X
Ładowanie...

Tanie loty do Bułgarii

już od

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł
26 mar 02 kwi Data wylotu

Sprawdź promocje na loty

Polska Bułgaria

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Bułgaria

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Bułgaria

Przewodnik po lotach Bułgaria

Tanie loty do Bułgarii

Bułgaria to kraj graniczący z Rumunią, Serbią, Macedonią, Grecją i Turcją. Ponad połowa powierzchni kraju to tereny wyżynne i górzyste. Bułgaria jest krajem chętnie odwiedzanym przez turystów ze względu na cudowny klimat, który zawdzięcza między innymi położeniu nad Morzem Czarnym, górom, pięknej przyrodzie oraz wyjątkowej gościnności Bułgarów. To idealne miejsce na wypoczynek dla osób w każdym wieku, dla osób młodych, starszych i całych rodzin z dziećmi. Poza najpopularniejszymi kurortami nad Morzem Czarnym warto poznać także część bułgarskiej kultury ukrytej w miastach i pięknych mniej znanych zakątkach. Jeśli wybierasz się do Bułgarii zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi lotów i podstawowych wiadomości, które ułatwią planowanie wycieczki.

Bułgaria dzieli się na 28 prowincji. Największe miasta to: Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora, Plewen i Wraca. Najwyższym szczytem jest Góra Musała 2925m. n.p.m.

 

Tanie bilety lotnicze do Bułgarii

Samodzielnie planujące wczasy do Bułgarii możesz dostosować program wypoczynku do swoich możliwości zarówno fizycznych jak i finansowych. Postaraj się zorganizować wszystko nieco wcześniej: tj. wyszukać lot do Bułgarii z paromiesięcznym wyprzedzeniem oraz zarezerwować dogodny nocleg. Dzięki takiej organizacji swoich wczasów zaoszczędzisz czas i pieniądze oraz pozbędziesz się niepotrzebnych stresów związanych z podróżą. Tanie loty do Bułgarii są dostępne na stronie FRU.PL w cenie już od 664 zł.

Z Polski do Bułgarii dolecimy z przewoźnikiem Polskich Linii Lotniczych LOT, Enter Air oraz WizzAir.

Dostępne są liczne loty do Bułgarii z przesiadkami, zapewnione dzięki takim liniom lotniczym jak: Lufthansa, KLM, TAROM, Austrian Airlines, Turkish Airlines, Norwegian, Air France, Aeroflot, Rossiya Airlines, Bulgaria Air, Czech Airlines, Aerosvit Airlines.

 

 

Tanie loty do Bułgarii - linie lotnicze:

Tanie loty Aegean Air Bułgaria
Tanie loty Air France Bułgaria
Tanie loty Alitalia Bułgaria
Tanie loty Norwegian Bułgaria
Tanie loty Eurowings Bułgaria
Tanie loty Ryanair Bułgaria
Tanie loty Adria Airways Bułgaria
Tanie loty KLM Bułgaria
Tanie loty Lufthansa Bułgaria
Tanie loty LOT Bułgaria
Tanie loty Swiss Bułgaria
Tanie loty Austrian Airlines Bułgaria
Tanie loty Ukraine Intl Airlines Bułgaria
Tanie loty Brussels Airlines Bułgaria
Tanie loty EasyJet Bułgaria
Tanie loty WizzAir Bułgaria

 

 

Tanie loty do Bułgarii - lotniska w Bułgarii

Bułgaria posiada 8 lotnisk użytkowych, co na tak niewielki kraj jest dość dużą liczba, jednak niektóre lotniska są bardzo małe i rzadko uczęszczane. Największe porty lotnicze w Bułgarii to:

 

Port lotniczy Sofia to lotnisko znane także pod nazwą Wrażdebna. Położone jest 5 km od centrum Sofii. Jest największym lotniskiem w Bułgarii obsługującym rocznie ponad 2 miliony pasażerów. Jest głównym węzłem przesiadkowym linii: Bulgaria Air i Hemus Air.

Pozostałe linie lotnicze obsługiwane przez lotnisko w Sofii to: Aerofłot, Air France, Air Italy, Ailtalia, British Airways, Czech Airlines, LOT, Lufthansa, MyAir, TAROM oraz Wizz Air.


