X
Ładowanie...

Tanie loty do Brukseli

już od

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł
28 maj 04 cze Data wylotu

Sprawdź promocje na loty

Polska Bruksela

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Bruksela

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Bruksela

Przewodnik po lotach Bruksela

Tanie loty do Brukseli - informacje

Jest pewien kraj, dziesięciokrotnie mniejszy od Polski, w którym ludzie znają ponad 200 gatunków piwa. Wymyślili też frytki i robią najwięcej czekolady. Państwo to nadal jest monarchią i ma największe na świecie zagęszczenie zamków. Mówi się, że twórców komiksów jest więcej niż w jakimkolwiek innym państwie na świecie (więcej nawet niż w Japonii!). Stąd też pochodzą sympatyczne, niebieskie smerfy. Mowa oczywiście o Belgii, która nie kończy się na siedzibach wielkich międzynarodowych i ponadnarodowych instytucji. Ten kraj kryje wiele ciekawostek i jest interesującym kierunkiem na wakacje.

Tanie loty do Brukseli – informacje o stolicy Belgii

Bruksela to stolica Królestwa Belgii i Unii Europejskiej. Leży nad rzeką o uroczo brzmiącej nazwie Senne. W X wieku była warowną osadą, a w kolejnych wiekach zasłynęła jako prężnie się rozwijający ośrodek gospodarczy, którego głównym towarem eksportowym były tkaniny. Przez lata mieszkańcy miasta zmagali się z władzą hiszpańskich Habsburgów, by w 1830 roku wybić się na niepodległość.

Tanie loty do Brukseli – miejsca, które warto zobaczyć

Najważniejszym miejscem Brukseli jest Wielki Plac, historyczne centrum, które jeszcze pół wieku temu pełniło funkcję targu. Obecnie przepiękna architektura jest eksponowana nawet nocą dzięki odpowiedniemu oświetleniu. W tym miejscu odbywają się koncerty, a co dwa lata układa się wspaniały kwiatowy dywan (w lata parzyste, w sierpniu). Wśród budynków wybija się na pierwszy plan ratusz utrzymany we wspaniałym Barbackim gotyku. Na trzech kondygnacjach można doliczyć się 150 figur świętych i władców. Także przy placu znajduje się Dom Królewski, który chociaż nigdy siedzibą monarchów nie został, gościł znamienite postaci. Nie zawsze wizyty w tym budynku były dobrowolne… np. bohater narodowy Belgów, książę Egmont, spędził w nim ostatnią noc przed egzekucją. Pozostałe kamienice to przeważnie siedziby dawnych cechów, które prześcigały się w budowaniu najokazalszych i najbardziej prestiżowych siedzib.

Niedaleko Wielkiego Placu znajduje się Manneken Pis. Pod tą uroczą nazwą kryje się siusiający chłopiec. Według legend syn pewnego króla został odnaleziony w lasach, które pokrywały niegdyś tereny Brukseli, dzięki temu, że jeden z szukających usłyszał coś jakby szum strumienia… W każdym razie istnieje zwyczaj wręczania ubranek dla nieskromnej figurki przez notabli i różne organizacje. Te prezenty przechowuje Muzeum Miasta Brukseli. Dla równowagi i pewnie po to, aby przyciągnąć turystów w drugi koniec Wielkiego Placu, postawiono jeszcze Jeanneke Pis, siusiającą dziewczynkę.

W Pasażu świętego Huberta można posiedzieć przy kawie, kupić pamiątki lub zjeść obiad. Sama zaszklona uliczka została wybudowana w połowie XIX wieku i od początku służyła celom handlowym. Niesamowity klimat i zabytkowa architektura spowodowały wpisanie tego miejsca na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z budynków rządowych i instytucyjnych na pewno warto zobaczyć dziewiętnastowieczny Pałac Królewski, Pałac Narodów, w którym obraduje parlament belgijski, przedziwny, awangardowy Wieżowiec Berlaymont, gdzie mieści się Komisja Europejska  oraz Parlamentarium (budynek Parlamentu Europejskiego).

