X
Ładowanie...

Tanie loty San José

już od

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł
24 kwi 01 maj Data wylotu

Sprawdź promocje na loty

Polska San José

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska San José

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje San José

Przewodnik po lotach San José

KOSTARYKA

Tanie loty do Kostaryki

Na wschodzie Morze Karaibskie, na zachodzie Ocean Spokojny a pomiędzy nimi góry. Nie wiele istnieje miejsc tak malowniczo położonych jak Republika Kostaryki. Koszary armii po II wojnie światowej zamieniono na Muzeum Narodowe, postawiono na ochronę przyrody i dziś Kostaryka jest jednym z najwspanialszych miejsc na podróżniczej mapie świata. Rezerwaty przyrody zajmują jedną czwartą terytorium kraju, a dziedzictwo Indian, dziś stanowiących zaledwie procent mieszkańców, znajduje pod szczególną opieką państwa. Do Kostaryki należy też Wyspa Kokosowa, którą otacza tajemnicza atmosfera z legend o ukrytych na niej skarbach piratów. Kostaryka wyróżnia się na tle Ameryki Południowej wyższym poziomem życia i większym niż w innych rejonach kontynentu spokojem. Nic dziwnego, że Hiszpanie mówili o tym miejscu Costa Rica – bogate wybrzeże. 

Pierwszy raz nazwy Costa Rica użył Krzysztof Kolumb, który poszukiwał tu legendarnej złotej krainy. Rozwijające się na terenie dzisiejszego kraju kultury Indian nie przerwały w pierwotnej formie, ale są przedmiotem studiów dzisiejszych naukowców. W San Jose mieści się Museo de Jade, największe w Ameryce Południowej miejsce poświęcone sztuce prekolumbijskiej. Historię kraju można poznać też w Museo de Oro (Plaza de la Cultura) oraz w Muzeum Narodowym. Będąc w stolicy, trzeba zwiedzić też Teatr Narodowy, do którego bilety sprzedaje się w sklepie z pamiątkami. Po wielu buntach na przełomie XVII i XVIII wieku Indianie zostali prawie całkowicie wybici przez kolonizatorów. Niepodległość uzyskano w 1820 roku w ramach Federacji Ameryki Środkowej, która rozpadła się na samodzielne państwa już 1838 roku. W 1949 roku uchwalono obecnie obowiązującą konstytucję, a Kostaryka stała się najbardziej stabilnym i spokojnym państwem w regionie. 

Podróż do Kostaryki – atrakcje w Kostaryce

Kostaryka to miejsce dla miłośników sportu. Można uprawiać trekking na Chirripó, rafting na Sarapiqui, nurkowanie i wiele, wiele innych. Osoby preferujące mniej aktywny odpoczynek mogą do woli leniuchować na plażach nad Morzem Karaibskim lub nad Pacyfikiem. Na wschodzie laguny są łagodniejsze, woda cieplejsza, panują idealne warunki do surfingu. Na zachodzie jest trochę bardziej tajemniczo, dziko, plaże też są piękne, choć dość zróżnicowane. W zasadzie wszędzie można uprawiać sporty wodne. 

Wyprawy na wciąż aktywne wulkany gwarantują niezapomniane widoki. Jeden z wulkanów, Arenal, znajduje się w Parku Narodowym Monteverde. Dookoła rosną lasy deszczowe Monteverde. Więcej kraterów i to w otoczeniu malowniczych wodospadów można obejrzeć w Parku Rincon de la Vieja. Przy okazji trzeba zajrzeć do Liberii, miasta, w którym czas jakby się zatrzymał i można obejrzeć białe domy z czasów podboju hiszpańskiego. Warto też pojechać do Parku Narodowego Braulio Carillo, by zobaczyć chmurowe lasy i wulkan Brava. Wjazd na górę odbywa się kolejką linową. Wycieczka odbywa się z przewodnikiem, który pokazuje najciekawsze gatunki zwierząt i roślin. W pobliżu, dookoła miasta Heredia, znajduje się wiele plantacji kawy, które można zwiedzać wykupując popularne coffee tours. Warto zastanowić się, czy ile czasu chcemy poświęcić i jak dużo się dowiedzieć. 

