X
Ładowanie...

Tanie loty do Maroka

już od

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł
26 kwi 03 maj Data wylotu

Sprawdź promocje na loty

Polska Maroko

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Maroko

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Maroko

Przewodnik po lotach Maroko

Tanie loty do Maroka

Prawdziwie orientalną podróż odbędziesz do miejsca, gdzie w ciągu kilku dni możesz znaleźć się na pustyni, i to nie byle jakiej – największej na świecie, w wysokich górach  i nad oceanem. Łatwo nie będzie – to inny świat, kierujący się zasadami, które zadziwiają Europejczyków, ale nigdy nie zapomnisz tej przygody. Pośród obcych przy oryginalnym posiłku poczujesz się jak członek rodziny, innego dnia staniesz się członkiem karawany, wypoczniesz po swojemu na plaży, ale zaraz, błądząc zatłoczonymi uliczkami, poczujesz respekt przed pomnikami historii i duchowości Marokańczyków. I pamiętaj, targuj się o wszystko, bo rzeczy są tyle warte, ile za nie dasz, a to, co bezcenne jest za darmo: magia tego barwnego kraju. 

 

Tanie loty do Maroka - linie lotnicze:

Tanie loty Air France Maroko
Tanie loty Alitalia Maroko
Tanie loty British Airways Maroko
Tanie loty Norwegian Maroko
Tanie loty Ryanair Maroko
Tanie loty Luxair Maroko
Tanie loty LOT Maroko
Tanie loty Royal Air Maroc Maroko
Tanie loty Austrian Airlines Maroko
Tanie loty TAP (Air Portugal) Maroko
Tanie loty Vueling Airlines Maroko
Tanie loty WizzAir Maroko

Z Maroka dolecisz też do:

 

Tanie loty Maroko Berlin
Tanie loty Maroko Londyn
Tanie loty Maroko Frankfurt
Tanie loty Maroko Mediolan
Tanie loty Maroko Paryż
Tanie loty Maroko Monachium

Do Maroka linie lotnicze oferują loty z następujących miast Polski: 

Tanie loty Bydgoszcz Maroko
Tanie loty Gdańsk Maroko
Tanie loty Kraków Maroko
Tanie loty Katowice Maroko
Tanie loty Łódź Maroko
Tanie loty Lublin Maroko
Tanie loty Poznań Maroko
Tanie loty Rzeszów Maroko
Tanie loty Szczecin Maroko
Tanie loty Warszawa Maroko
Tanie loty Wrocław Maroko

 

Tanie loty do Maroka - główne lotniska

Tanie loty do Agadir

Na miejscu dawnej fenickiej kolonii w XV wieku Portugalczycy wybudowali miasto portowe, które wiek później rozkwitało już pod panowaniem marokańskiej dynastii. Słynie z piaszczystych plaż. Można tu zagrać w golfa lub uprawiać sporty wodne np. kitesurfing. Obecnie trwa odbudowa medyny zniszczonej podczas trzęsienia ziemi. Portugalczycy pozostawili po sobie kazbę, której ruiny można zwiedzać i z nich podziwiać malowniczą panoramę miasta. Znów przyczyną zniszczenia było trzęsienie ziemi. Na wzgórzu, gdzie stoi kazba, widnieje znaczący napis: Bóg, Ojczyzn, Król.

Rankiem warto zajść do portu, by obejrzeć pracę rybaków na giełdzie rybnej, która słynie z wielkiej ilości sprzedawanych sardynek. Potem można udać się na tradycyjny suk po świeże owoce i rękodzieło. Z miasta blisko jest do Marrakeszu.

