X
Ładowanie...

USA - Koniec z wizami

Co warto wiedzieć wybierając się do Stanów Zjednoczonych

Czy wizy do USA znikną?

Nie do końca. Znane wszystkim "wizy do Stanów" od 11 listopada 2019 r. zmieniają swoją formę. Od tego momentu obywatele Polski będą mogli wjechać na teren USA na podstawie elektronicznej autoryzacji podróży ESTA lub obecnie posiadanej wizy.

Dla turystów i przedstawicieli biznesu, ESTA jest przede wszystkim szybszą i tańszą formą pozwolenia na wjazd do Stanów. Koniec z drogimi wnioskami i kolejkami pod Ambasadą — wystarczy jeden formularz i wniesienie 14$ opłaty.

Co więcej, ESTA pozwala na wielokrotny wjazd do USA. Raz wydane pozwolenie ważne jest przez 2 lata.

Czy są jednak jakieś wyjątki? Jak zawsze...

ESTA – z czym to się je?

Pasażerowie będący obywatelami krajów uczestniczących w Programie Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) nie mają obowiązku posiadania wizy podczas wjazdu do USA, jeśli wybierają się tam w celach turystycznych lub biznesowych, a ich pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni. 11 listopada 2019 roku Polska została oficjalnie wpisana na listę tych krajów. Oznacza to, że posiadacze polskiego paszportu, aby dostać się do Stanów Zjednoczonych, muszą jedynie wystąpić o autoryzację podróży ESTA, poprzez złożenie wniosku online. Należy pamiętać iż obowiązkiem jest posiadanie paszportu z chipem (inaczej nazywanym również biometrycznym lub elektronicznym).

Bez ESTA nie wejdziesz do samolotu

ESTA to skrót od Electronic System for Travel Authorization, czyli po polsku Elektroniczny System Autoryzacji Podróży. Pozwolenie na przekroczenie granicy w tej formie wydawane jest przez Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Mimo tego, że autoryzacja ESTA nie jest potrzebna przy zakupie biletu, jest ona wymagana podczas odprawy biletowej. Bez niej pasażer może nie zostać wpuszczony na pokład samolotu udającego się do Stanów – warto więc o niej pamiętać!

Kilka ważnych faktów o ESTA

  • Osoby, które już posiadają ważną wizę mogą jechać do USA na jej podstawie – nie jest od nich wymagana żadna dodatkowa autoryzacja.
  • Jeśli ktoś wybiera się do Stanów na okres dłuższy niż 90 dni, lub jeśli udaje się tam na studia bądź do pracy, wymagane jest posiadanie tradycyjnej wizy. Pobyt w Stanach na podstawie autoryzacji ESTA nie uprawnia do podjęcia tam pracy, nawet krótkoterminowej – w tym celu nadal należy wyrobić sobie wizę.
  • Istnieje możliwość, że autoryzacja ESTA zostanie odrzucona. W takim przypadku, tak jak przed wprowadzeniem zmian z 11 listopada 2019 roku, należy zwrócić się o wydanie tradycyjnej wizy do ambasady lub konsulatu USA. Tak samo powinny zrobić osoby, które po 1 marca 2011 roku odbyły podróż do: Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii, Jemenu lub Korei Północnej, jak również osoby które w przeszłości przebywały w więzieniu - nie kwalifikują się one do wjazdu na teren USA bez wizy.
  • W przypadku gdy ESTA wygaśnie lub osoba autoryzowana wyrobiła sobie nowy paszport niezbędne jest złożenie nowego wniosku przed kolejną podróżą do Stanów.
  • Istnieją dwie kategorie osób, które mogą wnioskować o zmianę pobytu na stały podczas przebywania w USA na podstawie ESTA: najbliżsi krewni obywateli amerykańskich oraz kobiety podlegające ochronie na podstawie ustawy Violence Against Women.
  • Uzyskanie autoryzacji ESTA nie jest jednoznaczne z gwarancją przekroczenia granicy Stanów – o tym nadal decyduje oficer służby migracyjnej.