Tanie loty na Kostarykę – Wyspa Kokosowa

Wyspa znajduje się 500 kilometrów od wybrzeży Kostaryki. Mówi się o tym, że ukryto na niej skarby Limy – srebra, złota i dzieł sztuki z ponad tamtejszych 50 kościołów. Kapitan, który miał je chronić, William Thomson, zdradził. Kiedy po pojmaniu miał wskazać miejsce ukrycia skarbów, popłynął z hiszpańskim wojskiem na Wyspę Kokosową i tam uciekł w dżunglę. Nigdy nie odnaleziono ani kapitana, ani jego towarzysza, jedynych z załogi, którzy nie zostali zabici zaraz po pojmaniu. Ani specjalnym kompaniom, ani szalonym amatorom przygód nie udało się od prawie dwustu lat odnaleźć złota Limy. Podobno nie był to jedyny skarb ukryty na wyspie. Miała też służyć za kryjówkę Bennettowi Grahamowi i piratowi Benito Bonito. Wraki statków do dziś spoczywają w zatokach pobudzając wyobraźnię kolejnych pokoleń poszukiwaczy, ale tak naprawdę najcenniejsza na wyspie jest jej niezwykła przyroda: las tropikalny, góry i rafy koralowe. Cały obszar objęty jest ochroną i tworzy Park Narodowy Wyspy Kokosowej. Doświadczeni nurkowie mogą w czasie długiego rejsu popływać z rekinami różnych gatunków, żółwiami wodnymi murenami i langustami. 

Pogoda i klimat na Kostaryce

Kostaryka kojarzy się z tropikami i nic w tym dziwnego. Kraj leży w strefie klimatu równikowego, dzięki czemu przez cały rok temperatury są wysokie – średnio 24 do 28°C na terenach równinnych, 20C w wyższych partiach. Na wybrzeżu Pacyfiku jest trochę chłodniej (klimat podrównikowy). Pogodę kształtują pasaty i stanowiące naturalną barierę góry.  Trzeba się liczyć z tropikalnymi opadami, które charakteryzują się gwałtownością. Mniej pada na zachodzie kraju, tam też od połowy grudnia do połowy kwietnia trwa pora sucha. Sezon trwa cały rok, ale warto pamiętać, że najczęściej pada w październiku i w listopadzie, a okolice Bożego Narodzenia, sylwestra i Wielkanocy to największe obłożenie hoteli w ciągu roku. 

Tanie loty na Kostarykę

Największe lotnisko Kostaryki to Port lotniczy Juan Santamaria o skrótach IATA – SJO oraz ICAO – MROC. Warto zwrócić uwagę na kod, ponieważ Port lotniczy o nazwie San Jose mieści się w Kalifornii. Nie jest łatwo, ale to nie znaczy, że nie warto. Aby dolecieć do Kostaryki w sensownej cenie, trzeba się liczyć z przesiadkami. Jedną w Europie i jedną w Ameryce, najczęściej w Amsterdamie lub Paryżu oraz w Meksyku lub w Panamie. Niedługo Condor i LOT uruchomią połączenie: Warszawa (LOT), Frankfurt nad Menem, Santo Domingo, San Jose od tysiąca euro za osobę w obie strony i to w około 20 godzin. Na Kostarykę dolecisz następującymi liniami lotniczymi:

Bezpośrednio z Europy można dolecieć z Madrytu połączeniem Iberii. Ceny biletów lotniczych na Kostarykę zaczynają się od 2988 zł. Na Kostarykę polecisz z następujących polskich miast:

Bilety lotnicze na Kostarykę – Ważne informacje

Kostaryka ma ustrój republikański. Obowiązuje waluta colón oznaczana skrótem CRC. W niektórych miejscach można płacić dolarami amerykańskimi. Językiem urzędowym jest hiszpański, w punktach związanych z ruchem turystycznym można porozumieć się po angielsku. 

