gs
X
Ładowanie...

Tanie loty Kuba

już od 2311 zł
22 sie 29 sie Data wylotu

Sprawdź promocje na loty

Polska Kuba

Bilety lotnicze Polska Kuba

Ceny lotów są podane bez możliwych dodatkowych opłat za bagaż, opłat transakcyjnych lub opłat za płatność np. kartą kredytową w przypadku niektórych przewoźników.
Warszawa
18 sty (pią)
Air Canada
Holguin
25 sty (pią)
Air Canada
Warszawa
23 sty (śro)
Air Canada
Hawana
06 lut (śro)
Air Canada
Warszawa
31 sty (czw)
Air Canada
Hawana
06 lut (śro)
Air Canada
Warszawa
31 sty (czw)
Air Canada
Hawana
07 lut (czw)
Air Canada
Warszawa
24 sty (czw)
Air Canada
Hawana
03 lut (nie)
Air Canada
Nie szukaj promocji lotów. Niech one znajdą Ciebie.

Szukasz tanich lotów? Załóż Alarm Cenowy! Powiedz nam, dokąd i kiedy chcesz lecieć oraz w jakiej cenie maksymalnej. Dostaniesz powiadomienie, gdy taki lot się pojawi!

Najlepsze promocje Kuba

Przewodnik po lotach Kuba

Tanie loty na Kubę

Jeżeli wakacje mają być prawdziwie tropikalne, nie masz wyboru – lecisz na Kubę. Aby poczuć to miejsce nie wystarczy napić się rumu i zapalić cygaro na piaszczystej plaży. Trzeba zobaczyć kraj, poznać ludzi, którzy od lat żyją w świecie paradoksów i kolejnych rewolucji. Tygiel kulturalny Afrykańczyków, Europejczyków i Indian stworzył niepowtarzalną kulturę słynącą z gorących rytmów i oryginalnej sztuki.

 

Tanie loty na Kubę - linie lotnicze:

 

Tanie loty na Kubę – informacje o wyspie

Kuba to największa wyspa Karaibów. Otaczają ją rafy koralowe, a brzegiem ciągną się szerokie, piaszczyste plaże, za nimi – malownicze palmy i rośliny, które w Polsce rosną tylko w doniczkach. Wszędzie spotyka się plantacje trzciny cukrowej, tytoniu i bananów. Cukier to główny towar eksportowy republiki, a każdemu obywatelowi przysługuje comiesięczna kartka na 6 kilogramów białego złota Kuby.

Pierwsi mieszkańcy, indianie Guanahatabey, przybyli na wyspę trzy tysiące lat przed naszą erą. Kolejne plemiona napływały i mieszały się z tutejszymi aż do czasów Krzysztofa Kolumba, który przybył na wyspę w czasie pierwszej wyprawy w 1492 roku i do podboju Diega Velázqueza de Cuéllar, który został założycielem ważnych miast Kuby, m.in. Hawany. Do pracy na plantacji szybo zaczęto przywozić afrykańskich niewolników. Ich potomkowie stanowią 25 procent ludności dzisiejszej republiki. Pod koniec XIX wieku pod wodzą José Martí wybuchło powstanie walczące o niepodległość. Wyspa koniec końców trafiła pod protektorat Stanów Zjednoczonych i mimo ogłoszonej w 1902 r. niepodległości obce państwo kierowało kubańską polityką jeszcze ponad pół wieku. Wiek XX to kolejne przewroty i rewolucje spowodowane kryzysami gospodarczymi. Kolejni opozycjoniści albo stawali się dyktatorami albo uciekali za granicę. Tu miejsce miały ważne wydarzenia zimnej wojny – kryzys kubański i inwazja w Zatoce Świń. Następujące po sobie socjalistyczne reformy nie doprowadziły do wzrostu gospodarczego i tak jak przed laty eksportuje się cukier, tytoń i egzotyczne owoce. Powoli dokonuje się postęp w pewnych dziedzinach życia. Kuba posiada znaczne osiągnięcia w medycynie i wysyła do biednych państw więcej lekarzy niż ONZ.  Republika prowadzi też, jako jeden z nielicznych krajów na świecie, dotowane rządowo operacje zmiany płci. Nawiązano stosunki z kościołem katolickim i republika zrzekła się statusu państwa ateistycznego i zastąpiła go świeckim. Bezwyznaniowcy stanowią jedną trzecią ludności, większość to przede wszystkim chrześcijanie, ale o specyficznej duchowości. Nie należy się dziwić ustawionym obok kapliczek bóstwom afrykańskim, to ważna pozostałość tradycji Afrykańczyków.

