X
Ładowanie...

Tanie loty do Florencji

już od

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł

Sprawdź promocje na loty

Polska Florencja

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Florencja

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Florencja

Przewodnik po lotach Florencja

Tanie loty do Florencji - przewodnik

Florencja to jedno z najważniejszych miejsc dla kultury i historii Europy. Będąc we Włoszech, nie można ominąć miasta, które wydało takie postacie jak Dante, Botticelli, Amerigo Vespucci, Machiavelli, gdzie działali Medyceusze, dynastia mecenasów sztuki, która umożliwiła rozkwit renesansu. We Florencji tworzyli też Boccacio, Leonardo da Vinci i Michał Anioł. W ciągu wieków pielgrzymowali tu artyści z całego świata, aby uzupełnić swoje wykształcenie. Najpiękniejsze miasto renesansu przyciągało Polaków już kilkaset lat temu – pomieszkiwał w nim Słowacki, osiedlali się Poniatowscy i Czartoryscy. Florencja ma także inne oblicze – to także miejsce narodzin banków i nowoczesnej gospodarki.

Tanie loty do Florencji - Historia

Etruska osada stała się rzymską kolonią za czasów Juliusza Cezara, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Pierwszych dziesięć wieków naszej ery minęło w ramach panowania Rzymu, Bizancjum, Longobardów, Franków. Wyzwolona spod cudzej jurysdykcji Florencja W XII stuleciu ogłosiła się komuną miejską. Silną pozycję zawdzięczała strategicznemu położeniu na szlakach handlowych między Rzymem a Francją. Wtedy prawdopodobnie zaczęła być tym, czym pozostaje do dzisiaj – mekką artystów i myślicieli. Czasy konfliktów gwelfów i gibelinów są dobrze znane miłośnikom twórczości Dantego Alighieri. To przez nietrafne obranie strony politycznej poeta musiał opuścić na ukochaną Florencję. Mimo sporów komuna rozwijała się gospodarczo, a w XIII wieku założono pierwsze banki. To dzięki nim w późniejszych czasach bajecznie bogaci Medyceusze mogli sięgnąć po władzę, poszerzać terytoria i objąć mecenatem najważniejszych artystów renesansu.

Najsłynniejszym zabytkiem jest katedra Santa Maria del Fiore, której kopuła góruje nad miastem. Kopułę zaprojektował pod koniec budowy trwającej od XIII do XV wieku Filippo Brunelleschi. Mimo że sama świątynia zawiera wiele gotyckich, zgoła średniowiecznych elementów, Brunelleschi wprowadził nowoczesne innowacje, dzięki którym uważa się go za ojca renesansowej architektury, m. in. układanie cegieł w rybi kręgosłup (dzięki czemu ceglana kopuła ma kształt okrągły i nie zawala się. Architekt pracował też przy wznoszeniu kościołów San Lorenzo i Santo Spiro, kaplicy Pazzich oraz Szpitalu Niewiniątek. Tuż za Santa Maria znajduje się muzeum z dziełami sztuki sakralnej Museo dell'Opera del Duomo. W nim przechowywane są m.in. oryginalne Drzwi Raju nazwane tak przez zachwyconego nimi Michała Anioła.

Nie byłoby wspaniałej Florencji bez rodu Medyceuszy, a ci z kolei swoją wielkość zawdzięczają wysiłkom Kosmy Starszego, który zbudował potęgę rodziny. Był także tym, który ufundował pałac według projektu Michelloza. Wybrał plan dużo skromniejszy od pomysłu Brunelleschiego, bo nie przepadał za przepychem, a jego pałac miał pasować do człowieka wielkiego, ale i pobożnego. Późniejsi właściciele przerobili wnętrza w stylu barokowym, a jedynym, które zachowało, oryginalny kształt jest Kaplica Trzech Króli z freskami Benozza Gozzoliego, które kryją liczne aluzje do Kampanii Trzech Króli, florenckiego bractwa możnowładców. W pałacu przechowuje się rękopis „Boskiej Komedii” Dantego i wiele innych, cennych manuskryptów. Zwiedzającym nie są udostępniane wszystkie pomieszczenia, ale te, które można zobaczyć, przypominają czasy rozkwitu potęgi Florencji.

