X
Ładowanie...

Lataj z dzieckiem

Czyli nasze porady o podróżowaniu z dziećmi

Kiedy dziecko może latać?

Linie lotnicze coraz chętniej przewożą najmłodszych pasażerów. Wystarczy, aby dziecko skończyło pierwszy tydzień życia i już może latać. Ta zasada co prawda nie obowiązuje bezwzględnie – niektórzy przewoźnicy przyjmują na pokład dopiero dwutygodniowe maluchy. Jeżeli poród odbył się bez komplikacji, a mama i dziecko czują się dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, by podróżowali samolotem. Warto jednak pamiętać, że niemowlęta do drugiego miesiąca życia są podatne na infekcje. Takie miejsca jak hala lotniskowa nie są dla nich szczególnie dobre. Trzeba więc zadbać o dobrą organizację i szybko odprawić się na lotnisku – a to staje się coraz łatwiejsze.

Linie lotnicze dzielą pasażerów według kategorii wiekowych. Za niemowlęta lub tzw. infantów uważa się te dzieci, które nie przekroczyły wieku 2 lat. Ci najmłodsi pasażerowie podróżują na kolanach opiekuna – bezwzględnie w czasie startu i lądowania. Są wtedy przypięci do rodzica specjalnymi pasami, które zapewnia obsługa samolotu. Jeżeli dokupimy miejsce, w czasie lotu maluch będzie mógł spokojnie leżeć w specjalnym nosidełku lub foteliku z atestem. Przewoźnicy różnie regulują kwestię opłat. Tanie linie lotnicze najczęściej przyjmują stałą opłatę (20-25 euro), a regularni przewoźnicy procentową – jedna dziesiąta ceny normalnego biletu albo rezygnują w ogóle z ceny biletu (np. w niektórych klasach).

Dzieci, które skończyły już 2 lata, muszą mieć wykupione miejsce. Tanie linie lotnicze nie udzielają zniżek – dziecku przysługuje przecież normalne miejsce i bagaż jak dorosłemu. Rezerwacja dziecięca pozwala jedynie na wzięcie odpowiedniego jedzenia na pokład i ewentualnie wózka lub nosidełka. Regularni przewoźnicy dają różne zniżki od 75 do 25 procent. Rabaty dotyczą przede wszystkim cen biletów – dodatkowe opłaty są takie same.

Prezentujemy ceny za bilety dla dzieci:

Wizz Air Ryanair LOT Lufthansa Air France
Niemowlęta 25 euro 20 euro 10% ceny regularnej Za darmo w Niemczech lub 10% ceny regularnej 10% ceny regularnej
Dzieci 100% ceny regularnej 100% ceny regularnej 75% ceny regularnej 25% ceny regularnej 85% ceny regularnej na krótkich trasach i 67% na średnich i długich

Bagaż młodego podróżnika

Może się wydawać, że w podróży z dzieckiem nie da się spakować nie przekraczając wszystkich dozwolonych limitów bagażu. To oczywiście nie jest prawda. Drobiazgami można umilić podróż – wystarczy kilka kredek i papier, gry edukacyjne i bajki w tablecie, jedna ulubiona zabawka i coś nowego, co przyciągnie uwagę na dłuższy czas. W regularnych liniach lotniczych często młodzi podróżnicy mogą liczyć na drobne prezenty od obsługi samolotu.

Bagaż podręczny dla niemowląt do 2 roku życia:

Nawet tani przewoźnicy pozwalają na wniesienie dodatkowego jedzenia dla małych dzieci. Nie zawsze można jednak prosić o podgrzanie. Oprócz tego zawsze można skorzystać z płatnego bufetu. W pozostałych liniach w czasie rezerwacji zamawia się posiłek dziecięcy. Przybory kosmetyczne i ubrania na zmianę lepiej ograniczyć do minimum. Gdyby się okazało, że coś jest absolutnie niezbędne, dokupimy to w czasie przesiadki, dostaniemy od załogi albo poszukamy tego już na miejscu.

Niemowlęta do 2 roku życia:

Przewoźnik Ryanair Wizz Air LOT Lufthansa Air France
Jedzenie dla dzieci Własne jedzenie Własne jedzenie Własne jedzenie, serwis Własne jedzenie, serwis Własne jedzenie, serwis
Bagaż podręczny Składany wózek spacerowy + nosidełko lub fotelik + 5 kg do bagażu opiekuna, Szelki Amsafe* Składany wózek spacerowy, zakaz fotelików, Składany wózek spacerowy, nosidełko Składany wózek spacerowy, nosidełko Składany wózek spacerowy + 1x12 kg
Bagaż rejestrowany Jak dorosły* brak 1x23 kg 1x23 kg brak

*przy wykupieniu miejsca dla dziecka

Dzieci, które skończyły 2 lata:

Przewoźnik Ryanair Wizz Air LOT Lufthansa Air France
Jedzenie dla dzieci Własne jedzenie Własne jedzenie Własne jedzenie, serwis Własne jedzenie, serwis Własne jedzenie, serwis
Bagaż podręczny Składany wózek spacerowy + nosidełko/fotelik Składany wózek spacerowy, zakaz fotelików Składany wózek spacerowy, nosidełko, fotelik Składany wózek spacerowy, nosidełko, fotelik Składany wózek spacerowy, nosidełko, fotelik
Bagaż rejestrowany Jak dorosły Jak dorosły Jak dorosły Jak dorosły Jak dorosły

Odprawa całej rodziny

Coraz częściej odprawiamy się przez Internet nie tylko w tanich liniach lecz także w tych regularnych. Dzięki temu oszczędzamy czas i nerwy. Na wielu lotniskach pojawiają się samoobsługowe kioski albo oddzielne stanowiska check-in dla rodzin. Ta ostatnia opcja pojawia się wtedy, kiedy przewoźnik przyznaje osobom podróżującym z dziećmi pierwszeństwo wejścia na pokład.

Z doświadczenia wynika, że najlepiej jest, gdy to rodzic ma w podręcznej torbie zabawki i rzeczy dla dzieci. Kontrola przebiega sprawniej, niż wtedy gdy dziecko nie chce oddać ulubionego plecaka pracownikowi lotniska. Jeżeli leci tylko jeden opiekun, warto by ktoś mu towarzyszył tak długo, jak to możliwe i zajmował się dzieckiem, które pewnie będzie wszystkiego ciekawe.

Podróż bez opiekuna

Nie wszystkie linie lotnicze posiadają w ofercie usługę opieki nad dzieckiem w czasie lotu. Zwykle tylko regularni przewoźnicy mogą sobie pozwolić, by ktoś czuwał nad młodym pasażerem. Różne są też granice wiekowe. Np. LOT pozwala na samodzielną podróż nawet w przypadku niemowląt. Od odprawy do końca podróży zajmuje się nim przydzielona stewardesa. Starszym dzieciom (powyżej 5 roku życia) przysługuje pomoc wpierw personelu naziemnego, potem pokładowego. Zawsze trzeba wypełnić stosowne formularze, w których zostanie wyznaczony opiekun, który ma prawo odebrać dziecko z lotniska. Wszystkie dokumenty młodego pasażera zostaną umieszczone w specjalnej torebce. Podróżować bez opieki mogą przeważnie nastolatkowie od 14 roku życia, ale nie jest to reguła bezwzględna. W niektórych liniach granicą może być 12 lub 16 lat. Zdarza się też tak, że to państwa określają normy podróżowania nieletnich.