X
Ładowanie...

Tanie loty na Bali

już od

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł
05 kwi 12 kwi Data wylotu

Sprawdź promocje na loty

Polska Denpasar

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Denpasar

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Denpasar

Przewodnik po lotach Denpasar

Tanie loty na Bali - informacje

Perła Indonezji – tak mówi się o wyspie Bali, której przeszywające piękno ocalało mimo burzliwej historii archipelagu. Spokój pól ryżowych, niesamowite, malownicze plaże, nasycone duchowością świątynie i najżyczliwsi ludzie na świecie, wszystko to znajdziesz na wyspie. Bali powstało w wyniku działalności wulkanu, który stanowi jednocześnie źródło darów i przekleństw. Dzięki niemu narodziła się wyspa, na nim mieszkają bogowie, a na zboczach rośnie ryż. Przez niego zdarzają się trzęsienia ziemi. Niech to nikogo nie dziwi, wszak tu żyją demony i rozgrywa się odwieczna walka dobra ze złem – dokładniej wiedźmy Rangdy i opiekuna ludzkości Baronga. Spośród 17 tysięcy wysp Indonezji tylko tutaj zachowały się tradycyjne wierzenia będące wypadkową hinduizmu, animizmu i buddyzmu (tzw. hinduizm balijski). Dla podróżujących to dobra wiadomość – mieszkańcy będą przyjaźnie nastawieni i pełni cierpliwości dla rozglądających się „białych twarzy”, dbają przecież o dobrą karmę. Codziennie wypełniają rytualny obowiązek złożenia bogom ofiar – złym nasion i ciastek, aby się najedli, dobrym w podzięce kwiaty. 

 

Tanie loty na Bali - miasta wylotu:

Poniżej lista polskich miast, z których można kupić tanie loty na Bali:

Tanie loty Gdańsk Denpasar
Tanie loty Warszawa Denpasar

 

Tanie loty na Bali – Turystyka

Stolicą wyspy jest Denpasar, ale podróżujący wybierają zwykle jeden z kurortów. Największą popularnością cieszy się Kuta. To świetny wybór dla spragnionych rozrywki i zabawy. W sezonie jest dość tłoczno, ale można wybrać się do jednej z tysiąca restauracji, na masaż albo na naukę surfingu. Plaże zadbane, o łagodnym zejściu do morza. Trzeba tu koniecznie podziwiać zachody słońca. Na turystów złaknionych luksusu czeka Nusa Dua. Tym, którzy cenią sobie kameralność, poleca się Sanur, najstarszy kurort wyspy, Candidasę, Amed lub Lovinę. Jeżeli wylegiwanie się na plaży nie jest najważniejszym celem podróży, warto zamieszkać w głębi wyspy, szczególnie zaś w Ubud, kulturowym sercu Bali. Do 1940 roku właśnie w Ubud rezydowali władcy, a obecnie mieszkają ich potomkowie. Ich pałac znajduje się niedaleko miasta (ok. 30 km) i nazywa się Tirtagangga, co oznacza „wodę z Gangesu”. Faktycznie, szum wody z ogrodów słychać z daleka. Nad zielenią i basenami góruje fontanna Naga Sanga. Wszystko zostało zbudowanie jak kosmos z balijskich wierzeń (triloka); na trzech tarasach, z których najwyższy zamieszkują bogowie. Stamtąd, spod drzewa Banyan wypływa święta woda spływająca także na niższe poziomy. Drugi taras symbolizuje świat ludzki, a trzeci to siedziba demonów. Święta woda kończy swój bieg na polach ryżowych. Można kąpać się w kamiennych basenach, ale zwiedzać trzeba w tradycyjnym, zawiązywanym w pasie sarongu. W samym zaś Ubud trzeba podziwiać wszystko, bo sama miejscowa architektura okazuje się bardzo efektowną, pełną ozdób sztuką (choć w języku Balijczyków brak tego słowa). Praktycznie na każdym kroku są targi z rękodziełem najwyższej jakości, bo co drugi wyspiarz to artysta. Dwa kilometry za miastem znajduje się Jaskinia Słonia (Goa Gajah) zaadaptowana w IX wieku na świątynię. Niezwykłym przeżyciem jest zapoznanie się z mieszkańcami Małpiego Parku. Sympatyczne makaki przyzwyczajone do ludzi często zabierają im błyskotki. To ciekawe, że chętnie oddają je Balijczykom, a ci targują się przed oddaniem łupu. Czasem wystarczy uśmiech, by odzyskać stratę. Będąc na Bali, trzeba koniecznie zobaczyć tarasy ryżowe. Budowane są przez wspólnoty wiejskie, całe społeczności troszczą się o nie – sieją, nawadniają, zbierają plony w tradycyjny sposób. Ci sami ludzie, którzy zbierają w ciągu dnia ryż, brodząc po kolana w błocie, wieczorami stają się aktorami i tancerzami. Mają co świętować, bo w kalendarzu występuje 220 dni świątecznych. Taniec Baronga odgrywany jest za dnia i zawsze kończy się zwycięstwem dobra nad złem, choć zakorzenione w ludziach zło nieustannie zmusza boga do ponownej walki. Wieczorami, po zmierzchu, odbywa się Taniec Kecak. Stu mężczyzny ubranych w identyczne sarongi skupia się wokół świecznika i śpiewa, by na koniec zatańczyć z ogniem. Działa też tradycyjny teatr cieni, a Balijczycy są mistrzami w opowiadaniu historii bogów i ludzi za pomocą światła i białego ekranu. 