Jak w większość europejskich miast, tak i w Brukseli nie brakuje przepięknych kościołów. Wśród nich wyróżniają się dwa: Kościół Notre-Dame du Sablon i Katedra św. Michała i św. Guduli, gdzie odbywają się królewskie uroczystości. Obie świątynie, utrzymane są w stylu brabanckiego gotyku.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest Park Pięćdziesięciolecia, w którym wybudowano Łuk Tryumfalny symbolizujący pół wieku państwowości Królestwa Belgii. Z jego wysokości (50 metrów) w czasie wakacji można oglądać panoramę miasta. Obok znajduje się Muzeum Motoryzacji.

Niech nie zmyli nas niefrasobliwość brukselczyków. Oprócz zabawnych i przekornych rzeźb na ulicach znajdziemy w stolicy dzieła sztuki wysokiej rangi, bezcenne płótna mistrzów niderlandzkich z czasów jesieni średniowiecza, renesansu i baroku. W Królewskim Muzeum Sztuk Dawnych nie zabraknie takich nazwisk jak Cranach Starszy, Bruegel, Rubens, van Dyck czy Bosch. Z kolei W Muzeum Sztuki Współczesnej można podziwiać wspaniałe obrazy powstałe w XIX i XX wieku. Miłośnicy sztuki wymagającej nie tylko wyrafinowanego smaku, lecz także mocnej głowy poznają tajniki powstawania pewnego złotego trunku w Muzeum Browarnictwa. Z kolei ci, którzy nigdy nie zapomnieli o drzemiącym w każdym człowieku dziecku, udadzą się pewnie do Muzeum Zabawek, Muzeum Kakao i Czekolady albo do Muzeum Komiksu.

Tanie loty do Brukseli – bilety

Aby nie zbankrutować, warto wykupić Brussels Card, z którą można już bezpłatnie zwiedzać większość ciekawych obiektów i otrzymać zniżki do pozostałych. Obecne ceny to Brussels card 24 € za 24 godziny, 36 € za 48 godzin i 43 euro za 72 godziny. Dzięki BC można jeździć komunikacją miejską: metrem, autobusami i tramwajami. Można ją kupić w biurach informacji turystycznej lub przez Internet.
 

Tanie loty do Brukseli - kuchnia belgijska

Kuchnia belgijska kojarzy się z samymi przyjemnościami: wysokiej jakości czekoladą, różnorodnymi piwami oraz z frytkami. Belgowie uważają, że to przez ich kraj sprowadzono do Europy ziemniaki i to oni pierwsi zaczęli robić z nich frytki. Ponadto za swój specjał uważają gofry. Jeżeli chodzi o historię innych warzyw, faktycznie, brukselka była od początku hodowana w tym kraju. W ogóle Belgowie lubią warzywa: cykorię, szparagi, idiv. To pewnie po to, by zrównoważyć w diecie czekoladę i piwa.

Tanie loty do Brukseli - klimat i pogoda

Bruksela położona jest na bagnistych terenach, stąd wyraźna wilgoć w powietrzu. Najprzyjemniej zwiedza się wiosną i przez całe lato, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przylecieć do Brukseli zimą, która jest dość łagodna. Średnia temperatura wynosi 3 °C w styczniu i 18 °C w lipcu. Opady zdarzają się dość często.

Tanie loty do Brukseli - przelot

Do stolicy Belgii bez problemu można znaleźć tanie loty z różnych miejsc w Polsce. Ceny biletów lotniczych do Brukseli zaczynają się od 78 zł. Bezpośrednie połączenia do Brukseli obsługują LOT, Wizzair, Ryanair, Brussels Airlines. 

Międzynarodowe lotnisko mieści się w Zaventem, 12 km na północny wschód od Brukseli.

