X
Ładowanie...

Tanie loty Heraklion

LANGM_JS_LP_PRICE_FROM LANGM_JS_LP_NO_PRICE

Opłata serwisowa naliczana w zależności od typu lotu: 69 -129 zł

Sprawdź promocje na loty

Polska Heraklion

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Heraklion

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Heraklion

Przewodnik po lotach Heraklion

Tanie loty do Heraklionu na Krecie

Kreta wyrobiła sobie stałe miejsce w sercach podróżników z całego świata. Wyspa, która kojarzy się z mitologią i pasjonującą historią Grecji, ma przepiękne plaże, a także góry, świetnie rozwiniętą bazę turystyczną, a przy tym wszystkim nie traci swojego charakteru. Odwiedzić ją można praktycznie w dowolnym momencie roku i zawsze uraczy nas czymś interesującym. Wyspa jest duża, w starożytności nazywano ją czwartym kontynentem, więc trudno odkryć wszystkie jej uroki w ciągu jednej podróży. Warto tu wracać, a jej najwspanialszym miastem jest Heraklion.

 

Tanie loty do Heraklionu - linie lotnicze:

 

Tanie loty do Heraklionu – Historia miasta

Historia Heraklionu znika w mrokach dziejów. Kształt, w którym obecnie się go podziwia, nadali Saraceni, ale wszędzie widać wpływy Wenecjan i Turków. Według źródeł potrzeba było stu bizantyjskich statków, by w X wieku wywieźć skradzione stąd skarby. Stolica wyspy leży po środku północnego wybrzeża i ma najdłuższe plaże. Zbudowana przez Saracenów forteca z fosą była bazą wypadową piratów, ale budynek nie przetrwał późniejszych wydarzeń. Miasto zdobyli Bizantyjczycy i odsprzedali Wenecji. W tym czasie wybudowano przepiękny port, a wyspa stała się ważnym ośrodkiem renesansu. Mimo murów obronnych Heraklion został podbity przez Imperium Osmańskie, które także pozostawiło ślad w architekturze – nadbudowę piętrową, wąskie uliczki, blanki na murach obronnych. Klasyczne budowle powstały dopiero w końcu XIX wieku. W 1913 r. po przejściu do Królestwa Grecji, wysiedlono stąd Turków i muzułmanów, ale nie zniszczono ich dorobku.

Rocca a Mare – pod tą tajemniczą nazwą kryje się forteca Koules zbudowana przez Wenecjan przeciw Turkom, którzy po zdobyciu wyspy zaadaptowali fortyfikacje do swoich potrzeb. Aby powstała, a jej fundamenty przetrwały wieki zatapiano obciążone kamieniami statki, co zapobiegło niszczycielskiemu wpływowi morza. Sam plan miał jednak wady – armaty umieszczono w miejscach uniemożliwiających dobry ogląd celu. Turcy też nie rozwiązali tego problemu, ale pozostałości Koules dalej strzegą wejścia do portu.

Podobnie burzliwa jest historia kościoła Aghios Titos, który stanowił miejsce kultu dla różnych religii, a sam budynek kilkakrotnie niszczyły trzęsienia ziemi i pożary. Dziś ta jasna bryła z orientalnymi witrażami na pierwszy rzut oka przeczy swoim bizantyjsko-wenecko-tureckim dziejom. Niedaleko kościoła, na placu Venizelou stoi Fontanna Morosiniego, która niegdyś zaopatrywała mieszkańców Heraklionu w wodę. Obecnie podziwia się ją ze względu na piękne płaskorzeźby ze scenami mitologicznymi i lwami świętego Marka, symbolami Wenecji. Kiedyś zdobiła ją jeszcze figura Posejdona, a wodę doprowadzano akweduktami z oddalonych o 20 kilometrów gór.

Bazylika Agia Ekaterini z XVI wieku mieści w sobie intrygujące Muzeum Ikon. W zbiorach znajdują się m.in. dzieła Michaila Damaskinosa, nauczyciela El Greca. Inne słynne zbiory sztuki kreteńskiej posiada Muzeum Archeologiczne założone jeszcze w 1878 roku. Dokumentują one kulturę minojską, z której słynie wyspa. Zawierają oryginalne freski odnaleziono w Knossos.

Co romantyczniejsi zatrzymają się zapewne przy rzeźbie przedstawiającej bohaterów epopei kreteńskiej Erotokritos spisanej w renesansie przez Kornarosa. Historia dotyczy utalentowanego chłopca z niższych sfer, który śpiewem zdobywa uczucie ateńskiej księżniczki Arteuzy, ale dopiero po wielu perypetiach zostaje uznany za godnego męża.

