X
Ładowanie...

Jak szukać tanich lotów

FRU.PL 5 złotych zasad oszczędnego latania

Zasada 1: Wcześniej – taniej

Często odwlekamy planowanie podróży na kilka tygodni przed wylotem, martwiąc się o to, że zmienią się nam plany, nie dostaniemy urlopu itd. Czy słusznie? Rzeczywiście, najtańsze bilety lotnicze prawie zawsze nie podlegają zwrotom, czy zmianom. Jednak z doświadczeń ekspertów FRU.PL cena lotu kupionego z wyprzedzeniem potrafi być na 2 lub nawet 3 krotnie niższa niż kupowanego na 14 dni przed wylotem. Może warto więc „zaryzykować“ wcześniejszy zakup biletów lotniczych?

Kiedy najlepiej kupować tanie loty?

Tanie linie lotnicze udostępniają cenniki i możliwość rezerwacji lotów na 6 miesięcy do przodu (na bardzo popularnych trasach np. Warszawa-Londyn będzie to jednak nawet 11 miesięcy). Wtedy właśnie – zaraz po ustaleniu stawek – czekać na nas będą najkorzystniejsze ceny. Tradycyjne linie lotnicze mają ustawione stawki na 11 miesięcy do przodu, przy czym tu ważna jest struktura klas rezerwacyjnych. W klasach o promocyjnych cenach będzie często tylko kilka miejsc (3-4 na samolot). Mają one kusić ceną, ale niestety szybko znikają.

Czy warto czekać na promocje?

Tu czeka nas stara dobra odpowiedź „to zależy“. Są bowiem linie lotnicze, które atrakcyjne promocje lotów dają cyklicznie i w sposób możliwy do przewidzenia (np. Wizzair ze zniżką 20%, LOT i Szalona Środa, czy AirFrance/KLM z 3 dniowymi cyklicznymi promocjami). Inny przypadek, gdy warto rozważyć czekanie na promocje, to trasy na których ceny zawsze oscylują wokół tej samej wartości, niezależnie od bliskości daty lotu.

Jeśli więc do planowanej podróży mamy 6-7 miesięcy, albo jesteśmy skłonni dopasować termin lotu do dobrych cen, można zaczekać i trzymać rękę na pulsie. FRU.PL bierze sobie za punkt honoru informować o wszystkich promocjach ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA i polub nas na Facebooku, a pierwszy dowiesz się o najlepszych okazjach na tanie loty. Zajrzyj też koniecznie na naszą stronę z informacjami o aktualnych zniżkach i kuponach na FRU.PL.

Zasada 2: Loty składane i Smart Connection – czyli łącz loty różnymi liniami.

Od czasu do czasu przez sieci społecznościowe przebiega informacja o niewiarygodnie tanich lotach, np. Nowy Jork za 600zł. Czy to możliwe? Jak to się dzieje? Najczęściej wyjątkowo tanie loty są efektem błędów taryfowych (źle wprowadzonych przez linie lotów do systemów rezerwacyjnych) i nawet jeśli uda nam się je zarezerwować, linie mogą je anulować zwracając jedynie pieniądze za lot.

Ciekawsze super tanie oferty to tak zwane Loty Składane. Co to takiego?

Loty Składane to takie oferty, w których łączone są odcinki lotów różnymi liniami lotniczymi, które w systemach rezerwacyjnych nie chcą widzieć swojej oferty razem. Np. przelot do Paryża liniami Ryanair i powrót Air France.

UWAGA! Nie wszystkie wyszukiwarki lotów mają w swojej ofercie Loty Składane! Ich parowanie wymaga złożonych algorytmów. Polecamy naturalnie wyszukiwanie na FRU.PL - porównaj i sprawdź kto daje Ci najlepsze opcje lotów!

Lot Składany – kiedy warto

Często loty łączone są opcją najtańszą z możliwych – dzieje się tak wtedy, gdy na danej trasie lata wiele konkurujących ze sobą linii lotniczych oraz gdy tanie linie latają oferują na danej trasie np. tylko jeden lot w tygodniu a nas interesuje wylot i powrót w konkretnych datach.