 

Tanie loty na Bali - linie lotnicze:

Poniżej przedstawiamy listę linii lotniczych, które oferują tanie loty na Bali z Polski:

Tanie loty British Airways Denpasar
Tanie loty Cathay Pacific Denpasar
Tanie loty China Southern Airlines Denpasar
Tanie loty Emirates Denpasar
Tanie loty Korean Air Denpasar
Tanie loty KLM Denpasar
Tanie loty Lufthansa Denpasar
Tanie loty LOT Denpasar
Tanie loty Jetstar Asia Denpasar
Tanie loty QATAR AIRWAYS Denpasar
Tanie loty Singapore Airlines Denpasar
Tanie loty Aeroflot Denpasar

 

Tanie loty na Bali – Świątynie

Bali to wyspa charakterystycznych świątyń. Ich rangę można rozpoznać po ilości dachów. Matką wszystkich nazywana jest Pura Besakih, czyli kompleks miejsc kultu z VII wieku położony w górach. Co ciekawe, w czasie erupcji wulkanu w 1963 r., kiedy to została zniszczona wschodnia część wyspy, lawa ominęła te świątynie. Malowniczo położona na kilkudziesięciometrowych klifach świątynia Uluwatu doświadcza największego turystycznego oblężenia w godzinach popołudniowych. Dzieje się tak z dwóch powodów: niesamowitego zachodu słońca nad Oceanem Indyjskim oraz tańca ognia Kecak, którego pokazy odbywają się niemal codziennie. Ci, którzy chcą poczuć duchową aurę miejsca, powinni przybyć do świątyni rankiem. Widoki zapierają dech w piersiach także w Tanah Lot, świątyni wybudowanej na skale wysuniętej w ocean.


Tanie loty na Bali – Religia

Bali w XV wieku nie poddała się fali islamizacji. Na wyspę przybywała prześladowana ludność z innych wysp dzisiejszej Indonezji. To właśnie jest przyczyną specyfiki wierzeń Balijczyków, czyli hinduizmu balijskiego, zwanego też religią świętej wody. Wierzenia wchłonęły wiele elementów kultu animistycznego oraz buddyzmu wcześniej obcego na wyspie. Najsłynniejszym świętem jest odpowiednik Nowego Roku. Pierwszego dnia, po zmierzchu, obnosi się po miastach, dzielnicach i wsiach posągi Ogoh-Ogoh, przedstawiające demony i bóstwa. Obywa się konkurs na najstraszniejsze maszkary. Świętujący – a świętują wszyscy Balijczycy – ubierają się świątecznie w wielobarwne stroje, malują twarze, tańczą i śpiewają. Tym sposobem wypędzają z domostw złe duchy i zapewniają dobrobyt w nadchodzącym roku. Potem następuje Dzień Ciszy Nyepi. Wtedy absolutnie nikt nie wychodzi na ulice, co powinni uszanować także turyści. Jedynie strażnicy kontrolują, czy wszystko odbywa się tak, jak należy. Balijczycy przekonują wypędzone złe duchy, że nikt na wyspie nie mieszka. Nie używa się nawet elektryczności. Święto odbywa się według kalendarza księżycowego w wiosenną równonoc (w połowie marca). Niektórzy wierzą, że to z powodu pomyłki przy wyliczaniu święta w 1963 r. wybuchł wulkan. 


