+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł
LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER
Miasta portowe mają w sobie niewątpliwy urok. Mimo że czasy, kiedy na statkach przybywały tysiące żeglarzy z całego świata do Rotterdamu w zachodniej Holandii, minęły, to wciąż przyciąga swoją wielokulturową ciekawą historią i mnóstwem atrakcji. Choć samo w sobie nie jest największe, liczy bowiem trochę powyżej 600 tysięcy mieszkańców, wchodzi w skład Randstadu, konurbacji największych miast Holandii: Amsterdamu, Hagi, Utrechtu i innych. To sprawia, że jest świetną bazą wypadową dla tych, którzy chcą poznać Holandię.
Rotterdam jest malowniczo położony u ujścia Renu. To, co dzisiaj postrzega się jako walor estetyczny, niegdyś zadecydowało o powstaniu i błyskawicznym rozwoju miasta. Zwożono rzeką do tego XIII. wiecznego portu towary z całej środkowej Europy i handlowano z Francuzami i Anglikami. Kolejnym impulsem do rozwoju miasta było wydobycie surowców naturalnych w Zagłębiu Ruhry w Niemczech, niedaleko Renu właśnie. W czasie II wojny światowej miał miejsce zmasowany atak bombowców na Rotterdam. Holendrzy już wcześniej, po poznaniu ultimatum Hansa Schimdta zgodzili się na rokowania, jednak piloci ponad 50 samolotów nie zauważyli zmiany flag i ruszyli do ataku, zabijając tysiąc cywilów i niszcząc 2,5 kilometra kwadratowego miasta. O ile morale Holendrów zostało złamane, o tyle Brytyjczycy po tak dużym ataku na tereny niewojskowe zmienili politykę i zaczęli bombardowania terenów Rzeszy – w tym Zagłębia Ruhry, w którym produkowano broń. Obecnie Rotterdam jest największym portem morskim Europy. Do 2003 roku, kiedy to wyprzedził go Singapur, miał największy przeładunek na świecie. Spławne rzeki Ren i Menza łączą do z Francją, Niemcami i Belgią aż do szwajcarskiej Bazylei. Dumę ze swojego miasta widać w jego architekturze. Wiele nowych modernistycznych budynków, przypomina o tym, jak prężnie rozwija się Rotterdam oraz jak ważnym centrum gospodarczym jest.
Rotterdam dzieli się na dwie części: śródlądową (Landstad) i przybrzeżną (Waterstad). Waterstad ma specyficzny urok byłej portowej dzielnicy, która łączy historię, postindustrialną zabudowę i nowoczesne przestrzenie gospodarcze. Panoramę można podziwiać z wieży Euromast. Najwięcej historycznej portowej zabudowy odnajdziemy w Oude haven i przystań Delfs haven. W budynku Schielandshuis mieści się obecnie muzeum historyczne, chociaż bardziej znane są muzea morskie Maritiem Buitenmuseum i Maritiem Museum Prins Hendrik. W Schielandhuis można podziwiać niesamowicie cenne i interesujące mapy rysowane przez pierwszych europejskich żeglarzy w Azji Południowej. Najważniejszą świątynią w mieście jest XV. wieczny kościół St. Laurenskerk (Grote Kerk) odbudowany po II wojnie światowej.
Holandia słynie z malarstwa, więc koniecznie trzeba zobaczyć płótna wielkich mistrzów w Museum Boijmans Van Beuningen. Zgromadzono tam obrazy od średniowiecza do baroku: Boscha, Memlinga, Breughla Starszego czy Rembrandta. Najbardziej charakterystyczne dla Rotterdamu jest jednak nowe budownictwo. Architekci zrealizowali wiele swoich fantazji, budując m.in. domy w kształcie kostek Kubuswoningen, wieżę przypominającą maszt Euromast, najdłuższy i najcięższy most zwodzony świata Erasmusbrug, nazwany na cześć renesansowego uczonego. W dzielnicy Blaak, w której znajdują się wspomniane Kubuswoningen, dominuje futurystyczna zabudowa. W wyniku nalotu Rzeszy, kiedy ogromna część miasta została zniszczona, czekały na młodych i odważnych architektów zadania. Wywiązali się z nich świetnie, nadając dzielnicy niezapomniany wygląd.
