśli zdecydujemy, że potrzebujemy wziąć ze sobą bagaż rejestrowany – warto sprawdzić koszt przelotu liniami, które taką opcję gwarantują w cenie lotu. Może okazać się, że cena za lot + koszt bagażu w tanich liniach stanowi tyle, ile kosztuje przelot liniami tradycyjnymi. A te często gwarantują przylot na lotnisko bliżej centrum, na pokładzie oferują serwis w cenie oraz ogólnie wyższy standard podróży.

Zalety i wady bagażu rejestrowanego i podręcznego

Podczas rozważania, czy chcemy wykupić bagaż rejestrowany, nie tylko cena powinna stanowić decydujący czynnik. Dlatego postanowiliśmy wyliczyć poniżej zalety obu rozwiązań:

Bagaż podręczny Bagaż rejestrowany
 • ✔ wszystko pod ręką!
 • ✔ oszczędność pieniędzy (tanie linie - dodatkowe opłaty za bagaż rejestrowany)
 • ✔ oszczędność czasu przy zdaniu i odbiorze bagażu (w sumie nawet 1,5h)
 • ✔ brak ryzyka opóźnienia lub zgubienia bagażu
 • ✔ zwykle można wziąć ponad dwa razy więcej
 • ✔ wolne ręce na lotnisku (ważne szczególnie jeśli są przesiadki)
 • ✔ można przewozić kosmetyki bez ograniczeń
 • ✔ gdy potrzebujemy zapakować ostre przedmioty (nóż, scyzoryk) lub metalowy sprzęt (np. namiot)
 • ✔ gdy przewozimy płynne pamiątki lub prezenty np. butelkę wina
 • ✔ duże gabaryty – ograniczenie wymiarów bagażu podręcznego to często max 40cm, gdy w przypadku bagażu rejestrowanego suma wymiarów (długość, szerokość, wysokość) może dojść do 158cm

Rekomendacje FRU.PL:

Jeśli lecisz na mniej niż 7 dni i bagaż rejestrowany byłby dodatkowo płatny – spróbuj uniknąć kosztów i korzystając z naszego poradnika spakuj się w bagaż podręczny!

Bagaż podręczny – jak się spakować?

1. Rozmiar ma znaczenie!

Zacznij od sprawdzenia maksymalnych rozmiarów darmowego bagażu podręcznego dopuszczalnych w danej linii lotniczej. Niektóre linie (takie jak Ryanair oraz Wizzair) oferują też możliwość dokupienia dodatkowego, nieco większego bagażu podręcznego wraz z usługą pierwszeństwa wejścia na pokład. Dla ułatwienia podajemy dopuszczalne rozmiary bagażu podręcznego dla kilku znanych linii:

Ryanair – 1 sztuka darmowego bagażu (mała torebka lub plecak o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 40 x 25 x 20 cm ), oraz dodatkowo płatna 1 sztuka większego bagażu podręcznego (duży plecak lub torba podróżna o wadze do 10 kg i maksymalnych rozmiarach 55 x 40 x 20 cm ) w pakiecie z usługą pierwszeństwa wejścia na pokład;
Wizzair – 1 sztuka darmowego bagażu (mała torebka lub plecak o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm ), oraz dodatkowo płatna 1 sztuka większego bagażu podręcznego (duży plecak lub torba podróżna o wadze do 10 kg i maksymalnych rozmiarach 55 x 40 x 23 cm ) w pakiecie z usługą pierwszeństwa wejścia na pokład;
Air France – 2 sztuki darmowego bagażu o maksymalnej łącznej wadze 12kg (1.: maks. rozmiar 55 x 35 x 25 cm, 2.: damska torebka, mały plecak lub torba na laptopa)
LOT – 2 sztuki darmowego bagażu (1.: maksymalna waga do 8 kg i rozmiar do 55 x 40 x 23 cm, 2.: damska torebka, mały plecak lub torba na laptopa o maksymalnych wymiarach 40 x 35 x 12 cm)

Bagaż podręczny. Wymiary bagażu w liniach lotniczych Ryanair, Wizz Air, Air France i LOT

2. Kosmetyki i płyny

Kosmetyki to powód, dla którego wiele osób decyduje się wykupić bagaż rejestrowany. Zanim to jednak zrobisz, zastanów się, czy nie uda Ci się „wyżyć“ na ilości dopuszczalnej w limitach bagażu podręcznego.

