Ładowanie...
+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł
LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER
Jeżeli nie lubisz wylegiwać się na zatłoczonych plażach w nowoczesnych, ale podobnych do siebie kurortach i chcesz spędzić wakacje w nietuzinkowym miejscu – leć do Baku, stolicy Azerbejdżanu. Na styku Europy i Azji, w miejscu, gdzie kryją się złoża czarnego złota, znajdziesz niesamowitą mieszankę kultur i zdziwisz się, widząc, jak współgrać może nowoczesność z tradycją w nowoczesnej postsowieckiej Azji.
W Baku świat wygląda tak, jakby nie pamiętał o czasach koczowników i tułaczki. Nad miastem górują Flame Towers – nowoczesne drapacze chmur, w których znajdują się luksusowe hotele z widokiem na Morze Kaspijskie, mieszkania i biura. Wieczorem, efektownie podświetlane, zdają się płonąć. Kompleks składa się z trzech budynków: południowego, wschodniego i zachodniego. Kształt płomieni nawiązuje go herbu miasta (trzy języki ognia nad falami). Fortunę, którą zawdzięczają Azerowie złożom ropy, widać na każdym kroku w nowoczesnej części miasta. Kontrast z mieszkającymi byle jak w socrealistycznej zabudowie z wielkiej płyty zwykłymi ludźmi jest duży.
Odkrywcą tutejszych złóż był Polak, Witold Zglenicki. Przy swoich przedsięwzięciach współpracował z braćmi Nobel i rodziną Rotschildów, a swoją fortunę przeznaczył polskiej nauce. Niestety nacjonalizacja przedsiębiorstw naftowych po rewolucji zlikwidowała polskiego „Nobla”. On i Paweł Potocki, który obmyślił sposób na osuszenie części zatoki Bibi-Ejbat, zostali upamiętnieni w nazwach ulic. Przed rewolucją Polonia w Baku liczyła dwa tysiące osób i byli wśród nich wybitni naukowcy i architekci, którzy pozostawili po sobie wiele śladów. Okres ZSRR poprzedzony krótkim istnieniem demokratycznego państwa znacząco wpłynął na wygląd i atmosferę miasta. Jednak historia zaczęła się dużo wcześniej. Jak udowadniają wystawy w Muzeum Historycznym w Gobustanie, ludzie na tych terenach zamieszkiwali ponad 40 tysięcy lat temu. Źródła starożytne z kolei donoszą, że do tych krain dotarł wraz ze swoją armią Aleksander Macedoński. W każdym razie pierwsze ślady osadnicze wskazują na II stulecie naszej ery. Rozkwit nastąpił w IX wieku po najeździe Turków. Z późnego średniowiecza pochodzi wiele zabytków na starym mieście.
Azerbejdżan jest czasem nazywany Krajem Ognia – nie bez przyczyny. Jak wykazują badania archeologiczne, Baszta Dziewicy została wzniesiona na istniejącej od V stulecia przed Chrystusem zoroastryjskiej świątyni czcicieli ognia. Niedaleko miasta w Surachanach znajduje się zachowana świątynia Ateszgiach. Miejsce to było święte dla pielgrzymów z Indii, ponieważ zapalony ogień nie gasł (dziś wiadomo, że to z powodu wydobywającego się gazu). Wieżę widać z bulwaru, niedaleko ronda Azneft. Według legendy rzuciła się z niej królewna, by uniknąć wyjścia za mąż za własnego ojca. Podobnie reszta Iczeri-Szeher (Wewnętrznego Miasta) pochodzi ze średniowiecza. Osada była budowana tak, by chronić mieszkańców zarówno przed porywistym wiatrem znad Morza Kaspijskiego, jak i przed nie mniej gwałtownymi najeźdźcami. Pałac Szirwanszachów zachował oryginalne wnętrza z czasów chanatu.
Azerowie mieli kilka zwariowanych pomysłów na muzea – jest jedno poświęcone w całości miniaturowym książkom, a drugie dotyczy dywanów. Oprócz tego działają inne, np. bardzo interesujące Muzeum Historyczne i Dom Tagijewa, których budynki zaprojektował Józef Gosławski. Można w nim poznać m.in. interesujące fakty z czasów boomu naftowego.
W mieście widać różne wpływy: tureckie, mongolskie i europejskie. Ślad pozostawił okres ZSRR, ale obecnie króluje nowoczesna, postmodernistyczna architektura.
Latem w Baku temperatury sięgają 40°C przy dużej wilgotności powietrza i silnym wietrze znad morza. Zimą wcale nie jest tak ciepło, jakby się mogło wydawać, choć przez większą część tej pory roku temperatury wskazują powyżej zera. Najprzyjemniejszy czas na zwiedzanie przypada na wiosnę i jesień.