 

Tanie loty do Casablanci

Casablanka, zwana też po prostu „Casą”, jest największym miastem Maroka. Była w dawnych, berberyjskich czasach ośrodkiem piractwa. W XII wieku pojawili się Arabowie, a po nich Portugalczycy, którzy zostali do połowy XVIII wieku mimo niechętnej im ludności. Odkąd miasto dostało się na początku XX wieku pod francuski protektorat, rozwija się dynamicznie. Mimo że inicjatorami rozbudowy miasta byli Francuzi, zachowano styl marokański, który podziwiają przybywający tu kupcy i turyści. Miasto jednak obyczajowo bardziej przypomina Europę – panuje swoboda w doborze odzieży i pozwala się damsko-męskie zażyłości.

Całkiem niedawno, bo w 1993 roku zakończyła się budowa trzeciej co do wielkości świątyni na świecie – meczetu Hassana II. Wznosi się on na północnym krańcu casablańskiej medyny, tuż nad oceanem. Minaret liczy 200 metrów i jest najwyższą budowlą w królestwie. Tradycyjna funkcja świątyni nie zabrania nowoczesnych udogodnień – otwieranego dachu, automatycznych drzwi i ogrzewania podłogowego, a nocą z minaretu wysyła się wiązki laserów wskazujące Mekkę.

 

Tanie loty do Maroka – Tanie loty do Fez

Najstarsze królewskie miasto Maroka stanowi jego duchową stolicę. Nadal działa tu uniwersytet Qairawiyin założony w IX wieku przez Fatimę. Miasto rozwinęło się dzięki falom uciekających z Półwyspu Iberyjskiego Arabów. Pałac Dar-Batha otoczony cienistymi ogrodami mieści w sobie muzeum rękodzieła. Dzięki uważnemu oglądaniu eksponatów łatwiej będzie zrozumieć kulturę arabską. Na zwiedzanie trzeba zabrać tłumacza lub polskiego przewodnika, bo eksponaty są opisane w języku arabskim.

 

Tanie loty do Maroka - Tanie loty do Marrakeszu

W XII i XIII wieku Marrakesz był stolicą państwa ciągnącego się od Atlantyku po Trypolitanię. Świadectwa świetności tamtych czasów widoczne są do dziś w zadziwiająco bogatej architekturze miasta. Stolicą stał się ponownie w XVI wieku i wtedy wzniesiono kolejne meczety i dzielnicę żydowską.

Najpiękniejszym budynkiem perły południa jest bez wątpienia meczet Kutubia, niestety można podziwiać go tylko z zewnątrz, jeżeli nie wyznaje się islamu. Obowiązkowym punktem zwiedzania są grobowce dynastii Saadytów, nie można też pominąć pałacu wezyra El-Bahia.

 

Tanie loty do Maroka – Rabat

Z małej wioski z piracką historią Rabat stał się stolicą królestwa. Niedaleko znajdują się ruiny Sala Colonia, rzymskiej osady. Miasto różni się od pozostałych specyficznym spokojem i brakiem pośpiechu. Na zobaczenie najpiękniejszych meczetów i pałaców należy poświęcić kilka dni. Najbardziej charakterystyczną budowlą miasta jest minaert Hassana. Warto poświęcić mu chwilę, bo to jeden z nielicznych na świecie, gdzie wpuszczani są turyści niezależnie od wyznania.

 

Tanie loty do Maroka - Pustynia, góry i ocean

Nie każdy może pojechać z karawaną, ale dla ciekawych pustyni organizuje się wycieczki do Erg Chebbi, gdzie wydmy sięgają 150 metrów i lepiej je zdobywać na wielbłądzie niż pieszo. Spragnieni silnych emocji mogą przesiąść się na quady lub do samochodów terenowych.

Po pustynnej wyprawie można wspiąć się na wysokość czterech tysięcy metrów na Jebel Toubkal albo wędrować wąwozami Dadès i Todra w poszukiwaniu tradycyjnych wiosek Berberów, albo dotrzeć dalej, tam, gdzie góry opadają ku oceanowi i gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych wodospadów świata – Imouzzer des Ida Outanane.