Jeżeli do Rotterdamu wybieramy się rodziną, warto odwiedzić tamtejsze zoo Diergaarde Blijdorp, które może pochwalić się unikalnymi zwierzętami. Nie bez przyczyny jest częstym miejscem spacerów i wycieczek – odwiedza je 1,5 miliona osób rocznie. Uchodzi za jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Europie. Wybudowano w nim także oceanarium. W podwodnym tunelu można podziwiać niezwykłych mieszkańców wód morskich. Dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie, do 12 roku życia za 16,5 euro, a starsi za 21. Grupy zorganizowane liczące przynajmniej 20 osób otrzymują zniżki 1,50 euro od każdego biletu. Istnieje możliwość kupienia biletu przez Internet ze zniżką 2 euro. Fani sportu powinni zobaczyć legendarny już Stadion Feyenoord De Kuip, nazywany „Wanną”. Wybudowany jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku był miejscem wielu emocjonujących meczów reprezentacji Holandii, a w 2000 r. na nim rozegrały się finały europejskich mistrzostw w piłce nożnej. Można zwiedzić muzeum stadionu za 5 euro dla osób powyżej 13 roku życia i 2,5 euro dla dzieci. Poza tym w obiekcie mieszczą się restauracje, kino i odbywają się w nim różne wydarzenia – od pokazów salsy, po koncerty największych gwiazd show biznesu. Niedaleko autostrady A16, w pobliżu Uniwersytetu Erazma znajduje się przepiękny ogród botaniczny Arboretum Trompenburg. Wśród różnorodnych gatunków drzew i kwiatów można się zrelaksować i napić dobrej kawy w miejscowej knajpce. To popularny wśród mieszkańców sposób na odpoczynek od zgiełku miasta. Latem, aby wypocząć w promieniach słońca, warto przejechać się na plażę Hoek van Holland, która ciągnie się wzdłuż kanału Nieuwe Waterweg i Morza Północnego. Zapewnia niesamowite widoki na wpływające do Europoortu statki.
Do samego Rotterdamu raczej nie ma lotów bezpośrednich. Można lecieć z jedną przesiadką albo zdecydować się na lądowanie na lotnisku w Amsterdamie oddalonym o 44 kilometry od miejsca docelowego, albo do Groningen, które leży 200 kilometrów dalej, ale do którego można dolecieć już od 345 zł. Jeżeli jednak zależy nam przede wszystkim na szybkim dotarciu do miejsca docelowego, z British Airways przesiadki odbywają się w Londynie, a z Lufthansą w Monachium. Do Rotterdamu loty realizowane są przez linie lotnicze:
Tanie loty Finnair Rotterdam
Tanie loty British Airways Rotterdam
Tanie loty KLM Rotterdam
Tanie loty Lufthansa Rotterdam
Tanie loty LOT Rotterdam
Tanie loty Swiss Rotterdam
Tanie loty SAS Rotterdam
Tanie loty Turkish Airlines Rotterdam
Tanie loty Vueling Airlines Rotterdam
Tanie loty WizzAir Rotterdam
Do Rotterdamu zarezerwujesz również tanie loty z innych miast Polski:
Tanie loty Gdańsk Rotterdam
Tanie loty Kraków Rotterdam
Tanie loty Warszawa Rotterdam
Tanie loty Wrocław Rotterdam
Obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wizy, aby przebywać w Rotterdamie w celach turystycznych czy służbowych. Wystarczy paszport lub dowód osobisty. Obowiązującą walutą jest euro. Ludzie w większości posługują się językiem niderlandzkim, ale można porozumieć się w języku angielskim lub niemieckim. Każdy musi pod groźbą mandatu mieć przy sobie dokument tożsamości.
Specyfiką kraju jest fakt, że dopuszcza się posiadanie miękkich narkotyków na własny użytek. Większe ilości lub twarde narkotyki są surowo zabronione. Polskie prawo jazdy wystarcza, by prowadzić samochód. Mandaty cudzoziemcy bez adresu zameldowania powinni płacić na miejscu, gotówką. W przypadku odmowy uiszczenia opłaty, samochód odprowadza się na parking policyjny. Warto przed podróżą pobrać w lokalnym oddziale NFZ kartę EKUZ, która poświadcza uprawnienia do otrzymania podstawowej opieki medycznej.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Niderlandów
Ambasador: Jan Borkowski
Holandia, Haga, Alexanderstraat 25, 2514 JM
Tel.: +3170 7990 110
Tel.: +3170 7990 100
Tel. dyżurny: +31 615 852 600
Faks: +3170 7990 137
e-mail: haga.amb.sekretariat@msz.gov.pl