Wybranie Lotów Składanych polecamy również wtedy, gdy planujemy krótki wypad na zwiedzanie czy zasłużone wakacje. Gdy na miejscu mamy zaledwie 3-4 dni, liczy się każda godzina odpoczynku. Wtedy warto czasami dopłacić 50zł i wybrać optymalne dla nas godziny wylotu i powrotu, żeby jak najwięcej czasu spędzić na miejscu. Przykładem jest lot powyżej – wylot rano Ryanair, powrót najpóźniejszym lotem Air France (podczas gdy środowy lot powrotny Ryanair byłby o 11tej rano).

Lot Składany – na co uważać

Jeśli wybieramy loty składane warto jest zwrócić uwagę na to, czy nie zmieniają się nam lotniska przylotu / wylotu (powyższy przykład dobrze to ilustruje: przylot na Beauvais, a wylot z Charles de Gaulle). Może to oznaczać konieczność dobrego rozpoznania logistyki dojazdu z lotniska do centrum miasta.

Dodatkowo, jeśli lecimy lotem składanym z przesiadką (np. z Warszawy do Lizbony z przesiadką w Barcelonie łącząc na trasie WAW – BCN liniami Wizzair, a BCN – LIS liniami Ryanair) musimy pamiętać, że w przypadku opóźnienia jednego lotu, tracimy drugi. Linie przy takich lotach nie traktują tego jako wspólnej rezerwacji, więc ryzyko takiego zdarzenia bierzemy na siebie. Na takie okazje warto się ubezpieczyć – patrz Zasada 5!

Smart Connection – przesiadka, która się opłaca

Wyszukiwarka FRU.PL posiada wyjątkową innowację – możliwość tworzenia jednej oferty lotu z połączeń regularnych i tanich przewoźników. Takie podróże są niezwykle atrakcyjne cenowo, ponieważ pozwalają zaoszczędzić nawet 60% ceny standardowego biletu – czasem jest to ponad tysiąc złotych. Przesiadki nieco się wydłużają i trwają od kilku do kilkudziesięciu godzin. Ten czas warto wykorzystać na zwiedzanie miasta i ewentualną zmianę lotniska. Jeżeli dobrze się trafi, w ciągu jednej podróży można zobaczyć trzy różne miejsca: docelowe i dwa miasta po drodze. Należy sprawdzić, czy przesiadka odbywa się w dzień czy w nocy i doliczyć koszty ewentualnego noclegu. W większości przypadków jednak i tak się opłaca skorzystać ze Smart Connection.

Dokąd dolecisz ze Smart Connection?

Smart Connection jest oznaczony specjalnym logiem i wyświetla się tylko w sytuacji, gdy ma konkurencyjną cenę względem tradycyjnych połączeń. Dlatego raczej nie znajdziecie go na trasie Warszawa–Oslo, gdzie regularnie latają tani przewoźnicy – ale pojawia się wśród lotów do portugalskiego Faro, do Bordeaux, na Baleary czy Wyspy Kanaryjskie.

Zasada 3: Wylot/powrót z innego miasta

Ta zasada jest dość kontrowersyjna i zwykle budzi dużo emocji wśród specjalistów od tanich lotów. Cóż bowiem z tego, że jeśli mieszkając w Krakowie upolujemy o 100 zł tańszy lot z Warszawy, jeśli koszty dojazdu i powrotu ze stolicy przekraczają wartość tej „oszczędności“? Nie wspominając już o tym, że na dojazd do innego miasta stracimy czas, często (biorąc pod uwagę dodatkowy dojazd na lotnisko) wielokrotnie dłuższy niż uwzględniony w przesiadkach samolotem.

Kiedy więc warto lecieć z innego lotniska?

  1. Gdy bezpośrednie połączenia są dostępne tylko z innych miast w Polsce. Nie warto więc sobie zaprzątać tym głowy jeśli interesuje nas lot do miejsc, do których z najbliższego lotniska dostępne są loty bezpośrednie.
  2. Gdy szukamy lotów na trasach mało popularnych, wymagających przesiadki. Tutaj przyda nam się zawsze wiedza ekspertów ds lotów. Czasami bowiem warto szukać tanich lotów nawet z Berlina (oszczędzając nawet 1000zł na osobę) i zorganizować sobie tam dojazd autem, pociągiem czy lotem tanich linii.