Port lotniczy Burgas to lotnisko położone na wybrzeżu 10 km od miejscowości Burgas. To drugie pod względem wielkości lotnisko w Bułgarii. Rocznie obsługuje około 2 milionów pasażerów.

Linie lotnicze lądujące w porcie lotniczym w Burgas to między innymi: Air Finland, Air Via, Austrian Airlines, BH Air, Bulgarian Air, condor Airlines, Enter Air, First Choice Ariways, LOT, Norwegian oraz Wizz Air.

Port lotniczy Warna to kolejne lotnisko usytuowane na wybrzeżu, 9 km od centrum Warny. Jest jednym w największych portów lotniczych w Bułgarii i rocznie obsługuje ponad 1,5 miliona pasażerów.

Linie lotnicze obsługiwane przez lotnisko w Warnie to: Air Berlin, Austrian Airlines, British Airways, Bulgaria Air, Enter Air, LOT oraz Wizz Air.

 

 

Do Bułgarii linie lotnicze oferują loty z następujących miast:

Tanie loty Bydgoszcz Bułgaria
Tanie loty Gdańsk Bułgaria
Tanie loty Kraków Bułgaria
Tanie loty Katowice Bułgaria
Tanie loty Łódź Bułgaria
Tanie loty Lublin Bułgaria
Tanie loty Poznań Bułgaria
Tanie loty Rzeszów Bułgaria
Tanie loty Szczecin Bułgaria
Tanie loty Warszawa Bułgaria
Tanie loty Wrocław Bułgaria

 

 

Tanie loty do Bułgarii - miejsca i atrakcje warte zobaczenia w Bułgarii

Bułgaria to piękny kraj położony nad ciepłym Morzem Czarnym. Jej plaże cieszą się najpiękniejszym i najczystszym piaskiem, stąd Bułgaria słynie głównie z kurortów nadmorskich. Nie jest to jednak jedyna atrakcja tego państwa. Piękne lasy kryją wiele cudownych miejsc, miasta są pełne pięknej architektury oraz ludzi otwartych na przyjezdnych. Będąc tam, warto spróbować regionalnej kuchni i poznać tamtejszą kulturę. Gdzie warto pojechać będąc w Bułgarii?