 

Tanie loty do Maroka - kuchnia marokańska

W Maroku można cieszyć się prawdziwie arabską kuchnią: kuskus, tadżin, harira i dużo, dużo przypraw. Podobno właśnie kuchni arabskiej zawdzięczamy makarony, które miały być sposobem na przewóz mąki przez pustynię. Widoczne są wpływy andaluzyjskie – oliwki, orzechy i zioła. Francuskim sposobem na śniadanie podaje się kawę z mlekiem i słodkie wypieki. Obiad jest prawdziwą ucztą z sałatek, kasz, pieczywa, opiekanego mięsa i ryb. Serwuje się wyśmienite pierożki z mielonym mięsem, orzechami i ryżem (briwats) oraz pastillę z mielonym gołębim mięsem. Na kolację podaje się cięższe potrawy w tym zupę z baraniną i kebab. Do tego wszystkiego pikantna pasta z papryki i czosnku – harrisa. A dla amatorów słodyczy znajdą się naleśniki z głębokiego tłuszczu z miodem lub kaab ghzal, czyli rogaliki z nadzieniem migdałowym. W czasie upałów pije się słynną herbatę, w Maroko szczególnie chętnie miętową (ataj).

 

Tanie loty do Maroka – klimat

Królestwo Maroka cieszyłoby się typowym klimatem śródziemnomorskim, gdyby nie wpływ Atlantyku, Gór Atlas i Sahary. Powoduje to, że w głębi lądu jest klimat suchy kontynentalny, a więc o dużych wahaniach temperatur. Jedynym miejscem, gdzie są znaczniejsze opady deszczu są oczywiście góry. Latem średnia temperatura na wybrzeżu waha się między 22 a 24°C, a w głębi 30°C, w styczniu 12 i 9°C.

 

Tanie loty do Maroka - Przylot

Do Maroka przylatuje się na jedno z trzech międzynarodowych lotnisk: Casablankę, Tanger lub Agadir. Z Europy kursują rejsy do Maroka (z Algerciras w Hiszpanii i Sete we Francji), ale latem bywa tłoczno z powodu powracających na wakacje marokańskich emigrantów.

Bilety lotnicze można kupić w naprawdę okazyjnych cenach. Już od 300 poza sezonem z Berlina i z niektórych polskich miast, ale liczyć się trzeba ze standardową ceną około półtora tysiąca w obie strony. Najtaniej latać można z easyJet i Ryanair, ale w miarę regularnie kursują LOT oraz British Airlines. Najlepiej przylecieć do Maroka wiosną, po porze deszczowej, kiedy nie jest jeszcze gorąco i nie unosi się kurz, a roślinność rozkwita po opadach. Wtedy też, poza sezonem turystycznym znajdziemy najtańsze loty do królestwa. Jeżeli urlop wypada zimą, warto wybrać się do lądowej części kraju, gdzie temperatury będą stosunkowo wysokie.

 

Bilety lotnicze do Maroka - Ważne informacje

Językiem obowiązującym jest arabski, mniejszość etniczna posługuje się berberyjskim. Z powodów historycznych i geograficznych dość łatwo znaleźć ludzi mówiących płynnie po francusku.