Zasady:

 • zapakuj kosmetyki w przezroczystą torebkę (np. foliową) o rozmiarach max 20cm x 20cm)
 • przelej kosmetyki do małych przezroczystych pojemników, max 100ml każdy. Możesz mieć nawet 10 takich fiolek – w sumie 1 litr kosmetyków na osobę
 • jeśli latasz po Europie, zabierz tylko to, co niezbędne. W razie gdyby czegoś zabrakło, bez problemu to dokupisz. Porównaj cenę np. dodatkowego szamponu vs koszt bagażu rejestrowanego...

Rekomendacja FRU.PL:

Jeśli do wylotu zostało wystarczająco dużo czasu, polecamy kupić lub zamówić kosmetyczkę przygotowaną do przewozu kosmetyków wg zalecanych norm bagażu podręcznego. Można je z powodzeniem za kilka złotych znaleźć w każdej drogerii lub zamówić przez Internet, np.  tutaj .

3. Ubrania

bagaż podręczny - cześć ciężkich ubrań załóż na siebie, nie pakuj wszystkiego

Naturalnie wszystko zależy od pory roku i destynacji, ale i tutaj jest kilka prostych zasad, których należy przestrzegać. Najcięższe buty (jeśli w ogóle potrzebujesz więcej niż jedną parę) zabierz na sobie do samolotu, podobnie okrycie wierzchnie, nawet jeśli są go dwie sztuki. Ono nie będzie „liczyło się“ do limitów bagażowych.

Jeśli problemem jest nie waga, a objętość ubrań, a przy okazji udajemy się na aktywny wypoczynek, warto skorzystać z tzw. worków kompresyjnych. Często są wodo- i plamoodporne, więc przydadzą się w dalszej podróży, a dodatkowo potrafią znacznie ograniczyć przestrzeń zajmowaną przez nasze ubrania. Przykładowe worki można znaleźć np. tutaj .

Innym pomysłem są worki próżniowe – plastikowe strunowe worki, z których przez zawór odciągamy odkurzaczem powietrze, potrafiące skompresować ubrania nawet o połowę objętości. Zamówić je można za kilkanaście złotych, szukając po haśle „worki próżniowe podróżne“, np.  tutaj .

4. Jedzenie i napoje

Czy można zabrać jedzenie do samolotu? Generalna zasada jest taka, że do bagażu podręcznego można zabrać jedzenie w konsystencji stałej, a płynne i półpłynne (galaretki, jogurty, zupki) podlegają tym samym ograniczeniom, co płyny. Wyjątkiem są posiłki dla małych dzieci.

Jak to wygląda w praktyce? Krewnym w Londynie możesz zawieźć swojską kiełbasę - zwłaszcza wtedy, gdy jest szczelnie zapakowana, a jej ilość nie wzbudzi podejrzeń, że może nie być na „prywatny użytek”. Z Włoch czy z Francji przywieziesz twarde sery bez problemu, miękkie są traktowane jak płyny. Jakie polskie przysmaki można zabrać do USA? Niestety praktycznie żadne. Zazwyczaj nie ma problemu z domowymi wypiekami albo pakowanymi słodyczami, ale to kwestia dobrej woli celnika. O produktach mięsnych i świeżych owocach niestety trzeba zapomnieć w przypadku lotów poza UE.

