X
Ładowanie...

Tanie loty Kuala Lumpur

już od

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł
26 kwi 03 maj Data wylotu

Sprawdź promocje na loty

Polska Kuala Lumpur

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Kuala Lumpur

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Kuala Lumpur

Przewodnik po lotach Kuala Lumpur

Kuala Lumpur
 

Tanie loty do Kuala Lumpur

W Azji jest wiele miejsc, w których spotykają się zupełnie odmienne kultury i różne porządki świata: ten tradycyjny i ten nowoczesny, petrodolarowy. Malezyjski tygrys okazuje się zupełnie inny niż jego azjatyccy sąsiedzi. Może to kwestia bliskości dzikiej przyrody, a może wspaniała kuchnia łagodzi obyczaje? Życie biegnie jakby spokojniej, mieszkańcy są uprzejmi i radośni. Nikt by się tego nie spodziewał, że w postkolonialnym państwie, w którym władza ma dość specyficzne podejście do mniejszości narodowych, ludzie będą zadowoleni z życia i nie zrezygnują ze swoich tradycji. Nie znalazłeś odpowiedniego połączenia? Nie szkodzi, sprawdź pozostałe tanie loty do Malezji.

 

Tanie loty do Kuala Lumpur – Historia i zwiedzanie

Jakiekolwiek państwowości na terenie Malezji pojawiły się dopiero w XV wieku. Pierwszymi władcami byli sułtani, więc nic dziwnego, że obecnie utożsamia się Malajów z muzułamani. Stereotyp ten wydaje się jeszcze silniejszy niż zakorzeniony u nas Polak-katolik. Religię zaszczepili na tych terenach arabscy kupcy jeszcze w XIV wieku. Odległość od starszej części świata muzułmańskiego spowodowała obecne zróżnicowanie religijne. Różne grupy praktykują nieco odmienne zwyczaje, często z elementami dawnych, prawie zapominanych wierzeń. 

Następne stulecia upłynęły pod władzą Portugalczyków, Holendrów i Brytyjczyków. Ci ostatni wspierali swoją władzę na ludności przybyłej z innych kolonii: Chińczykach i Hindusach. Stąd tak silne zróżnicowanie etniczne Malezji. 

Aby dobrze poznać historię tego państwa warto udać się do Muzeum Narodowego, które znajduje się niedaleko dworca kolejowego. Kolejnym ważnym dla polityki narodowej miejscem jest meczet Masjid Negara, w którym może pomieścić się 8 tysięcy wiernych. Można zwiedzać świątynię poza godzinami modlitw. Na miejscu wypożycza się spódnice i chusty do okrycia ciała. Naprzeciwko meczetu znajduje się jeszcze ciekawsze miejsce, w którym warto spędzić kilka godzin: Muzeum Sztuki Islamskiej, do którego bilet kosztuje 12 MYR. 

Przy ulicy Petaling w weekendy odbywa się chiński targ. Sama dzielnica słynie z dobrego jedzenia i wielu zabytków. Do najładniejszych miejsc należą: jeden ze starszych meczetów Masjid Jamek oraz rynek Medan Pasar z wieżą zegarową. Zaledwie kilkanaście kilometrów od KL znajdują się Batu Caves, czyli hinduistyczne świątynie w jaskiniach. W styczniu może być tu tłoczno z powodu pielgrzymek. 

Z pewnością najwyższym i najbardziej rzucającym się w oczy budynkiem Kuala Lumpur są Petronas Towers. Między 1998 a 2004 rokiem wieże były najwyższym budynkiem świata i pozostają najwynższym budynkiem postawionym w XX wieku. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra, a same liczą 452 metry. Wygląd nawiązuje do kształtu minaretu, choć sama forma jest oczywiście zupełnie nowoczesna. Wieże budowały dwie różne firmy. W drugim drapaczu chmur mieści się ogromne centrum handlowe, filharmonia oraz biura największych międzynarodowych firm. Aby wjechać na taras widokowy, należy wykupić z kilkudniowym wyprzedzeniem bilet za 80 MYR (dla posiadaczy MyKad 25 MYR – kartę mogą posiadać tylko obywatele Malezji). Innym nowoczesnym budynkiem, z którego roztacza się wspaniały widok na KL jest wieża telewizyjna Menara Tower.