Przy pobycie niezarobkowym do 90 dni wiza nie jest wymagana. Strażnicy celni mogą zażądać wykazania odpowiedniej sumy pieniędzy na pobyt w Maroku (gotówki, kart kredytowych, wyciągu z konta). Miejscowej waluty, dirham, nie wolno wywozić za granicę. Obce pieniądze można wymieniać w kantorach, bankach i w większych hotelach, ale banknoty nie mogą być stare ani zgięte. Bankomaty znajdują się w większych miastach. Nie ma obowiązku meldunkowego, wystarczy wpisać się do księgi gości w hotelu. Można więc swobodnie poruszać się po całym terytorium królestwa. Lepiej jednak unikać zjeżdżania z głównych dróg – niektóre tereny pozostają zaminowane. Trzeba być przygotowanym na liczne posterunki kontrolne i płatne gotówką autostrady. Należy wykupić zieloną kartę (inne polisy nie są uznawane). Przy dłuższych trasach samochodowych miej ze sobą zapas jedzenia i picia, a także paliwa. Warto sprawdzić połączenia kolejowe, jeżeli chce się podróżować. Można w ten sposób dotrzeć do Tangeru, Casablanki, Marrakeszu, Fezu i Oujdy. Kursują też autokary, ale te nie zawsze są w dobrym stanie. W miastach jeżdżą taksówki zabierające do trzech pasażerów lub siedmiu. Należy pilnować, czy kierowca włącza licznik i pamiętać, że po 20 opłata jest większa o 50 procent. Zwyczajowo w sklepach trzeba się targować, chyba że znajdziemy się w bardziej eleganckim butiku lub w restauracji.

Przy pakowaniu nie powinno się zapomnieć o marokańskim słońcu – należy zabrać mocne filtry i dobre okulary, a także kapelusz i przewiewną odzież zakrywającą ciało (zarówno dla ochrony, jak i ze względu na dominujący islam). Ciepłe ubrania przydadzą się w nocy na pustyni. Lepiej pamiętać o apteczce ze środkami przeciwbólowymi i lekarstwami na biegunkę. Nie ma obowiązkowych szczepień, ale warto unikać miejscowej wody i pić tylko butelkowaną. Lokale o niskim standardzie, szczególnie poza sezonem, należy omijać. Bezdomne zwierzęta mogą być zarażone wścieklizną, w razie pogryzienia trzeba udać się do szpitala na bezpłatne szczepienie.

W ramach dbania o bezpieczeństwo, skseruj dokumenty a ich oryginały zdeponuj w hotelu. Trzeba być czujnym, by nie stać się ofiarą kieszonkowca. Pod żadnym pozorem nie wolno kupować narkotyków i przewozić autostopowiczów – za posiadanie narkotyków i pomoc w przewiezieniu grożą surowe kary, a ekstradycja nie obowiązuje. Również związki pozamałżeńskie są nielegalne, więc mieszkanie u kawalera lub panny samotnej osoby też może wiązać się z nieprzyjemnościami, jeżeli nie z niebezpieczeństwem. Aby uniknąć naciągaczy i pseudoprzewodników wystarczy ich postraszyć policją.

Tanie loty do Maroka - Pomocne adresy:

Ambasada RP w Rabacie
23, rue Oqbah
B.P. 425 Rabat, Maroc. 
telefony: 
spoza Maroka: (00.212.37)77.11.73, (00.212.37)77.17.91
z terenu Maroka: (0.37) 77.11.73, (0.37) 77.17.91
faxy: 
spoza Maroka: (00.212.37)77.53.20
z terenu Maroka: (0.37) 77.53.20
tel. dyżurny: (+212) 61-14-75-86
e-mail: apologne@iam.net.ma
Internet: www.ambpologne.ma

Konsulat RP w Casablance
9, rue d’Alger
Casablanca, Maroc. 
telefony: 
spoza Maroka: (00.212.22)27.91.38, (00.212.22)29.60.31
z terenu Maroka: (0.22) 27.91.38, (0.22) 29.60.31
faxy: 
spoza Maroka: (00.212.22)27.91.39
z terenu Maroka: (0.22) 27.91.39
tel. dyżurny: (+212) 61-09-82-42
e-mail: conspl@iam.net.ma
strona www: www.consulatpl.net 

Konsulat Honorowy RP w Agadirze
Konsul Honorowy: Krzysztof Albert
Rue 210 Appartement 9
Q.I. AGADIR
Tel/Fax (z Polski): (00-212-48) 84-31-20
Z terenu Maroka: (0-48) 84-31-20
Tel. dyżurny: (+212) 61-38-24-10
e-mail: albert_krzysztof_veto@yahoo.fr