Tanie loty na Bali – Kuchnia

Balijska kuchnia jest tak piękna i kolorowa jak wszystko na wyspie. Zachwyca różnorodnością i świeżością. Je się to, co rośnie dookoła – egzotyczne dla nas owoce i domowe makarony smażone z warzywami lub jajkiem (nasi goreng). Na śniadanie podaje się potrawę przypominającą omlety, robioną jednak na mące ryżowej. Podstawą kuchni jest mleko kokosowe, a niemal do każdego posiłku podaje się ryż (na wyspie hoduje się 80 gatunków). Tradycyjną potrawą jest faszerowane przyprawami prosię w kurkumie z rożna, tzw. babi buling. Oprócz tego jada się owoce morza i drób. Słynna jest nadziewana kaczka w liściach bananowca – bebek batutu. Wiele potraw podaje się na ostro, np. sos sambal, grilowane kawałki mięsa satay, sałatka z tofu gado-gado. Balijczycy, ludzie bardzo otwarci, zapraszają turystów na kursy gotowania. Dla niektórych są to najlepsze wspomnienia z wyjazdu. Cena wynosi około 100 złotych (w zależności od tego, czy w kurs jest w kurorcie, czy poza nim), ale wrażenia pozostają niezapomniane. Często można wybrać kurs wegański. Trzeba się tylko upewnić, że lekcje gwarantują aktywne uczestnictwo w gotowaniu, ponieważ niektóre to tylko pokazy i degustacja. Nie można być na Bali i nie zachwycić się kawą. Rośnie wszędzie, przygotowuje się ją na ciepło i na zimno, a jej cena zwykle nie przekracza 5 złotych (poza kurortami od 50 groszy do trzech złotych). Najpopularniejszą mieszanką jest Bali kopi, ale turyści chętnie próbują tej najdroższej kopi luwak. Otrzymuje się ją dzięki temu, że ziarna zjadają i częściowo trawią luwaki (łaskun muzang). W ten sposób kawa pozbywa się kwaskowatości i goryczy. Za 20 gramów płaci się ok 90 zł. 


Tanie loty na Bali - Pogoda i klimat

Na Bali panuje klimat równikowy tzn. o wysokiej średniej temperaturze powietrza i równie wysokiej wilgotności. Pora sucha trwa od maja do października. Opady deszczu w porze wilgotnej są zróżnicowane: na północy wyspy trzykrotnie mniejsze niż w górach na południu niższe o jedną trzecią. Deszcze monsunowe padają bardzo intensywnie, ale też krótko. Najcieplej jest w październiku i w listopadzie, a najchłodniej w lutym i marcu. Najchłodniej w tym miejscu oznacza 25°C w dzień. W górach temperatura wynosi około 20°C w dzień i 10°C w nocy. Woda w oceanie ma stałą temperaturę i nadaje się do pływania przez cały rok. 