Pozostaje jeszcze kwestia alkoholu. Oryginalnie zapakowany alkohol do 70% w bagażu podręcznym podlega tym samym ograniczeniom co płyny. Najlepiej zabezpieczyć go czymś miękkim i zapakować do bagażu rejestrowanego. Wtedy nadal podlega przepisom celnym i fitosanitarnym. Limity nie mają znaczenia w przypadku alkoholu kupowanego w strefie bezcłowej na lotnisku. Najpełniejszym źródłem wiedzy dotyczącej przewozu rzeczy w bagażu lotniczym jest biała lista Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Rekomendacja FRU.PL:

Jeżeli chcesz przywieźć bliskim przysmaki z innych stron świata, sprawdź przepisy celne i wybieraj jedzenie szczelnie pakowane. Takie raczej nie wzbudzi zainteresowania celników.

5. Elektronika i czytadła

Mało kto podróżuje teraz bez smartfona, laptopa lub tabletu oraz aparatu fotograficznego czy kamery. Często zabieramy ze sobą również powerbanki, a nawet drony. Każda z tych rzeczy nie tylko waży, ale też potrzebuje swojej ładowarki i często pokrowca. Jeśli dołożymy do tego książki (jeśli preferujecie czytanie z tradycyjnych, papierowych) oraz czasopisma, same te rzeczy potrafią często zająć cały bagaż podręczny. Nie pozostaje tu nic poza rachunkiem sumienia i ustaleniem, które z tych rzeczy są naprawdę niezbędne, a z którymi możemy rozstać się na kilka dni.

Pamiętajcie, że w większości linii nie wolno pakować elektroniki do bagażu rejestrowanego, a jeśli to zrobimy i ulegnie on uszkodzeniu lub zaginie, linie nie będą za to odpowiedzialne i nie dostaniemy rekompensaty.

Rekomendacja FRU.PL:

Pamiętajcie, by elektronikę pakować jako ostatnią. Przechodząc przez odprawę i kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku, zostaniecie poproszeni o wyłożenie komputera, tabletu oraz innych gadżetów do specjalnych pojemników. Jeśli będą na wierzchu – pójdzie to sprawniej i nie zajmie zbędnego czasu.

Jeśli planujecie zabrać ze sobą drona, koniecznie upewnijcie się najpierw, jakie regulacje odnośnie latania prywatnymi bezzałogowcami obowiązują w kraju, do którego się udajecie. Może się okazać, że lokalne prawo narzuca mocne obostrzenia, lub wręcz zabrania dronowania. W takim wypadku bez sensu będzie pakowanie dodatkowych kilogramów, z których i tak nie skorzystacie.

Bagaż – torba czy walizka?

Podróżni często pytają, co lepiej kupić do pakowania: torbę czy walizkę. Dylemat ten pojawia się zarówno w przypadku bagażu rejestrowanego jak i podręcznego. Zostawmy więc na chwilę kwestię stylu oraz różnych scenariuszy podróży po przylocie i skupmy się na planowaniu lotu z bagażem podręcznym.

Warto przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań:

Torba podróżna Walizka
Zalety:
 • ✔ jest lekka (zwykle do 0,5kg)
 • ✔ kształt torby pozwala więcej do niej spakować
 • ✔ łatwo się kompresuje
Zalety:
 • ✔ jeśli ma kółka – bardzo łatwo się prowadzi, nie wymaga noszenia
 • ✔ usztywnia i chroni zawartość
 • ✔ pasy i komory chronią ubrania przed zagnieceniem
Wady:
 • ✗ wymaga noszenia
 • ✗ słabiej chroni zawartość
 • ubrania częściej ulegają wygnieceniu
Wady:
 • ✗ cięższa – sama walizka w rozmiarze bagażu podręcznego waży często ok 2kg
 • ✗ zajmuje więcej miejsca
 • ✗ efektywnie mniej rzeczy jesteśmy w stanie zabrać w ramach tego samego limitu wagowo-rozmiarowego