Niedaleko znajduje się kościół San Lorenzo (św. Wawrzyńca), który zaprojektowali Brunelleschi i Michał Anioł. Na uwagę zasługują wartościowe dzieła sztuki Lippiego i Donatellego oraz Kaplica Książąt, Nowa i Stara Zakrystia.

Najlepszymi zbiorami sztuki chwali się galeria Uffizi. Zebrano tam obrazy Giotta di Bondone, Sandro Botticellego, Filippa Lippiego, Piero della Francesci, Petera Paula Rubensa, Rembrandta von Rijn, Tycjana, Caravaggia i Antoona van Dycka. W kolekcji znajdują się bardzo ważne dzieła takie jak „Wenus z Urbino”, „Narodziny Wenus” „Wiosna”, „Autoportret (Rembrandta)” czy „Głowa Meduzy”, które wszyscy znajdą ze stron podręczników i z licznych reprodukcji. Galerię można oglądać od wtorku do niedzieli między 8:30 a 19:00. Cena biletu kupionego przez Internet obejmującego wystawę dodatkową to około 20 euro. Seniorzy i niepełnoletni wchodzą za darmo, a obywatele Unii Europejskiej dostają zniżki. Można też wykupić Firenze Card za 72 euro, która upoważnia do wstępu do 67 muzeów i do przejazdów komunikacją miejską, ale jest ważna tylko 3 dni. Jeżeli kupuje się bilety pojedynczo na miejscu, trzeba być wcześnie, kiedy nie ma jeszcze kolejek (do 10). Z galerii Uffizi ciągnie się tajemniczy korytarz Vasariego, biegnie do miasta przez most (jedyny niezniszczony w czasie II wojny światowej – Hitler docenił roztaczające się z niego widoki na rzekę Arno). Pewne odcinki można zwiedzać w kilkunastoosobowych grupach.

To ledwie przedsmak niezliczonych zabytków Florencji. Samo miasto wygląda jak wielka galeria sztuki. Ma się wrażenie, że odrodzenie wciąż trwa, a ideały renesansu nadal są żywe.

 

Tanie loty do Florencji - Kuchnia florencka

Sztuką we Florencji są nie tylko obrazy, rzeźby, muzyka – to także kuchnia. Za czasów Medyceuszy stoły uginały się pod ciężarem wymyślnych potraw, które zachwycały wyglądem, smakiem i wyrafinowaniem. Poza dworem jadło się prostsze dania, ale za to bardzo smaczne i zdrowsze niż ciężkie sosy podawane szlachcie. Kultura jedzenia we Florencji była wysoka. Nie chodziło tylko o to, aby się posilić, lecz także o przyjemność płynącą z samego aktu jedzenia. Tradycyjny obiad spożywa się w licznym gronie rodziny i przyjaciół. Zaczyna się od przekąski, najczęściej salami, a na pierwsze danie podaje się potrawy z makaronem lub ryżem, czasem jest to zupa. Potem podaje się mięsa i ryby, a dla tych, którzy nadal nie dojedli – sałatki i sery oraz owoce lub słodycze. Najpopularniejsze zupy regionu Toskanii to mangiafagioli, w której muszą pojawić się cukinia, szpinak i fasola szparagowa  oraz jarzynowa ribollita z białą fasolą, czerwoną kapustą i czerstwym chlebem. Chociaż nie trudno znaleźć tu dania wegetariańskie, we Florencji wszyscy kochają mięso: wołowinę, jagnięcinę, dziczyznę, królika. Najczęściej serwuje się pieczenie lub mięso duszone. Wybór deserów jest ogromny, a wśród ciast królują biszkopty, czekolada i domowej roboty lody. Włosi używają dużo orzechów, szczególnie migdałów, owoców i kasztanów.

Aby zjeść coś dobrego i nie wydać majątku, trzeba rozglądać się trochę dalej od szlaków turystycznych i kierować się tym, czy większość gości stanowią Florentczycy.

