X
Ładowanie...

Tanie loty Ryanair

już od

Opłata serwisowa naliczana w zależności od typu lotu: 69 -129 zł

Sprawdź promocje na loty Ryanair

Polska Dowolne miasto

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Ryanair Polska

Dowolne miasto
Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Ryanair

Przewodnik po lotach Ryanair

Linie lotnicze Ryanair

 

Historia Ryanair

Historia linii lotniczych Ryanair sięga roku 1985, kiedy to trzech wspólników, w tym Tony Ryan, powołało do życia Ryanair. Główna siedziba firmy po dziś dzień mieści się w stolicy Irlandii – Dublinie. Pierwszy lot odbył się na trasie Waterford – Londyn - Gatwick. Początkowo firma zatrudniała jedynie 25 pracowników, lecz dynamiczny wzrost popularności Ryanair pozwolił na poszerzenie oferty o kolejne kierunki lotów. Tym samym tanie linie lotnicze Ryanair rozpoczęły ekspansję na zagraniczne rynki. W Polsce możemy korzystać z usług „Rayner” (bo tak najczęściej Polacy piszą nazwę firmy) od roku 2005. Linie lotnicze Ryanair to niekwestionowany numer jeden wśród tanich przewoźników lotniczych w Europie. Dla porównania, w 1985 r. z usług Ryanair skorzystało 5 tysięcy pasażerów, a w 2005 r. liczba ta sięgnęła niemalże 28 milionów! Na chwilę obecną, linie lotnicze Ryanair obsługują około 60 milionów pasażerów rocznie.

 

Kierunki lotów Ryanair

Kierunki lotów Ryanair obejmują praktycznie całą Europę. Wyróżnić można pięć największych baz, skąd uwielbiany przez Polaków „Rayner”, odlatuje nawet ponad sto razy w ciągu dnia: Londyn – Stansted, Dublin, Milan – Bergamo, Bruksela – Charleroi i Alicante. Jak już wiadomo, linie lotnicze Ryanair oferują swoim klientom setki połączeń wewnątrz Europy. Najbardziej znaczące porty docelowe (z wyjątkiem tych wymienionych powyżej) linii lotniczej Ryanair to między innymi:

  • Bolonia
  • Liverpool
  • Mediolan
  • Madryt
  • Bruksela
  • Rzym
  • Sztokholm
  • Paryż
  • i wiele, wiele innych.

Niedawno zostały uruchomione także loty do Maroka, które cieszą się coraz większą popularnością wśród pasażerów. Ryanair nie zamierza jednak na tym poprzestać i planuje uruchomić połączenia międzykontynentalne. Taka linia – Ryanair Atlantic – będzie miała na celu zapewnienie klientom tanich rejsów pomiędzy krajami europejskimi a amerykańskimi.

Tanie linie Ryanair nie są tanie bez powodu. W zamian za niską cenę biletu pasażerowie muszą liczyć się z o wiele niższym standardem niż w przypadku droższych linii. Przede wszystkim, Ryanair korzysta jedynie z małych lotnisk, co pozwala na redukcję kosztów związanych z obsługą klienta. Linie lotnicze Ryan nie posiadają w swojej ofercie zróżnicowania na klasy economy i business. Co więcej, pasażerowie nie dostają „przydziału” do konkretnego miejsca w samolocie. Należy również liczyć się z dodatkowymi opłatami za bagaż czy wszelkie usługi gastronomiczne na pokładzie. Z tego właśnie powodu, niektórzy klienci „Rayner” są niepocieszeni, ale trudno oczekiwać all-inclusive na pokładzie przy tak niskiej cenie biletu.

 

Flota Ryanair

Flota tanich linii Ryanair liczy obecnie 300 samolotów Boeing 737-8AS, które mieszczą na swoim pokładzie 189 pasażerów. W przeszłości flota Ryanair posiadała samoloty także innych firm, jednak już od wielu lat Ryanair posiada wyłącznie samoloty Boeing. Linie lotnicze Ryanair szczycą się tym, że posiadają samoloty najnowszej generacji, które są najbardziej ekologiczne oraz najcichsze w stosunku do floty, jaką dysponują inne linie lotnicze w Europie. Co ciekawe, nie są to jednak puste słowa, którymi Ryanair próbuje przyciągnąć klientów. Rzeczywiście, najstarsze samoloty mają zaledwie 4 lata!

Czy nie są to wystarczające argumenty, by wybierając się na weekend do jednej z europejskich stolic, wybrać „Rayner”? ;)

Opis najważniejszych portów lotniczych Ryanair

Tak jak pisaliśmy wyżej, te cieszące się bardzo dużą popularnością linie lotnicze, posiadają kilka tras, które są szczególnie istotne dla Polaków. Poniżej przedstawimy w skrócie lotniska docelowe.

Londyn

Stansted – port lotniczy

Ten położony 48 km na północny-wschód od Londynu port lotniczy, jest 4. co do wielkości lotniskiem w Wielkiej Brytanii. Obsługuje on głównie operatorów tanich linii lotniczych i jest bazą główną Ryanair na Wyspach Brytyjskich.
Parking
Lotnisko posiada duży parking, który podzielony jest na strefy, zależnie od długości czasu, na jaki planujemy zostawić samochód. Cena za długi parking (od 7 dni wzwyż), zaczyna się od 105 funtów. Możemy tutaj liczyć na dodatkowe usługi typu Meet&Greet.
Dojazd
Lotnisko jest położone w pobliżu autostrady M11. Z innych możliwości dojazdu można skorzystać ze środków transportu publicznego – pociągów Stansted Express z Londynu czy krajowych kolei, które dojeżdżają na lotnisko z największych brytyjskich miast, lub autobusów wielu firm kursujących na lotnisko.

