X
Ładowanie...

10 wskazówek dla podróżujących w tropiki

Przeczytaj, aby wypoczywać bezpiecznie i komfortowo

Słowem wstępu

Zdarza się, że wyjeżdżając w najdalsze zakątki świata, nie jesteśmy przygotowani na choroby, które mogą nas tam zastać. Oczywiście - szczepimy się, ale zapominamy o podstawowych zabezpieczeniach. Fundacja SASA, organizacja tworzona przez młodych lekarzy, we współpracy z lek. Dominiką Pomorską oraz lek. Mileną Dorosz, przygotowała 10 porad dla osób wyjeżdżających na egzotyczne wakacje.

1. Higiena Rąk

Pierwszą i podstawową zasadą przy każdym wyjeździe, powinna być odpowiednia higiena rąk - mycie rąk przed każdym posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety powinno być naszym nawykiem. Warto zabrać ze sobą w podróż preparaty do dezynfekcji rąk. To prosta czynność ,która może pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom, jak np. dur brzuszny czy wirusowe zapalenie wątroby typu A.

2. Aklimatyzacja

Każdy wyjazd - krótszy czy dłuższy - wymaga od nas aklimatyzacji do panujących warunków. Czy jest to wysokogórska wspinaczka, czy upalne tropiki. Dajmy sobie czas, aby przyzwyczaić się do nowych warunków. Pamiętajmy, że jest to indywidualne podejście - wybierając się na wspinaczkę w grupie, każdy może reagować w odmienny sposób na daną wysokość. Tyczy się to również wysokich temperatur - nie zapominajmy, że różnimy się od siebie wzajemnie.

3. Woda pitna

Wodę powinniśmy pić codziennie, niezależnie od miejsca, w którym przebywamy. Warto jednak pamiętać, że będąc zagranicą, w krajach tropikalnych, należy pić wyłącznie fabrycznie zapakowaną wodę butelkowaną, wodę przegotowaną lub filtrowaną.

4. ... i woda do mycia zębów

Podobnie jak w przypadku wody pitnej, również i przy myciu zębów najlepiej korzystać z wody butelkowanej lub przegotowanej.

5. Ugotuj, zaparz, obierz lub zapomnij

Podobnie jak w przypadku wody pitnej, również i przy myciu zębów najlepiej korzystać z wody butelkowanej lub przegotowanej.

6. Surowe produkty

Unikaj jedzenia bez obróbki termicznej, niedogotowanych jaj, nieumytych warzyw i owoców (lub mytych jedynie w wodzie kranowej) oraz produktów przechowywanych długo w temperaturze pokojowej.

7. Boso przez świat?

W tropikach należy unikać chodzenia boso, tak samo jak kąpieli w wodach śródlądowych, czyli w jeziorach i rzekach. Przede wszystkim nie należy pić wody z takich zbiorników, a najlepiej nawet do nich nie wchodzić - do zakażenia może dojść nawet przez niewielki ubytek w skórze.

8. Mali krwiopijcy

Komary są największym utrapieniem, ciepłych, letnich nocy. W naszej części świata zostawiają po sobie jedynie niegroźne pamiątki, ale wyjeżdżając na inne kontynenty musimy pamiętać, że to nosiciele groźnych chorób. Należy zawsze mieć odpowiednią odzież ochronną, repelenty (środki odstraszające), a podczas snu zabezpieczać się za pomocą moskitier. Nie każdy wie, że oprócz malarii, również denga jest przenoszona przez komary - dlatego nigdy nie należy bagatelizować ukąszenia.

9. Apteczka podróżnika

Zawsze należy pamiętać o dobrym przygotowaniu apteczki przed wyjazdem. Powinny się w niej znaleźć: leki stosowane przewlekle, przeciwmalaryczne, przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, etc. Konkretne leki przepisywane są indywidualnie przez lekarzy medycyny tropikalnej.

10. Lekarz medycyny tropikalnej

Zanim wyruszysz w podróż, wybierz się do lekarza medycyny tropikalnej. Najlepiej umówić się na taką wizytę kilka tygodni przed podróżą. Lekarz zaleci odpowiednie do miejsca podróży szczepienia i dobierze zestaw potrzebnych leków. Każdy lekarz medycyny tropikalnej będzie wiedział, jakie szczepienia powinno się wykonać przed wylotem do danego kraju oraz jakie leki należy ze sobą zabrać.