Z polski nie kursują loty bezpośrednie do Azerbejdżanu. Tanio można polecieć z Wizz Air z Budapesztu, ale także z innych miast: Rygi, Moskwy, Kijowa, Mińska, Frankfurtu czy Wiednia oraz ze Stambułu. Bilety z Budapesztu kosztują nawet poniżej 400 złotych, trzeba jeszcze jednak dodać koszt dotarcia – przynajmniej około 200 złotych w obie strony. Korzystne cenowo bilety zamykają się w kwotach poniżej półtora tysiąca złotych. Wycieczkę można też rozszerzyć na inne państwa, np. dolecieć do gruzińskiego Kutaisi z Warszawy (Wizz Air – 200 złotych w jedną stronę), a stamtąd dotrzeć pociągiem do Baku.
Lotnisko Baku Heydar Aliyev znajduje się 25 km na wchód od miasta, ale obecnie trwa budowa metra łączącego port z Baku. Przed halą czekają taksówkarze, można też dojechać do miasta autobusem lub minibusem (najtańsza opcja)
Poniżej lista polskich miast, z których można kupić tanie loty do Baku:
Tanie loty Gdańsk Baku
Tanie loty Kraków Baku
Tanie loty Katowice Baku
Tanie loty Poznań Baku
Tanie loty Warszawa Baku
Tanie loty Wrocław Baku
Tanie loty do Baku - rezerwuj na FRU.PL! Sprawdzaj ceny lotów na trasach Polska-Azerbejdżan i utwórz rezerwację na podróż samolotem Baku już zaraz. Przejrzyj oferty całości aktywnych przewoźników, a także wypróbuj funkcjonalność wyszukiwania przelotów - Azerbejdżan w elastycznych datach +/-3 dni.
Instrukcja jak najłatwiej zakupić tanie loty do Baku:
Jeśli planujemy przelot do Azerbejdżanu, należy znaleźć sposób na obniżenie wydatków. Często podróżujący wiedzą, iż chwilę przed wylotem linie lotnicze zwiększają ceny biletów. Szukaj biletów lotniczych w najlepszych dostępnych taryfach z wyprzedzeniem kilku miesięcy. Pamiętaj też o ubezpieczeniu turystycznym - zobaczysz szybko że to wydatek zaledwie 5 zł/dzień a pozwala oszczędzić sobie przykrych sytuacji, które mogą przytrafić się czasami w podróży. Często ma sens ponadto rozważyć równocześnie wyjazd, łącząc lot z wykupem hotelu. Hotele-Azerbejdżan: tylko w naszym serwisie znajdziesz największy wybór i o nawet 70% obniżone i niskie ceny! Centrum Rezerwacji FRU.PL zaprasza pod 22 201 11 99, zadzwoń i zarezerwuj lot już dziś!
Jeśli interesują Was najdogodniejsze możliwości taniego lotu do Baku - warto rezerwować z FRU.PL. Najtaniej możemy polecieć tam i z powrotem w kwocie od 799 zł. Najszybszy czas trwania lotu z ojczyzny do Baku - już około 3 godziny. Najlepsze tanie loty do Baku, oferują przede wszystkim poniższe linie lotnicze:
Tanie loty Belavia Baku
Tanie loty Air Baltic Baku
Tanie loty Emirates Baku
Tanie loty Azerbaijan Airlines Baku
Tanie loty KLM Baku
Tanie loty Lufthansa Baku
Tanie loty Ukraine Intl Airlines Baku
Tanie loty Aeroflot Baku
Tanie loty Turkish Airlines Baku
Tanie loty QATAR AIRWAYS Baku
W Republice Azerbejdżanu językiem urzędowym jest azerbejdżański, ale większość obywateli posługuje się także rosyjskim. Płaci się w nowych manatach (AZN).