 

Tanie loty do Florencji - bilety lotnicze

Aby dostać się do Florencji, trzeba przesiadać się np. w Rzymie lub w Paryżu. Bezpośrednie połączenie z Krakowa (LOT) nie utrzymało się po sezonie. Tanie loty do Florencji organizuje Alitalia. Inni przewoźnicy to Air France, Vueling, British Airways, KLM, Lufthansa czy Swiss. Lotnisko Peretola Amerigo Vespucci znajduje się 4 kilometry na zachód od centrum. Można wypożyczyć samochód (najdroższe rozwiązanie), skorzystać z taksówki (20-22 euro) lub pojechać autobusem kursującym co 30 minut.

Tanie loty do Florencji - miasta wylotu

Poniżej lista polskich miast, z których można kupić tanie loty do Florencji:

Tanie loty Gdańsk Florencja
Tanie loty Kraków Florencja
Tanie loty Katowice Florencja
Tanie loty Łódź Florencja
Tanie loty Poznań Florencja
Tanie loty Warszawa Florencja
Tanie loty Wrocław Florencja

 

Najtańsze loty do Florencji - jedynie na FRU.PL! Szukaj biletów dla tras Polska-Włochy i dokonaj rezerwacji na tanie loty Florencja już teraz. Zestaw oferty każdej z przewoźników i wówczas wypróbuj opcję szukania tanich lotów - do Florencji z zachowaniem elastyczności terminów (+/-3 dni lub kalendarz miesięczny lotów).

Przepis jak najtaniej zakupić lot do Florencji:

1. W wyszukiwarce wybierz miasto bądź lotnisko, z którego myślisz zacząć podróż do Florencji:
2. W kalendarzach wybierz daty Twojego lotu
3. Kliknij i wybierz ilość podróżnych
4. Kliknij przycisk "Szukaj"!

Gdy organizujemy podróż do Florencji, dobrze jest rozważyć obniżenie wydatków. Ważne: zadbaj o ubezpieczenie turystyczne. Oszczędź sobie nieprzyjemnych stresów, płacąc jedynie 5zł/dziennie. Szukaj tanich biletów w okazyjnych cenach lub specjalnych promocji z kilku - nawet 3 - miesięcznym wyprzedzeniem. Podróżni z doświadczeniem mówią, iż tuż przed terminem wylotu linie lotnicze podnoszą taryfy biletów lotniczych. Opłaca się ponadto zaplanować wycieczkę, łącząc lot z wykupem miejsc noclegowych. W naszym serwisie odnajdziesz najciekawsze hotele w: Włochy nawet o 70% tańsze! Skorzystaj ze strony lub naszego Centrum Rezerwacji (22 201 11 99) i pozwól nam doradzić Ci w kwestiach podróży!

Przeczytaj kilka informacji w sprawie przelotów do Florencji. Najtaniej jest szansa dostać się tam już za 734 zł. Z rodzimego kraju do Florencji przelot zajmie min. 2h 20min. 

Tanie loty do Florencji - linie lotnicze

Poniżej przedstawiamy listę linii lotniczych, które oferują tanie loty do Florencji:

Tanie loty Air France Florencja
Tanie loty Alitalia Florencja
Tanie loty KLM Florencja
Tanie loty Lufthansa Florencja
Tanie loty LOT Florencja
Tanie loty Swiss Florencja
Tanie loty Austrian Airlines Florencja
Tanie loty Brussels Airlines Florencja

 

Tanie loty do Florencji - Ważne informacje

Obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wizy ani paszportu, aby podróżować do Włoch i Florencji. Wystarczy dowód. Kartę EKUZ, która poświadcza prawo do bezpłatnej podstawowej opieki medycznej, można pobrać w regionalnym oddziale NFZ. Zwykle czeka się parę godzin, ale w sezonie turystycznym może to się przeciągnąć do kilku dni. Karta EKUZ nie obejmuje wszystkich wypadków, dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

We Włoszech jest dość duże zagrożenie przestępczością pospolitą. W miejscach publicznych, zwłaszcza w tłumie, należy pilnować portfela i biżuterii. Często dochodzi do włamań do samochodów. Warto sceptycznie podchodzić do wszelkich nagabywań i zaproszeń, aby nie przepłacać.

Sprawdź także: loty do Neapolu | Mediolan Bergamo | tanie loty do Wenecji | bilety lotnicze do Rzymu | Palermo | Warszawa - Turyn WizzAr | Tanie loty Berlin Florencja | tanie loty z Florencji