 

Z Kuby dolecisz też do:

 

Tanie loty na Kubę - kultura i zabytki

Dobrem narodowym Kubańczyków jest rozbrzmiewająca wszędzie muzyka. Afrykańsko-hiszpańskie rytmy zrodziły cza-czę, rumbę i mambo, które gra się i tańczy na całym świecie – ale najlepiej robi się to właśnie na wyspie. Każdy zna piosenę o Guantanamerze i o uwielbianym komendancie Che Guevarze. Wśród najpopularniejszych wyrobów Kuby znajdują się ręcznie zawijane cygara i rum w jego wszystkich odmianach. Z Kuby przywozi się też wspomnienie starych samochodów, które zostały wycofane z produkcji, a które z kilkudziesięcioletnim przebiegiem dalej służą mieszkańcom. Wśród nich znajdziemy też „polsky”, czyli słynnego malucha. Ciekawostką jest to, że z powodu braku komunikacji publicznej kierowca ma obowiązek zabierać autostopowiczów. Przy wyjazdach z miast urzędnicy pilnują kolejki i przydzielają miejsca. Właściciel pojazdu otrzymuje od współpasażerów urzędowo ustalaną opłatę.

Wizytę w stolicy warto zacząć od zobaczenia budynku Bacardi wziesionego przed rodzinę, która odkryła nowy sposób destylacji rumu i zbiła na tym fortunę. Po rewolucji przeniesiono produkcję do Portoryko, ale pozostały budynek w stylu art deco władze odrestaurowały i umieściły w nim siedziby biur turystycznych. Najstarsza część miasta nazywa się Hawana Vieja. Przy Placu Katedralnym budowano od XVI wieku kolejne świątynie, w tym przepiękny klasztor Santa Clara i kościół San Fransisco. Można też zwiedzić  siednemnastowieczny Castillo del Principe albo jedno z wielu muzeów rozlokowanych w dzielnicy. Tu ma się szansę na znalezienie klimatycznego hotelu i dobrej restauracji. Potem można się udać do dzielnicy Hawana Vedado, gdzie dominuje dziewiętnastowieczna architektura i gdzie mieszczą się najbardziej luksusowe hotele. W drodze na Plac Rewolucji zwiedza się niezwykłą nekropolię, drugą co do wielkości na świecie, Cementerio Colon. Wieczorem wystawiany jest słynny kabaret Tropicana Show działający od 1939 roku. Cygar w fabrykach nie zwijają co prawda kubańskie piękności, ale z pewnością pracownicy są profesjonalistami, którzy uczą się fachu przez pięć lat. W jednej z trzech dużych fabryk czas umila im lektor czytający gazety.

W południowej części miasta czeka muzeum Ernesta Hemingwaya i cudowny ogród botaniczny (Jardin Botanico Nacional) oraz zoo i park poświęcony kubańskiej rewolucji. Na wschód od Hawany ciągną się cudowne złote plaże, dla których przyjeżdżają tu turyści z całego świata.

Serce kubańskiej rewolucji biło w Santiago de Cuba, mieście założonym jeszcze przez Velázqueza de Cuéllar. Pamiątki po tym wydarzeniu zgromadzono w licznych muzeach wokół Parku Cespedes. Miasto słynie też z powodu karnawału, który od kilkuset lat odbywa się w lipcu i przyciąga tłumy mieszkańców oraz turystów. Osiem kilometrów za miastem w twierdzy Castillo del Moro San Pedro de la Roca mieści się Muzeum Piratów, gdzie dowiedzieć się można, kim byli i jak działali najsłynniejsi korsarze Morza Karaibskiego.