Przykład:
Załóżmy przez chwilę, że marzą nam się wakacje na Malcie. Warszawiacy przyzwyczajeni błędnie do tego, że wszystkie tanie loty latają z lotnisk w Stolicy, pewnie zaczęliby od wyszukiwania z Warszawy na Maltę i szybko się zniechęcili ceną i tym że spędziliby prawie dobę w podróży. A niesłusznie, bo lecąc z Krakowa na Maltę można liczyć nie tylko na lot bezpośredni, ale również oszczędność nawet do 900zł za osobę!

Zasada 4: Bagaż podręczny czy rejestrowany?

Udało się! Upolowaliśmy już wymarzony lot tanimi liniami, decyzja zapadła, przystępujemy do rezerwacji a tam... wiele pytań i dodatkowych kosztów. O ile łatwo zdecydować, że nie warto dopłacać za odprawę na lotnisku i zdecydowanie lepiej odprawić się przez Internet – kwestia bagażu jest bardziej złożona.

Kiedy wystarczy bagaż podręczny?

Bagaż podręczny to oszczędność często 150zł w jedną stronę. Warto więc rozważyć, jak się spakować by oszczędzić tę kwotę. Limity bagażu podręcznego są różne w zależności od linii, jednak możemy założyć, że zawsze mamy przynajmniej 6kg do spakowania w małej walizeczce na kółkach lub niedużym plecaku. Obiegowa opinia jest taka, że do bagażu podręcznego nie można brać kosmetyków. Nic bardziej mylnego – można, ale trzeba je umiejętnie przygotować. W sumie możemy zabrać 1 litr kosmetyków, spakowanych w przezroczystą kosmetyczkę (lub torebkę) podzielonych na 100ml pojemniki. Tak przygotowane kosmetyczki są do kupienia za grosze w internecie i popularnych sklepach i drogeriach. Taka kosmetyczka „przysługuje“ w bagażu każdemu pasażerowi i w zupełności wystarcza nawet na tygodniową wycieczkę.

Kiedy warto dopłacić za bagaż rejestrowany?

Jeśli lecimy na dłuższy okres czasu, lub mamy specjalne wymagania dotyczące używanych środków i kosmetyków, których zabrać musimy większa ilość, warto rozważyć bagaż rejestrowany. Warto to też przemyśleć, jeśli lecimy na wyprawę kulinarno-winiarską i chcemy przywieźć ze sobą jakieś rarytasy do domu.

Jest to konieczne również, gdy zabieramy ze sobą bardziej wyspecjalizowany sprzęt turystyczny. Choćby konieczność zabrania śledzi do namiotu albo noża turystycznego kwalifikuje sytuację do potrzeby spakowania się w bagaż rejestrowany. Dowiedz się więcej o bagażu podręcznym i rejestrowanym

UWAGA! Pamiętajcie, że bagaż rejestrowany znacznie częściej ulega w podróży uszkodzeniu (o opóźnieniu czy zgubieniu nie wspominając). Jeśli takowy nadajemy, warto zadbać o ubezpieczenie podróżne – patrz Zasada 5.

Zasada 5: Ubezpieczenie podróżne – naprawdę warto!

Loty wykupiony, zadbaliśmy o bagaż, wybieramy się w podróż i... niebezpieczeństwo zdaje się czyhać na każdym rogu. A co jeśli lot będzie odwołany lub opóźniony, a mamy już zarezerwowany hotel? Co jeśli nasz bagaż będzie uszkodzony lub zagubiony? Czy możemy pozwolić sobie na kulinarne eksperymenty i bez zmartwień próbować np. lokalnych owoców morza?

Jeśli chcemy podróżować bez zmartwień, warto wyposażyć się zawczasu w solidne ubezpieczenie podróżne. Kupowane osobno, często nie będzie zawierać w pakiecie anulacji lotu z ważnych przyczyn, ubezpieczenia bagażu itd. Dodatkowo w pakiecie z lotem czy hotelem często zapłacimy mniej.Ubezpieczenie na FRU.PL to koszt jedynie 8zł za dzień/osobę – sprawdź szczegóły i śmiało porównaj oferty, abyś miał pewność że wybierasz solidny i dobry pakiet.