  • Sofia to największe miasto i stolica Bułgarii, położona w zachodniej części kraju u stóp masywu górskiego Witoszy. Miasto jest zamieszkane przez około 1.5 miliona ludzi, co stanowi około 20% mieszkańców całego kraju. Kryje w sobie ogrom wspaniałych zabytków, pięknych budowli i wspaniałych miejsc. Niewątpliwe wrażenie robi Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii – ogromna wspaniała cerkiew. Na uwagę zasługuje wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO cerkiew Bojańska z doskonale zachowanymi freskami z roku 1259. Poza tym w Sofii znajduje się wiele obiektów sakralnych godnych uwagi. Ponadto w stolicy możemy odwiedzić interesujące Narodowe Muzeum Historyczne, a także tureckie łaźnie. Poza zwiedzaniem cerkwi, można spędzić tu czas na wiele innych sposobów – warto udać się do największego w mieście parku „Borisova Gradina”, w którym to znajdziemy dziesiątki pomników postawionych na cześć znanych Bułgarów, jezioro, a także 2 stadiony sportowe. Wyżej wspomniany masyw górski Witoszy to równie ważna atrakcja, nie jest co prawda położony w samej Sofii, ale tuż za miastem i można dostać się tam autobusem podmiejskim. Góra ta ma ponad 2000 m n.p.m. i jest świetnym miejscem do uprawiania sportów, zarówno letnich, jak i zimowych. Sofia z roku na rok staje się miastem, które upodabnia się do stolic „krajów zachodu”. W związku, z czym przybywa tutaj restauracji, kawiarni, klubów nocnych i dyskotek. Tutaj po prostu nie da się nudzić.
  • Płowdiw drugie co do wielkości miasto w Bułgarii, przy czym jest jednym z najstarszych miast. Właśnie dlatego to tutaj znajduje się mnóstwo historycznych pozostałości po Rzymianach czy Bizantyjczykach. Do ważniejszych zabytków zaliczamy: cerkiew św. Mariny, cerkiew św. Konstantyna i Heleny, minaret z XV w., Meczet Dżumaja. Ważnym punktem w mieście jest Rzymski Teatr, jego pozostałości służą aktorom do dzisiaj. Starówka Płowdiwu to również ważne i malownicze miejsce, w którym, zresztą jak w całym mieście, starożytność łączy się z nowoczesnością.
  • Riła to masyw górski położony około 120 km od stolicy Bułgarii, jego szczytem jest – Musała ma 2925 m n.p.m. Na wysokości 1100 metrów znajduje się Rylski Monastyr – jeden z ważniejszych punktów kraju i symbol odrodzenia narodowego. Jest to wielki kompleks klasztorny otoczony 24-metrowym murem. Całość wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Riła posiadana mnóstwo jezior polodowcowych i gorących źródeł, są tu również wodospady, oraz źródła najdłuższych bałkańskich rzek takich jak – Iskyr i Marica. Warto zauważyć, że masyw ten, ze względu na swoją ogromną powierzchnię, dzieli się na cztery części w zależności od położenia geograficznego. Ze względu na przepiękne widoku oraz podobny klimat, Riła często jest nazywana mianem „Bałkańskich Alp”.
  • Warna to port nad Morzem Czarnym, trzecie pod względem wielkości miasto w Bułgarii. Warto je odwiedzić będąc na wybrzeżu, ponieważ kryje w sobie wiele zabytków, między innymi: Metropolię warneńską i wielkopresławską, pozostałości po rzymskich budowlach, rzymskie łaźnie i termy z II wieku, mauzoleum króla Władysława Warneńczyka znajdujące się na terenie muzeum Bitwy pod Warną czy znany w całej Europie Kamienny Las. Poza tym mamy możliwość odwiedzenia wielu muzeów i galerii. Miejscowość słynie także z wód mineralnych i borowiny stosowanych w zabiegach sanatoryjnych. Równie ciekawym miejscem jest Park Nadmorski, a do jego głównych atrakcji zaliczamy delfinarium, oraz Muzeum Marynarki Wojennej.
  • Neseber to bajeczne miasto położone na niedużym półwyspie otoczonym Morzem Czarnym. Całość jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym. Zabytki, które się tu znajdują, wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W mieście znajduje się aż 41 cerkwi! Nesebyr charakteryzuje się także niespotykaną zabudową o murowanej podstawie domu i drewnianym piętrze, zwieńczoną dachem z czerwonej dachówki. Miasto zaliczamy raczej do tych cichych i spokojnych niczym stworzonych do relaksu. Nic więc dziwnego, że to miejsce nazywa się „Perłą bałkańskiej architektury”.
  • Słoneczny Brzeg jest najpopularniejszym i największym nadmorski kurortem w Bułgarii. Znajduje się tutaj ogromna ilość hoteli, restauracji, pubów i dyskotek. Jest to baza wypoczynkowa wszystkich tych, którzy cenią sobie piękną pogodę, ciepłe morze, aqua parki oraz świetną zabawę. Można też tutaj wybrać się na zwiedzanie, by zobaczyć ruiny kościołów, cerkwie, czy łaźnie tureckie. Ze Słonecznego Brzegu jest blisko do Neseber i Warny.
  • Złote piaski to kolejny słynny kurort nad Morzem Czarnym. Na miejscu prócz cudownej plaży znajdują się również wszelkiego rodzaju lokale użytkowe doskonale dostosowane pod turystów. Sama plaża ma tutaj długość aż 3.5 kilometra. Jeśli ktoś preferuje kąpiele w basenach, to w sąsiedztwie plaży znajdzie ich wiele do wyboru.
  • Rajsko Pryskało – najwyższy wodospad na Bałkanach o wysokości 124,5 m położony w Starej Płaninie.

 

 

Kuchnia bułgarska

Będąc w Bułgarii koniecznie skosztujcie regionalnej kuchni! Bułgarskie jedzenie jest po prostu przepyszne! Potrawy oparte są na nabiale (sirene), mięsie z kurczaka lub baraniny, a także warzywach. Duży wpływ na smak ma kuchnia turecka. Charakterystyczne dania to banica, sałata szopska i żytwarska, ajran, zupa fasolowa, caca, kiełbaski kebabcze i czuszki z sirene. Popularny jest atkże chłodnik zwany tatorem, panierowany ser oraz gołąbki zawijane w liście winogron. Na deser często serwowana jest baklawa, kandyzowane owoce i chałwa. Takie smakowite jedzenie popija się tutaj suto wybornym winem lub rakija.