Miłośnicy architektury powinni chociaż na jeden dzień pojechać do Cienfuegos, miasta zbudowanego przez francuskich kolonizatorów. Piękne parki otoczone są perłami budownictwa: Katedrą Niepokalanego Poczęcia z witrażami sprowadzonymi z Europy, niesamowitym Palacio de Valle w stylu eklektycznym z nawiązaniami do francuskiego romanizmu i gotyku, architektury mauretańskiej i imperialnej. Mieszczą się tu też muzea, galerie i teatry, ogród botaniczny, zabytkowy Cmentarz Królowej a wejścia do zatoki strzeże niesamowita hiszpańska warownia Castillo de Jagua, która chroniła mieszkańców przed korsarzami.

W głębi lądu leży Santa Clara, jedno z najbardziej zadbanych i tętniących życiem miejsc. Można tu spotkać śmietankę artystyczną, a na każdym kroku słychać prawdziwie kubańskie rytmy. Najważniejsze atrakcje znajdują się wokół parku Vidal.

Republika Kuby to także inne wyspy, a wśród nich najurokliwszą jest Isla de la Juventud, która stanowiła inspirację do napisania książki „Wyspa Skarbów”. Nie bez przyczyny, ponieważ mieściła się na niej baza wypadowa piratów toczących nieustanne walki z flotą hiszpańską. Wraki statków do dziś spoczywają wśród raf koralowych i są chętnie odwiedzane przez nurków. Nueva Gerona to nazwa stolicy wyspy, pięknego i spokojnego miasteczka, w który miesza się architektura kolonialna i karaibska. W oddalonej od stolicy o 60 kilometrów Punta del Este znajdują się jaskinie z malowidłami liczącymi sobie ponad trzy tysiąclecia. Z głównej jaskini zwanej Kaplicą Sykstyńską Sibonejów widać też najpiękniejszy fragment raf koralowych wokół wyspy.

 

Na Kubę linie lotnicze oferują loty z następujących miast Polski:

 

Tanie loty na Kubę - atrakcje

Kuba posiada przepiękne rafy koralowe, które przyciągają nurków z całego świata. Cayo Largo to wysepka położona 50 kilometrów od wybrzeża Kuby. Na jej świetnych warunkach poznał się już Francis Drake. Dzięki trudnym do pokonania rafom stała się gniazdem piratów. Najbardziej zdeterminowanym może udać się nurkowanie w Labirynto – kanionie koralowym 25 kilogramów od Cayo Largo, gdzie żyją wielkie ławice ryb oraz rekiny, płaszczki i tarpony albo w Golfo de Gazones, wśród podwodnych gór. Aby dostać się do tych najciekawszych miejsc, trzeba wykupić specjalne pakiety w divecentrum.

Spragnieni kontaktu z niezniszczoną przyrodą powinni wybrać się do rezerwatu Parque Nacional Jardines de la Reina, zupełnie niezamieszkałego rezerwatu, gdzie działa tylko jedno centrum nurkowe i baza dla wędkarzy z uprawnieniami. Można wybierać między głębokimi i płytkimy reefami pełnymi tzw. zupy rybnej. W niektórych podmorskich ogrodach spotyka się żarłacze karaibskie. Szczęśliwcy spotkają rzadki koral czarny lub zobaczą wraki zatopionych statków.

Choć Zatoka Świń zasłynęła z powodu inwazji kubańskich emigrantów wspartych przez władze USA, to jej skarb stanowią przepiękne podwodne jaskinie centowe. Teren jest trudny, do zdobycia tylko dla doświadczonych nurków.

Nie każdy potrzebuje takich wrażeń. Ci, którzy wolą wypoczywać na lądzie, mogą cieszyć się żywymi kubańskimi rytmami. Muzyka zawiera elementy charakterystyczne dla Afryki, słychać wpływ amerykańskiego jazzu i hiszpańską nutę. Choć salsa nie ma jednej ojczyzny, to właśnie jej kubańska odmiana cieszy się największą popularnością. Jest wiele dobrych zespołów, które na lokalnych i klasycznych instrumentach wygrywają rytm zapraszający do tańca. Na ulicach rozbrzmiewa energetyczny cubaton, a na fiestach młodzi tańczą perreo – nowy, bardzo zmysłowy taniec. Oczywiście słynna rumba we wszystkich odmianach nie znikła, chętnie tańczą ją zarówno mieszkańcy jaki i turyści.