Przy ulicy 1866 można doznać innego rodzaju emocji, zaopatrując się w regionalne produkty na barwnym bazarku i pijąc doskonałą kawę. Ostatnimi miejscami na trasie mogą być bastion Martinengo i grób Nikosa Kazantzakisa, autora „Greka Zorby”, zasłużonego obywatela Krety. Na krzyżu znajduje się napis: „Nie oczekuję niczego. Nie obawiam się niczego. Jestem wolny!”.

Wymienione zabytki to tylko początek listy magicznych miejsc w Heraklionie. Resztę trzeba odkrywać samemu, błądząc wąskimi uliczkami kreteńskiej stolicy.

Heraklion jest  świetną bazą nie tylko dla piratów – także dla podróżników, chcących ulec urokowi wyspy. Legendarne ruiny labiryntu zbudowanego przez Dedala, by ukryć Minotaura znajdują się w Knossos, zupełnie niedaleko. Trzeba mieć jednak świadomość, że na terenie wykupionym przez ekscentrycznego archeologa dokonano rekonstrukcji w niezupełnie naukowy sposób. Rodziny z dziećmi chętnie wybiorą się do Akwarium Morskiego w Gournes, gdzie zaspokoją swoją ciekawość albo udadzą się na oznaczoną Błękitną Flagą plażę Matala, słynącą również z jaskiń w klifie i miłości, jaką obdarzyli to miejsce hipisi.

 

Z Heraklionu dolecisz też do:


Tanie loty do Heraklionu - Kuchnia

Sekretem Kreteńczyków nie jest wylegiwanie się na plażach. Tajemnica ich długowieczności i zdrowia kryje się w kuchni i w ogrodach. Do tradycyjnych potraw używa się przede wszystkim lokalnych produktów, możliwie nieprzetworzonych. Kreteńczycy jedzą dużo owoców i warzyw, charakterystyczne dla nich jest używanie dużej ilości zdrowej oliwy z oliwek, kozich serów, ryb i mięsa: jagnięciny, królika i koziny. Wśród zbóż króluje jęczmień. Pysznie przyprawione dania spożywa się w towarzystwie wytrawnego, krzepiącego wina.

Oto niektóre kreteńskie specjały: kolokithokeftedes czyli placuszki z cukinii i serów, dakos, przkąska z pomidorów i chrupkiego pieczywa, souvlaki przypominające gyrosa opiekane kawałki mięsa, arni me anginaris zrobione z jagnięciny w kaparach oraz słodkie serowe wypieki zwane kalitsounia.

 

Do Heraklionu linie lotnicze oferują loty z następujących miast Polski:

 

Tanie loty do Heraklionu - Klimat i temperatury

Nie tylko jedzenie pomaga zachować zdrowie. Także klimat sprzyja mieszkańcom wyspy, na której prawie zawsze jest ciepło i pogodnie. Klimat śródziemnomorski oznacza gorące i suche lata z wiatrem południowym i łagodne, deszczowe zimy, kiedy to wieje z północy i północnego zachodu. Oczywiście występują różnice między wschodnim a zachodnim wybrzeżem, inna pogoda jest też w górach, ale zasadniczo wszędzie warunki są niesamowite.

Pora deszczowa na wybrzeżu obejmuje czas od listopada do marca. Zimą nigdy nie spada tu śnieg. Inaczej jest w górach, gdzie opady trwają nawet do maja.

 

Bilety lotnicze do Heraklionu

Pięć kilometrów za miastem mieści się Lotnisko Nikos Kazantzakis. Jest ono największe na wyspie, ale bez mocno rozbudowanej części usługowej. Do miasta można dojechać autobusem lub taksówką, ale w tym przypadku należy przed kursem ustalić cenę.

Dobrą wiadomością są ceny: tanie bilety można dostać już od 297 zł, a lot bezpośredni trwa niecałe trzy godziny.

Na Kretę latają Aegean Airlines, Enter Air, Travel Service, LOT, Wizz Air, Germanwings.

 

Tanie loty do Heraklionu - Ważne informacje

Obowiązującą walutą jest euro. Przylatując na wyspę, należy przesunąć zegarki o godzinę do przodu. Nie musimy martwić się wtyczkami elektrycznymi – są takie same jak w Polsce. Nie interesuje nas wiza turystyczna, Grecja należy do Schengen, więc obywatelom Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Jeżeli do Grecji jedziemy samochodem przez Serbię i Macedonię, musimy mieć zieloną kartę pojazdu lub wykupić drogie dodatkowe ubezpieczenie. Należy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym prawo osoby ubezpieczonej oraz członków jej rodziny rzeczowych świadczeń zdrowotnych o których decyduje lekarz w państwie pobytu. NFZ wydaje ją bezpłatnie, najczęściej w trybie jednodniowym

Sprawdź także: tanie loty do Grecji | loty na Rodos | Mykonos | tanie loty do Aten | bilety lotnicze na Kos | loty do Paros | Saloniki | loty na Zakynthos