Jeżeli chce się odpocząć od zwiedzania i biegania po nowoczesnych centrach handlowych, można pójść do ogromnego, pięknego Parku Ornitologicznego Kuala Lumpur (KL Bird Park) w Perdana Lake Gardens. Warto, choć wejście kosztuje 48 MYR. W parku mieści się malajska restauracja, do której swobodnie wfruwają egzotyczne dla Europejczyka ptaki. Dookoła można podziwiać też inne zwierzęta, np. kanczyle, które wyglądają trochę jak miniaturowe sarenki, trochę jak gryzonie. 

Atrakcją oddaloną o dobre dwie godziny drogi od miasta, nieopodal wioski Kampung Kuantan, jest rzeka świetlików. Pod rozgwieżdżonym niebem płynie się w absolutnej ciszy, by podziwiać ogromne ilości tych pięknych owadów. To trzeba po prostu zobaczyć. Światła pulsują naprzemiennie i rozświetlają drzewa bardziej niż kopuły Petronas Towers. 
 

Klimat i pogoda w Kuala Lumpur

Generalnie w Malezji przez cały rok jest ciepło, a temperatury rzadko spadają poniżej 20C. Występują dwie pory roku: od października do marca – deszczowa oraz od kwietnia do września – sucha. Nawet w czasie pory deszczowej pada przede wszystkich wieczorem i nocami. Tylko wybrzeża są wtedy niedostępne dla turystów. W porze suchej jest gorąco, około 35C, a nad miastem unosi smog. Mieszkańcy chronią się przed nim dzięki maseczkom na twarz. Najlepiej jest zwiedzać miasto od rana i późnym popołudniem, a największy skwar najlepiej spędzić w muzeach lub centrach handlowych. 
 

Święta w Kuala Lumpur

W styczniu Hindusi umartwiają swoje ciała w czasie Thaipusam w Batu Caves niedaleko Kuala Lumpur. Na przełomie tego miesiąca i lutego odbywa się chiński Nowy Rok. W maju buddyści świętują Wesak Day. Od czerwca do lipca trwa ramadan, ale popołudniami rozbijają się stragany z lokalnym jedzeniem. W sierpniu, z okazji święta niepodległości odbywa się parada na placu Merdeka z udziałem najważniejszych osób w państwie. W październiku muzułmanie obchodzą Hari Raya Raji, a Hindusi Diwali, czyli święto świateł.  
 

Tanie loty do Kuala Lumpur

Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń do Kuala Lumpur. Trzeba lecieć z przesiadką.
Do Kuala Lumpur dolecisz z następujących polskich miast:

 

Tanie loty do Malezji stratują z Amsterdamu, Frankfurtu, Londynu, Paryża, Stambułu, Dubaju. Opcji z przesiadkami jest kilkadziesiąt, a przewoźników wielu. Najtańszy bilet lotniczy do Kuala Lumpur kupimy już za 626 zł.

Większość lądowań z Europy odbywa się na nowym lotnisku Port lotniczy Kuala Lumpur. 
Do Kuala Lumpur dolecisz liniami lotniczymi:


 

 

Tanie loty do Kuala Lumpur Ważne informacje

W Malezji głównym językiem jest malajski, ale wiele osób posługuje się także angielskim, chińskim i tamilskim. Płatności dokonuje się w ringgitach (MYR). Walutę można wymieniać w kantorach, bankach, hotelach. Szeroko dostępne są bankomaty. Przy pobycie turystycznym, bez podejmowania pracy lub nauki, nieprzekraczającym 90 dni, nie trzeba posiadać wizy. W chwili wjazdu na terytorium kraju paszport musi zachowywać ważność jeszcze co najmniej pół roku. Choć kwestia posiadania biletu powrotnego i środków utrzymania nie jest uregulowana prawnie, niektórzy przewoźnicy żądają okazania rezerwacji powrotu, a władze imigracyjne udokumentowania faktu, że stać kogoś na pobyt w Malezji (5 dolarów amerykańskich na dobę). Na granicy należy deklarować kwoty powyżej 10 tysięcy dolarów. Nie ma podatku VAT. Nie trzeba wypełniać obowiązku meldunkowego. Gniazdka są brytyjskie, 3-pinowe, 230 V.