 

Klimat Bułgarii

Bułgaria położona jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. W głębi kraju panuje klimat kontynentalny suchy, natomiast nad morzem klimat podzwrotnikowy. Średnia temperatura powietrza zimą waha się od około -6 °C w górach -3 °C w centrum do 3 °C na południu kraju, latem temperatura w górach jest nieco niższa i wynosi około 18 °C, natomiast nad morzem dochodzi do 25 °C. Poprzez piętrowość klimatyczną, jaka występuje w kraju (ze względu na górzystość terenu), występują różnej wysokości opady atmosferyczne. Najniższe nad morzem, najwyższe w górach. Kiedy wybrać się w podróż do tego pięknego kraju? Większość turystów wybiera loty do Bułgarii w okresie letnim, wtedy też temperatura wody i powietrza sprzyja plażowiczom, których jest tutaj najwięcej.

 

Historia Bułgarii

Historia tego kraju jest naprawdę skomplikowana i burzliwa, ale przez to jakże ciekawa! Postaramy się streścić ją i podać najistotniejsze fakty z jej historii.

Pierwsze wzmianki na temat tego kraju datujemy na okolice VI-V w. p.n.e., mowa wtedy o plemionach Traków, które przybyły na ziemie dzisiejszej Bułgarii z Azji Środkowej. Plemiona te utworzyły na terenach Bułgarii, Rumunii, Grecji i Turcji - Królestwo Tracji. Państwo to było w tamtym okresie, największym zjednoczonym terytorium w Europie, a Trakowie byli jak na tamte czasy bardzo dobrze rozwiniętym ludem. Wytwarzali oni broń oraz narzędzia. W IV w. p.n.e. przeszło we władanie Macedonii, następnie w 46 r. p.n.e. podbili je Rzymianie, by w 365 r. p.n.e. podobnie zresztą jak reszta rzymskich terenów, znalazło się we władaniu Bizancjum. I tak było aż do okolic roku 681, kiedy to zostało odbite z bizantyjskich rąk, za sprawą plemienia Protobułgarów pod wodzą Asparucha. Kraj ten funkcjonował jako Królestwo Bułgarskie, jego położenie pomiędzy dwoma wrogimi obozami – Bizancjum oraz Wielkimi Morawami, sprawiło, że chagan bułgarski – Borys, by znaleźć sojuszników, zdecydował się na chrystianizację państwa. I tak w roku 864 Bułgaria przyjęła chrzest. Kraj ten funkcjonował jako niezależne Królestwo do roku 1018, kiedy to został podbity, ponownie przez Bizancjum i pozostała pod jego władaniem do roku 1185.

Powstania wewnątrz kraju, które trwały w latach 1186-87, pozwoliły części Bułgarii uzyskać niepodległość. Dzięki temu powstało Drugie Królestwo Bułgarii, które istniało do roku 1396. W tym roku Bułgaria przeszła pod rządy Imperium Osmańskiego, do którego należała przez przeszło 500 lat. W miarę jak Imperium Osmańskie słabło, tak wzmacniała się tożsamość narodowa Bułgarów, działo się tak również za sprawą edukacji narodowej w tworzących się szkołach, w których to uczono Bułgarów na temat ich wspaniałej przeszłości. W 1878 roku Bułgaria stała się Trzecim Księstwem Bułgarskim i zaczęła wtedy odzyskiwać swoją niepodległość, by uzyskać ją w pełni w roku 1908. Na skutek Wojen Bałkańskich (1912-1913), Bułgaria uzyskała mniej terytorium, niż się spodziewała, więc w trakcie I Wojny Światowej opowiedziała się po stronie państw centralnych, przez co utraciła kolejne tereny. 

Podczas II Wojny Światowej Bułgaria wystąpiła po stronie państw Osi, dzięki czemu uzyskała wschodnie tereny Jugosławii (stacjonowały tam jej wojska), greckie tereny w okolicy Salonik oraz Trację Zachodnią. W latach 1944-45 wojsko bułgarskiej, które należało do armii radzieckiej, ruszyło do walki przeciw Niemcom.