 

Tanie loty na Kubę - Kuchnia

W smakach Kuby można wyczuć iberomauretańskie inspiracje. Mięso – ryby, wieprzowinę i drób je się chrupiące z congri (ryż i czerwona fasola). Przed daniem głównym czeka jeszcze jedna z doskonałych zup z malangas, czyli z słodkimi ziemniakami: zupa czosnkowa, z gotowanej dyni, cebuli, kukurydzy i czerwonej fasoli. Przekąsić można też smażone banany.

Specjałem w kuchniach hotelowych są langusty i inne owoce morza podawane w każdy możliwy sposób.

Kuba jest ojczyzną popularnych na cąłym świecie drinków: Mojito, Cuba Libre i Daiquiri. Wszystkie przyrządzane są na bazie rumu z miejscowymi dodatkami. Mojito tworzą biały rum, woda sodowa, syrop trzcinowy sok z limonki, liście mięty i kruszony lód, Cuba Libre to mieszanka rumu, coli i limonki, a Daiquri zawiera przed wszystkim biały rum, sok z limonki i cukier, czasem dodaje się różne likiery smakowe.

 

Tanie loty na Kubę - Zdrowie

Jak w większości egzotycznych krajów, tak i na Kubie turystom grożą problemy żołądkowe. Wodę należy pić tylko butelkowaną i przywieźć z sobą sprawdzony lek. Brak obowiązkowych szczepień nie oznacza, że nie trzeba o nich myśleć; zaleca się ochronę przeciw polio, tężcowi, błonnicy, durowi brzusznemu i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Konieczna jest ochrona oczu dobrymi okularami przeciwsłonecznymi oraz skóry – silnym filtrami (uwaga, na wyspie ceny filtórw dla turystów są dość wysokie, lepiej zabrać z domu).

Przed wykupieniem ubezpieczenia, należy sprawdzić, z którą kubańską instytucją współpracuje firma.

 

Tanie loty na Kubę – Pogoda i Klimat

Klimat tropikalny to nie tylko wspaniałe temperatury, lecz także jesienne huragany i cyklony. Pora deszczowa trwa od maja do października, wilgotność powietrze przez cały rok jest bardzo wysoka. W maju i czerwcu panuje odpowiednia pogoda dla osób źle znoszących upały. Ci, którym wysoka temperatura nie straszna mogą cieszyć się Kubą od grudnia do kwietnia i w lipcu oraz w sierpniu. Nigdy nie odnotowano na Kubie spadku temperatury poniżej 0°C.

 

Bilety lotnicze na Kubę

Piętnaście kilometrów od Hawany znajduje się lotnisko José Martí International Airpot z trzema terminalami i dodatkowym czwartym (obsługującym tylko linie karaibskie). Drugim co do wielkości jest port lotniczy Varadero im. Juana Gualberto Gómeza. Oprócz tego można dolecieć do Cayo Coco, Santa Clara, Holguin, Santiago de Cuba, Camagüey, Manzanillo, Cienfuegos, Cayo Lardo Del Sur, Baracoa i Guantanmo Los Canos.

Do Hawany latają linie Air France, KLM, Swiss, Aeroflot i Air Canada, Copa. Można się tu dostać bezpośrednimi lotami z Madrytu, Londynu (Gatwick), Paryża, z Miami, Nowego Jorku, Mediolanu, Rzymy, Frankfurtu i Amsterdamu.

Do Vardero: Air Canada, WestJet, Air Berlin, Transaero Airlines, Air Transat. Zasadniczo można dolecieć z tych samych miejsc w Europie co do Hawany a także z Warszawy, Wiednia, Monachium, Düsseldorfu, Zurychu i z Brukseli.

Z Polski nie ma stałych bezpośrednich połączeń, można za to szukać taniego lotu czarterowego. Inaczej leci się z przesiadką w Madrycie, Amsterdamie lub w Paryżu.

Najtaniej można polecieć poza sezonem, który trwa na wyspach między czerwcem a wrześniem, w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a także w styczniu i lutym. Najlepsze miesiące na niewyczerpujące finansowo wakacje przy pięknej pogodzie do kwiecień i maj, a także jesień od września do listopada.