Tanie loty na Bali


Sezon turystyczny na Bali trwa od czerwca do września, ale ci, którzy wolą kameralną atmosferę mogą taniej polecieć w pozostałych miesiącach. W porze deszczowej odradza się chodzenie po górach, ale poza nimi nadal jest bardzo ciepło. Coraz częściej zdarzają się wyczarterowane przez biura podróży połączenia, które wypadają najkorzystniej. W innych przypadkach należy liczyć się z dwoma przesiadkami i podróżą trwającą od 20 do 30 godzin. Na Bali znajduje się duże lotnisko międzynarodowe – Port lotniczy Denpasar. Posiada cztery terminale pasażerskie i dwa towarowe. Jest drugim lotniskiem w Indonezji, zaraz po Dżakarcie. Obsługuje największe azjatyckie linie lotnicze oraz Airnorth (Australia), Continental Airlines (USA). Najtańsze połączenia lotnicze na Bali z Europy są z londyńskiego lotniska Stansted lub paryskiego Orly, jeżeli znajdziemy ofertę low cost. Oferty nieprzekraczające 2,5 tys. zł są opłacalne, standardowe to 3,5 tys. zł. Z Europy do Indonezji lata też holenderska linia KLM i niemiecka Lufthansa (Amsterdam, Frankfurt nad Menem), a także indonezyjska linia Garuda. Warto przyjrzeć się połączeniom LOT-u z Warszawy do Wietnamu. Tanie połączenia w Azji oferują linie Lion Air, Air Asia, Jet Star i Tiger Airways. Singapur Airlines są świetnie skomunikowane z całym kontynentem, ale z Polski nie można kupić biletu przez internet. W takich przypadkach trzeba skorzystać z pośrednictwa biura podróży. Warto, bo są to najszybsze połączenia z Europy, a dokładnie z Amsterdamu (ok. 20 godzin). Trzeba pamiętać, że wylatując z Indonezji, należy uiścić dodatkową opłatę w lokalnej walucie niewliczaną w cenę biletu. Wynosi 150 000 rupli, czyli około 17  dolarów. Aby z lotniska dojechać do miejsca zakwaterowania, najwygodniej zamówić transport z hotelu, ponieważ taksówkarze sprzed lotniska nie zawsze podają uczciwe ceny. Lepiej nie korzystać z usługi noszenia bagażu – przeważnie oferują ją naciągacze.

 

Tanie loty na Bali - Transport na Bali

Wyspa jest zakorkowana. Wąskie uliczki miast najlepiej przemierzać wypożyczonym skuterem albo skorzystać z miejscowej komunikacji tzw. bemo (miniautobusy kursujące bez specjalnych rozkładów). Ceny wynajęcia samochodu zaczynają się od 12 dolarów za dzień, skuterów od 3 dolarów. Respektowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch lewostronny. Miejscowi kierowcy nie przestrzegają ściśle zasad ruchu drogowego, więc trzeba być bardzo ostrożnym. 


Tanie loty na Bali - bilety lotnicze

W Indonezji obowiązuje wiza. Ważna jest 30 dni i można ją zakupić na lotnisku za 25 dolarów. Przy przylocie na Bali paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Trzeba mieć przy sobie kartę kredytową, potwierdzenie posiadania konta bankowego lub poświadczenie osoby zapraszającej o zapewnieniu środków utrzymania. Nie ma obowiązku szczepień przed wyjazdem na Bali. Obowiązującą walutą są rupie, można je wymienić za dolary na miejscu, ale warto zrobić to poza lotniskiem. W wielu restauracjach i hotelach można płacić kartą, bankomaty są tylko w miastach i kurortach. Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie obcych walut. Za posiadanie narkotyków grozi kara łącznie z obowiązującą w Indonezji karą śmierci. Przed zakupem dzieł sztuki powstałych przed 1945 r. lub rzadkich okazów fauny i flory należy się upewnić, czy nie zatrzymają ich służby celne. 


Tanie loty na Bali - ważne telefony i adresy

Jl. HR Rasuna Said Kav. X Blok IV / 312950 Jakarta Seletan, Indonezjatel. (00-6221) 25 25 938 do 40poljkt@dnet.net.idwww.polandembjak.orgPolski konsul w DenpasarJl. Petitenget 11/1C, Kerobokan Kelod 80361, Kuta UtaraDenpasar, Indonezjatel. (00-62828) 361 43 29 consul@balipolandconsulate.comwww.balipolandconsulate.com

 

Sprawdź także: Tanie loty na Bali z Pragi  |  tanie loty na Bali z Berlina  |  Tanie loty Bali Bangkok