W roku 1946 Bułgaria stała się republiką, władzę objęła Bułgarska Partia Komunistyczna, na której czele stanął jej premier – Teodor Żiwkow. W czasach komunistycznego reżimu Bułgaria eksportowała swoje towary przemysłowe do ZSRR. W 1989 roku obalono reżim Żiwkowa, a sam dyktator był sądzony za korupcję i trafił do więzienia.

Teraźniejsza Bułgaria

Aktualnie Bułgaria stara się dorównać krajom Zachodniej Europy. Od 2004 r. Bułgaria należy do ONZ, a od 2007 r. do Unii Europejskiej. Bułgaria zapewnia urodzaj rozrywek nie tylko na terenie jej kurortów, ale także oferując różne formy turystyki z dala od nich. Imponujący rozwój infrastruktury sprawia, że z roku na rok kraj ten zyskuje na popularności, oferując bazę do wypoczynku zarówno latem, jak i zimą. Tak, w Bułgarii tworzone są również kurorty narciarskie takie, jak – Bansko, Borovec i Pamporovo.

Ustrój polityczny

Bułgaria jest republiką demokratyczną. Zyskała ona taki ustrój polityczny, podobnie zresztą jak Polska, dopiero w roku 1989, po ustąpieniu ze stanowiska, jej wieloletniego komunistycznego przywódcy – Teodora Żiwkowa. Bułgaria jest podzielona na 278 gmin, które obejmują 28 prowincji.

Waluta Bułgarii

Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lewa (BGN), a odpowiednikiem groszy są stotinki, czyli 1 BGN to 100 stotinek. 1 zł to odpowiednik 0.45 BGN (na dzień 27.06.2018 r.).

Ceny w Bułgarii

Przykładowe ceny produktów spożywczych w bułgarskim sklepie:

Coca-Cola 0.5 L kosztuje około 1.2 BGN

Piwo od 1 BGN

Ręczniki plażowe od 10 do 12 BGN

Ciekawostki na temat Bułgarii

"Tak" jak "nie"

Czyli o tym, jak łatwo się źle dogadać z miejscowymi. Bowiem w Bułgarii, odwrotnie niż u nas, skinięcie głową oznacza zaprzeczenie, a zaprzeczenie równa się z akceptacją. W większych miastach spotkamy się z taryfą ulgową, za taki błąd, ale na prowincji będzie już inaczej. Tak więc zalecamy o tym pamiętać.

Spartakus był Bułgarem

Chociaż w serialu historia wygląda nieco inaczej, to tak naprawdę ten słynny bohater był z pochodzenia Trakiem – czyli mieszkańcem dzisiejszych terenów południowo-zachodniej Bułgarii.

To tutaj powstała cyrylica

W roku 863 jeszcze za czasów Królestwa Bułgarskiego, dwóch braci misjonarzy – Cyryl i Metody utworzyło ten alfabet. Pierwsze ślady jego użycia, pochodzą z terenów wschodniej Bułgarii. Alfabet ten, zwany niekiedy słowiańskim, jest wciąż używany w krajach Europy Wschodniej oraz na Bałkanach.

Kraj róż

Tak jak Holendrzy mają tulipany, tak Bułgarzy mają róże. Kwiat ten jest jednym z ważniejszych towarów eksportowych Bułgarii. Olejek różany, który jest produkowany z tych kwiatów, stanowi 50% światowych zasobów i jest używany do produkcji wielu znanych perfum w tym słynnych Chanel NO.5.

Ojczyzna jogurtu naturalnego

W XX w. bułgarski naukowiec Stamen Grigorov, właściwie przypadkiem, odkrył bakterię, która po dziś dzień już używana do produkcji jogurtów. Prawdopodobnie właśnie dlatego Bułgarzy używają jogurtu do wszystkiego i jedzą go na wiele różnych sposobów.

Pierwszy komputer

To właśnie naukowiec bułgarskiego pochodzenia – John Atanasoff, jako pierwszy stworzył elektroniczny komputer.

Bezpiecznie

Bułgaria, chociaż uchodzi stereotypowo za kraj niekoniecznie bezpieczny dla turystów, to w rzeczywistości jest totalnie odwrotnie. Ten kraj jest jednym z najbezpieczniejszych w całej Europie.

Kraj bogaty archeologicznie

W Bułgarii odnaleziono szczątki, których wiek szacuje się na około 9000 lat! Tutaj znaleziono również kilka tysięcy złotych skarbów, ukrytych w ponad 240 grobowcach.