Obywatele Polski muszą posiadać wizę wyrobioną w ambasadzie lub urzędzie konsularnym. Nie można jej nabyć na przejściach granicznych. Wydział konsularny jest czynny dwa dni w tygodniu (wtorek i czwartek). Wnioski składa się osobiście, a odpowiedź nadchodzi po 15-20 dniach roboczych. Należy wypełnić ankietę internetową, wydrukować i dostarczyć wraz z innymi dokumentami do placówki dyplomatycznej. Wiza zwykła jednokrotnego wjazdu pozostaje ważna 30 dni, dwukrotnego wjazdu 90 dni, a wielokrotnego – 90 lub 180. Koszt najkrótszej wizy to 60 euro. Wprowadzono obowiązek meldunkowy. Jeżeli cudzoziemiec przebywa na terytorium kraju dłużej niż 3 dni robocze, musi zgłosić swój pobyt Służbom Migracyjnym (mail: qeydiyyat@migration.gov.az lub na poczcie czy komisariacie). Dotyczy to osób z podróżujących w celach biznesowych lub odwiedzających kogoś w Azerbejdżanie. Wizy turystyczne wydawane są nie przez ambasadę, a przez licencjonowane firmy (http://azembassy.pl/pl/dload/20130607-list.pdf, http://azerbaijan.travel/en/pages/138/). Koszt takiej wizy to 20 dolarów amerykańskich, ale tak tanio jest tylko w przypadku rezerwowania hotelu przez dane biuro podróży, a noclegi zaczynają się od 80 dolarów. Wyrobienie wizy turystycznej bez rezerwowania hoteli kosztuje od 60 do 100 euro, a rezerwacje przez booking.com są odrzucane. Lepiej skorzystać z hrs.com. Trzeba koniecznie dowiedzieć się od biura, na ile dni trzeba zarezerwować hotel (najczęściej wystarczą trzy) i na ile dni będzie wydana wiza (powinna być ważna 30 dni z adnotacją o długości planowanego pobytu). Niektórzy przy rezerwacjach na 3 dni dostają pozwolenie na 14 dni pobytu, inni na 4… Nie sposób określić, jakimi kryteriami kierują się władze. Podsumowując: trzeba wypełnić elektroniczną ankietę, przygotować wymagane dokumenty, znaleźć akredytowane biuro podróży oferujące wizy mimo samodzielnej rezerwacji hotelu (Geo-Travel, Billurtur oraz Qafqaz Travel), a także hotel, który wystawi oficjalne potwierdzenie (z pieczątką) przed zapłatą albo zwróci całą kwotę po anulowaniu rezerwacji (chyba że faktycznie chcemy mieszkać w danym hotelu, a nie na polu namiotowym albo na couchsurfingu). Po otrzymaniu wizy pod podany adres mailowy należy upewnić się, czy została wydana na odpowiedni czas. Ewentualne reklamacje są uwzględniane bezpłatnie.
Przy wjeździe trzeba zdeklarować gotówkę powyżej tysiąca dolarów, sprzęt elektroniczny, cenną biżuterię itp., a jeżeli ma się więcej niż 10 tysięcy, należy wypełnić dodatkowe zaświadczenie. Wywożone cenne przedmioty muszą posiadać certyfikaty. Wolno zabrać ze sobą 0,125 kg czarnego kawioru.
W razie złamania prawa i skazania polski obywatel nie podlega ekstradycji. Szczególnie karane są przestępstwa narkotykowe i związane z bronią. Leki psychotropowe wymagają zaświadczenia lekarskiego. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego pokrywającego koszty leczenia, pobytu w szpitalu oraz transportu medycznego. Honorowane są polisy zdrowotne międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych. Na południu kraju okresowo występuje zagrożenie błonicą i malarią, ale nie ma obowiązku szczepień. Wodę wolno pić po przegotowaniu lub butelkowaną.
Aby kierować pojazdem, wystarczy mieć polskie prawo jazdy. Trzeba mieć na szybie naklejkę poświadczającą przegląd techniczny auta. Należy jednak uważać na kierowców nagminne łamiących zasady kodeksu drogowego i zdrowego rozsądku. Przy wjeździe własnym samochodem na granicy należy uiścić kaucję zwrotną. Jej wysokość zależy od wartości pojazdu.
Trwa konflikt Azerbejdżanu i Armenii o Górski Karabach, a granica między tymi państwami jest zamknięta. Wiza Górskiego Karabchu w paszporcie uniemożliwia wjazd do Azerbejdżanu, ponieważ pobyt na okupowanych terenach jest traktowany jak naruszenie prawa. Poza tym państwo uchodzi za bardzo bezpieczne. Kradzieże i włamania należą do rzadkości. Większe ryzyko stanowi przejście przez jezdnię z powodu nieodpowiedzialnych kierowców.
Mimo że większość mieszkańców wyznaje islam, nie należy spodziewać się restrykcyjnie przestrzeganych norm religijnych. Alkohol jest dostępny, a ludzie zachowują swobodę w doborze strojów (chociaż krótkie spodnie u mężczyzn nie są dobrze widziane). Jeżeli chodzi o alkohol, lepiej nie próbować go z niesprawdzonych źródeł, ponieważ zdarzają się zatrucia podróbkami.
Problemy z płatnościami kartą należą do rzadkości. Coraz częściej nawet na prowincji można tak płacić. Koszty życia w Baku są nieco wyższe niż w Warszawie. Internet jest ogólnodostępny.
Różnica czasu między Polską a Azerbejdżanem wynosi plus 3 godziny.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Azerbejdżanu
ambasador: Michał Łabenda
Azerbejdżan, Baku, 2 Kichik Gala, AZ-1000
Tel.: KONSULAT: +994 12 497 47 08 Tel.: +994 12 492 01 14 Tel. dyżurny: +994 50 270 70 20 - czynny całą dobę Faks: +994 12 492 02 14
baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.baku.msz.gov.pl
KONSULAT: baku.amb.wk@msz.gov.pl
Sprawdź także: tanie loty do Azerbejdżanu