Dublin

Jest to największy port lotniczy w Irlandii, znajduje się 10 km od centrum miasta. Lotnisko posiada bardzo wiele udogodnień, jak np. stację benzynową wraz z myjnią czy usługi odprowadzania samochodów na parking.
Parking
Na lotnisku w Dublinie, znajduje się parking na 18500 miejsc parkingowych, poza parkingiem krótkoterminowym posiada on kilka stref parkingu długoterminowego. Każdy z parkingów ma możliwość dowozu pasażerów przed terminal darmowym autobusem. Parking w strefie długoterminowej na 7 dni kosztuje około 36 Euro.
Dojazd
Do centrum Dublina najłatwiej jest dojechać autobusami firmy Terravision – numer 747 i 757, jeśli planujecie Państwo dotrzeć do innych miast, to na lotnisku znajduje się mnóstwo prywatnych firm, oferujących takie przejazdy np. City Scape (ponad 40 tras) czy Air Coach, które jeździ do Cork i Belfastu.

Mediolan

Port lotniczy Mediolan-Bergamo

Lotnisko znajduje się w Bergamo, jest ono oddalone o około 50 km od centrum Mediolanu. Ten port lotniczy posiada wszystkie potrzebne udogodnienia. Tak więc znajdą tu Państwo różne sklepy, restauracje, banki, VIP Lounge i Fast Track. Parking
Parking jest podzielony na kilka stref, duża ilość miejsc jest zadaszonych. Na lotnisku często są organizowane promocje cenowe, dzięki czemu przy wcześniej rezerwacji online, można skorzystać z okazji typu 5 Euro za 1 dzień postoju. Bez promocji ceny postoju 7. dniowego zaczynają się od 59 Euro.
Dojazd

Przy dojeździe samochodem polecamy, by jechać drogą A4 i wybrać właściwy zjazd. Możliwy jest również dojazd autobusem do Mediolanu firmy Flixbus numer 403 i 406. Jest tu również sporo innych operatorów, którzy jeżdżą też do Chorwacji czy Francji. By dojechać na lotnisko pociągiem, trzeba wybrać Tren Italia. Po dojechaniu na dworzec kolejowy Bergamo trzeba skorzystać z busa firmy ATB, który w 10 minut dowiezie Państwa na lotnisko.

Bruksela

Port lotniczy Bruksela-Charleroi

Port ten znajduje się pomiędzy Brukselą (oddalony o 46 km) i Charleroi (o 7 km). Lotnisko jest portem który obsługuje głównie tanie linie lotnicze. Mimo tego poza standardowymi usługami, znajdą tu Państwo usługi VIP i Fast Track – co ciekawe opłata za te usługi jest bardzo niska.
Parking
Lotnisko posiada parking podzielony na kilka stref, kursuje tu autobus, który przewozi pasażerów z parkingu pod terminal. Nie dotyczy to strefy ekonomicznej, z której spacerem dojście do terminala zajmie około 20 minut, ale za to dzień parkingu na niej będzie kosztował od 6,43 Euro.
Dojazd
Jeśli planują Państwo dojechać na lotnisko samochodem, to najlepiej będzie skorzystać z którejś z dróg – N5, E42 lub A54. Do portu lotniczego kursują też autobusy wahadłowe, które są dostosowane do rozkładu lotów i wyjeżdżają z Brukseli, Luksemburgu, Lille, Bruggi i Gent, kursują one co 30 minut, a koszt biletów zaczyna się od 5 Euro. By dojechać pociągiem na lotnisko, trzeba dojechać na stację kolejową Charleroi-Południe, stamtąd można złapać busa na lotnisko, dojazd z dworca na lotnisko zajmie około 20 minut.

Alicante

Port ten znajduje się 8 km od centrum Alicante, z roku na rok rośnie liczba odprawianych pasażerów. Nazywane również portem Alicante-Elche. Znajdą tu Państwo szereg najważniejszych usług typu bankowość, sklepy wolnocłowe, pomoc medyczną i assistance dla osób potrzebujących.
Parking
Na lotnisku Alicante znajduje się ponad 4000 miejsc parkingowych. Znajduje się tu kilka opcji parkingowych. Jednak dla pasażerów, którzy planują dłuższy postój, cena orientacyjna to 17 Euro za dzień.
Dojazd
Istnieje kilka możliwość dojazdu na lotnisko, autobusami linii – C6 (do centrum Alicante), 1A (do centrum Elche), 1B (do Elche i Arenales de Sol), poza lokalnymi liniami jeżdżą tu też autokary międzymiastowe m.in. do Calpe czy Murcii. Na lotnisko można dojechać również pociągiem – jeżdżą tu koleje krajowe – RENFE i kolejami lokalnymi prowincji Walencja – TRAM, liniami lokalnymi są linie od L-1 do L-4.