Jak uzyskać autoryzację ESTA?

Za złożenie wniosku o autoryzację ESTA zapłacicie jedynie opłatę administracyjną w wysokości 14 dolarów. Po zatwierdzeniu uprawnia ona do wielokrotnego przekraczania granicy USA przez okres 2 lat. Samo wypełnienie wniosku zajmuje średnio 20 minut – bajecznie krótko w porównaniu z ubieganiem się o wizę!

Wniosek należy złożyć nie później niż 72 godziny przed wylotem, aby odpowiednie organy miały czas na jego rozpatrzenie. Oczywiście, jeśli istnieje taka możliwość, polecamy zrobić to wcześniej, żeby uniknąć stresu czekania na otrzymanie autoryzacji na ostatnią chwilę.

Pamiętajcie, że dane podawane podczas składania wniosku o autoryzację ESTA muszą być identyczne jak dane w paszporcie! Jeśli dane nie będą zgodne wniosek będzie nieważny, nawet jeśli przejdzie weryfikację pozytywnie.

A co właściwie jest potrzebne, aby złożyć taki wniosek?

  • ważny paszport z chipem,
  • karta kredytowa do uiszczenia opłaty transakcyjnej (można również skorzystać z konta PayPal),
  • wasze dane kontaktowe,
  • informacje o zatrudnieniu (jeśli jesteście osobami pracującymi).

Wnioski o autoryzację ESTA należy składać przez oficjalną stronę internetową amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic. Na tej stronie możecie złożyć wniosek pojedynczy lub dla kilku osób jednocześnie, a także podejrzeć status złożonego wcześniej wniosku.

Po uzyskaniu autoryzacji można przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych przez maksymalnie 90 dni, bez możliwości przedłużenia pobytu w oparciu o ESTA.

Dla kogo nadal wiza?

Wizy wydawane są przez Ambasadę lub Konsulat USA i mają formę naklejki umieszczanej w paszporcie. Przed 11 listopada 2019 roku, kiedy to Polska przystąpiła do Programu Ruchu Bezwizowego, wizy były wymagane dla wszystkich osób przekraczających granice USA. Obecnie przepisy ściśle określają, kto potrzebuje, a kto nie potrzebuje wizy.

Wiza jest wymagana od osób, które planują przebywać na terenie USA dłużej niż 90 dni. Szczególnie od osób, które planują podjąć pracę na terenie Stanów, lub wybierają się tam na studia, albo innego rodzaju dłuższy pobyt.

Istnieją dwa rodzaje wiz:

  • wizy nieimigracyjne – wydawane dla podróży w celach turystycznych, nauki i wymiany kulturowej, oraz podjęcia tymczasowej pracy,
  • wizy imigracyjne – wydawane na pobyt stały oraz podjęcie pracy zawodowej na terenie Stanów Zjednoczonych.

W celu umówienia się na rozmowę z konsulem oraz uzyskania informacji jak ubiegać się o wizę należy odwiedzić przeznaczoną do tego celu stronę internetową na której znajdziecie wszelkie niezbędne informacje.

Dokumenty potrzebne do uzyskania wizy mogą różnić się w zależności od rodzaju wizy, o jaką się ubiegacie. Najczęściej jednak są to:

  • wniosek wizowy – wydrukowaną stronę potwierdzającą złożenie podania należy przynieść na rozmowę z konsulem. Strona ta zawiera dane osobowe, kod kreskowy oraz numer identyfikacyjny,
  • ważny paszport biometryczny – jego ważność powinna trwać minimum 6 miesięcy dłużej niż planowany pobyt w Stanach,
  • dowód wniesienia opłaty – najczęściej jej wysokość to 160 dolarów, jednak to również zależy od rodzaju wizy, więcej informacji znajdziecie tutaj,
  • inne dokumenty – na przykład oświadczenie od pracodawcy, dokumenty z uczelni, czy zaświadczenie o niekaralności.

Przydatne informacje