Nieobowiązkowe ubezpieczenia osobowe można wykupić na miejscu w biurze podróży. Polskie polisy są uznawane w zależności od instytucji, która świadczy usługi. Państwowa opieka medyczna jest co prawda tania, ale na dość niskim poziomie. Lepiej korzystać z prywatnych usług, droższych, ale lepszych. Od osób podróżujących z Europy nie wymaga się szczepień. Nieobowiązkowe ubezpieczenia osobowe można wykupić na miejscu w biurze podróży. Polskie polisy są uznawane w zależności od instytucji, która świadczy usługi. Państwowa opieka medyczna jest co prawda tania, ale na dość niskim poziomie. Lepiej korzystać z prywatnych usług, droższych, ale lepszych. Od osób podróżujących z Europy nie wymaga się szczepień. 

Aby kierować pojazdem, należy posiadać polskie prawo jazdy z angielskim tłumaczeniem lub międzynarodowy dokument. Jeżeli poza Kuala Lumpur chce się zwiedzić inne miejsca w kraju, należy zachować ostrożność. Podróże na wschód Malezji (Borneo, stan Sabah) bez przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa mogą skończyć się porwaniem dla okupu. Należy stosować się do zaleceń władz i zgłaszać miejsca pobytu przez polski system e-konsulatu. Oprócz tego w dużych miastach istnieje zagrożenie kradzieżami, a samotne kobiety mogą być nagabywane. Na wodach przybrzeżnych grasują piraci. W Malezji wciąż wykonuje się karę śmierci, która grozi m.in. za przestępstwa narkotykowe (nawet za posiadanie) i związane z bronią. Nie zawarto porozumienia o ekstradycji. 

W Malezji większość ludności wyznaje islam. Poza plażami i basenami powinno się ubierać skromnie, zwłaszcza na prowincji. W czasie ramadanu nie należy spożywać posiłków publicznie w ciągu dnia, a już tym bardziej palić lub pić alkohol, którego ceny i tak są zaporowe. Należy pamiętać, by wskazując coś lub kogoś używać kciuka. Choć Malezyjczycy są wyrozumiali i raczej nie zwracają uwagi obcokrajowcom, warto pamiętać o kilku rzeczach. Należy zdejmować buty, szczególnie przed wejściem do świątyń i do prywatnych domów, a czasem nawet przed sklepem lub biurem. Aby uniknąć wpadki, warto zwracać uwagę, czy przy wejściu leży obuwie innych osób. Do jedzenia, które często spożywa się bez sztućców, trzeba używać prawej ręki, ponieważ lewa uważana jest za symbolicznie nieczystą. Pałeczek, które są popularniejsze niż nóż i widelec nie wbija się w potrawę. Jeżeli komuś odbije się po jedzeniu, znaczy, że mu smakowało. W Malezji nie ma zwyczaju dawania napiwków. W droższych restauracjach z zachodnim jedzeniem serwis jest doliczany do rachunku wraz z sześcioprocentowym podatkiem. Za obiad kosztujący 100 MYR zapłacimy więc około 116 MYR. W miejscowych jadłodajniach i mamakach nie ma dodatkowych opłat. W food coartach wybiera się wpierw stolik, a potem zamawia się jedzenie przy różnych stoiskach. Płaci się, kiedy sprzedawcy je przyniosą. 

Ambasada Malezji w Warszawie
ul. Gruzińska 3, 03-902 Warszawa 
tel. (0-22) 617 31 44, 617 44 13
e-mail: mwwarsaw@poczta.neostrada.pl

Ambasada RP w Kuala Lumpur 
No. 10, Lorong Damai 9Off Jalan Damai 55000 Kuala Lumpur
Tel.: (00-60 3) 2161 0805, 2161 0780
Tel. dyżurny: (00-6012) 296 8410
E-mail: polamba@tm.net.my
www.ambasada.com.my