Tanie loty do Brukseli odbywają się z następujących polskich miast:

Tanie loty Gdańsk Bruksela
Tanie loty Kraków Bruksela
Tanie loty Katowice Bruksela
Tanie loty Lublin Bruksela
Tanie loty Poznań Bruksela
Tanie loty Warszawa Bruksela
Tanie loty Wrocław BrukselaTanie loty do Brukseli - ważne informacje o Brukseli i Belgii

Belgia jest monarchią z kilkoma językami urzędowymi. W zależności od regionu mieszkańcy posługują się niderlandzkim, francuskim, niemieckim, ale w większości miejsc można porozumieć się po angielsku. Płatności dokonuje się w euro.

W ramach swobody przepływu osób obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wizy ani paszportu, aby przybywać w Brukseli. Przy pobycie krótszym niż 90 dni niezależnie od jego celu wystarczy dowód tożsamości z aktualnym zdjęciem. Istnieje obowiązek meldunkowy przy pobytach powyżej 10 dni. W hotelach i szpitalach zgłoszenia dokonuje pracownik recepcji.

Można wwieźć ze sobą do 200 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa. Większe ilości przekraczają to, co uznaje się za „użytek osobisty” i podlega konfiskacie. Do prowadzenia samochodu wystarczy polskie prawo jazdy i polisa ubezpieczeniowa. Zielona karta nie jest obowiązkowa, ale zalecana tak jak i inne ubezpieczenia.

Aby skorzystać z podstawowej opieki medycznej, wystarczy pobrać w swoim oddziale NFZ bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zwykle pacjent musi pokryć koszty leczenia, a dopiero potem odzyskuje je w belgijskiej kasie chorych (bez tzw. udziału własnego pacjenta) lub w NFZ właściwym ze względu na meldunek.

Poziom bezpieczeństwa w dużych miastach Belgii spada, zwłaszcza w Brukseli, gdzie mieszczą się siedziby NATO i UE może dojść do zamachów terrorystycznych. Oprócz tego zdarzają się kradzieże samochodów i rzeczy pozostawionych bez odpowiedniej opieki.

Tanie loty do Brukseli - linie lotnicze

Do Brukseli można dolecieć następującymi liniami lotniczymi:

Tanie loty British Airways Bruksela
Tanie loty Air Baltic Bruksela
Tanie loty Ryanair Bruksela
Tanie loty Adria Airways Bruksela
Tanie loty KLM Bruksela
Tanie loty Lufthansa Bruksela
Tanie loty Swiss Bruksela
Tanie loty Czech Airlines Bruksela
Tanie loty Austrian Airlines Bruksela
Tanie loty Ukraine Intl Airlines Bruksela
Tanie loty SAS Bruksela
Tanie loty Brussels Airlines Bruksela
Tanie loty Aeroflot Bruksela
Tanie loty Vueling Airlines Bruksela
Tanie loty WizzAir Bruksela

Tanie loty Bruksela - ważne adresy i numery telefonów


Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii
Ambasador: Artur Harazim
Belgia, Bruksela, Rue Stevin 139, 1000
Tel.: +32 2 739 01 01 Tel.: +32 27777200
Tel. dyżurny: +32 2 739 01 01 (w godzinach pracy placówki)
Tel. dyżurny: +32 492 727 405 (po godzinach pracy placówki)
Faks: +32 2 73 618 81
bruksela.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bruksela.msz.gov.pl

 

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli
ambasador - st. przedstawiciel (UE): Marek Prawda
Belgia, Bruksela, Rue Stevin 139, 1000
Tel. dyżurny: +32 2 7804 200
Faks: +32 2 7804 297
bruksela.ue.sekretariat@msz.gov.pl
www.brukselaue.msz.gov.pl

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli
ambasador - stały przedstawiciel (NATO): Jacek Najder
Belgia, Bruksela, Bld Leopolda III, 1110
Tel.: +32 2 707 13 88
Tel.: + 32 2 707 11 17
Tel. dyżurny: +32 2 707 14 92
Faks: +32 2 707 13 89
bruksela.nato.sekretariat@msz.gov.pl
www.brukselanato.msz.gov.pl