W niskim sezonie bilety można dostać za równowartość 300 euro w obie strony. W innych przypadkach należy liczyć się z cenami około 3 tys. złotych. Coraz częściej linie lotnicze organizują promocje, wtedy można polecieć w obie strony za około 2 tys. złotych. Warto sprawdzić połączenia z Pragi. Możliwości jest coraz więcej.

 

Tanie loty na Kubę - bezpieczeństwo i prawo

Poziom bezpieczeństwa na Kubie jest wysoki, ale należy wystrzegać się kieszonkowców, często działających w zorganizowanych grupach, nielegalnych prywatnych kwater oraz prostytucji. Tej ostatniej ze względu na samych Kubańczyków: po trzykrotnym odnotowaniu w towarzystwie cudzoziemca oskarża się ich o prostytucję za co grożą 4 lata więzienia. Jineteras, bo tak się mówi na kobiety żyjące z turystów, są bardzo bezpośrednie zarówno, jeżeli chodzi o zaproponowanie bliższej znajomości jak i wyciągnięcie z niej profitów. Niektóre okradają turystów.

Warto zachować umiar w wyrażaniu swoich poglądów politycznych, bo łatwo o donosicieli i prowokatorów. Nie wolno korzystać z usług cingciarzy na ulicach, bo za nielegalną wymianę waluty traci się pieniądze.

Obowiązek meldunkowy spełnia się, mieszkając u przyjaciół. Wybierając legalne kwatery prywatne lub rządowe hotele, zdajemy się na obsługę, ta wpisze turystę do oficjalnej księgi gości. Po wyspie można poruszać się swobodnie, ale na wyprawę w góry należy mieć pozwolenie władz.

Nie wolno fotografować obiektów rządowych np. lotnisk. Ostro karze się też posiadanie narkotyków, wspieranie nielegalnej emigracji i kontakty seksualne z nieletnimi (uwaga: przed nawiązaniem bliższej znajomości z Jineteras lepiej sprawdzić jej dowód).

 

Tanie loty na Kubę - Ważne informacje

Czas miejscowy jest przesunięty względem polskiego  sześć godzin wcześniej.

Na wyspie obowiązują dwie waluty peso kubańskie i wymienialne (CUC). Na walutę wymienialną mówi się „dolar”. Trzeba zwracać uwagę na wydawaną resztę, aby nie otrzymać niewymienialnej gotówki. Walutę można wymienić w bankach, kantorach, hotelach i w niektórych sklepach. Przy transakcjach bezgotówkowych pobierana jest prowizja w wysokości 3 procent. Przed powrotem można wymienić CUC na lotnisku. Za wymianę dolarów amerykańskich pobiera się podatek Castro (jedna dziesiąta kwoty). Lepiej zabrać dolary kanadyjskie lub euro.

W ośrodkach turystycznych przeważnie akceptowane są karty VISA i MasterCard.

Aby wjechać na Kubę należy wyrobić wizę turystyczną lub kartę Tarieta de Turista. Wizę otrzymuje się od konsula w swoim kraju lub na granicy. Trzeba posiadać bilet powrotny, a turyści indywidualni są szczegółowo przeszukiwani i wypytywani.

O ile nie ma ograniczeń dotyczących wywozu pamiątek z Kuby, o tyle nie wszystko i nie w każdej ilości można wwieść do Unii Europejskiej. W Madrycie i w Paryżu loty z Hawany są szczegółowo kontrolowane. Warto zabezpieczyć butelki rumu przed uszkodzeniem, bo nie wolno ich mieć w bagażu podręcznym.

 

Polskie placówki dyplomatyczne na Kubie.

Ambasada RP Calle G no. 452 esq. 19, Vedado, Ciudad de la Habana apartado 6650, La Habana, Cuba, Zona postal 6Tel. (0-0537) 66 24 39, fax. (0-0537) 66 24 42
e-mail: havpolemb@ct.futuro.pl, strona www: www.hawana.polemb.net

 

Kubańskie placówki dyplomatyczne w Polsce.

Ambasada Republiki Kuby Ul. Rejtana 15/802-516 Warszawa, tel. (0-22) 848 17 15, fax. (0-22) 848 22 31e-mail: embacuba@medianet.pl