Obywatel Unii Europejskiej nie potrzebuje wizy, aby przebywać na terenie Kostaryki w celach turystycznych i nie dłużej niż 90 dni. Wystarczy paszport zachowujący ważność co najmniej jeszcze pół roku od chwili przekroczenie granicy. Należy posiadać bilet powrotny lub na dalszą podróż oraz środki finansowe umożliwiające pokrycie kosztów pobytu, bo można zostać poproszonym o ich okazanie. Opłata lotniskowa wynosi 29 dolarów amerykańskich i płatna jest w gotówce w tej walucie lub w colonach. Przy przekraczaniu granicy lądem należy zakupić znaczek skarbowy za 5 dolarów. Obowiązek meldunkowy nie istnieje, jednak w formularzu migracyjnym należy wpisać adres, pod którym będzie się mieszkać. Na teren Kostaryki nie wolno wwozić żadnej żywności. Nie można wywozić dzieł sztuki prekolumbijskiej, fauny, flory i fragmentów rafy koralowej. 

Prawo tego kraju zezwala na zakładanie podsłuchów osobom podejrzanym o popełnienie przestępstwa. Szczególnie surowo karze się przestępstwa narkotykowe i pedofilię. Przed podróżą powinno się wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, choć nie jest ono obowiązkowe. Z zagrożeń epidemiologicznych warto przypomnieć o występowaniu wirusa dengi w tym regionie oraz ogniska malarii na wybrzeżach. Niebezpieczeństwo nie jest na tyle duże, by szczepienia były obowiązkowe, ale warto przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem, a podczas pobytu przestrzegać zasad higieny, nie pić nieprzegotowanej wody oraz myć dokładnie warzywa i owoce. Opieka medyczna jest powszechnie dostępna, płatna i na dobrym poziomie.

Aby prowadzić samochód, należy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Przekroczenie granicy z samochodem wynajętym w innym państwie jest niemożliwe. Bezwzględnie karze się mandatem przekroczenie prędkości, choć jego wysokość nie ma reguły co do jego wysokości. Stan dróg pozostawia wiele do życzenia, więc lepiej nie wynajmować samochodu lub ubezpieczyć się.

Przed kąpielą w rzece (nawet jeżeli widać pluskających się miejscowych) warto się upewnić, czy nie występują w niej krokodyle. Co roku zdarzają się ataki tych zwierząt na ludzi. Warto zachować też ostrożność w przypadku spotkania z małpami i legwanami, które nauczyły się kojarzyć ludzi z przynoszonym przez nich jedzeniem i próbują je na różne sposoby ukraść. 

Europejczykowi wydawać się dziwne może nienazywanie ulic. Podaje się tylko punkty orientacyjne. Jazda do mniej znanego miejsca przypomina poszukiwanie ukrytych skarbów. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed przestępczością zorganizowaną w Kostaryce. Warto skserować dokumenty i zdeponować wraz z częścią środków finansowych w hotelowym sejfie. Należy wystrzegać się podejrzeń o związek z gangami narkotykowymi – nie przyjmować paczek do Europy, nie pośredniczyć w przekazywaniu nawet listów. Nie obowiązuje umowa o ekstradycji, więc każdy Polak zatrzymany na terenie tego państwa, w nim odbędzie karę. Kilka zatrzymań Polaków spowodowało, że celnicy są bardzo dokładni w czasie kontroli antynarkotykowej. 

Jedząc w restauracji, szczególnie w rejonie popularnym wśród turystów, należy sprawdzić ceny z menu i z końcowego rachunku. Często ceny podawane są bez trzynastoprocentowego podatku i dziesięcioprocentowego napiwku. 

Polska nie ma swojego przedstawicielstwa w Republice Kostaryki, ani Kostaryka w Polsce. Najbliższa ambasada Kostaryki znajduje się w Berlinie. Obywatele Polski znajdujący się w Kostaryce mogą zwracać się do Ambasady RP w Meksyku lub do konsula honorowego w San José. 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych
Ambasador: Beata Wojna 
Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000 
Tel. dyżurny: +52 55 54812050
Faks: +52 55 56167314 
e-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl 
www.meksyk.msz.gov.pl

Konsulat honorowy w San José, w Kostaryce: 
Konsul honorowy Miguel Muñoz Nanne 
Granadilla Norte 710, Curridabat, San José(Del Instituto de la Mujer, 500 m. al Este)
Tel. 00506 2273 7978,
Kom. 00506 8382
0325consuladopol@gmail.com

Ambasada Kostaryki w Niemczech
Dessauerstrasse 28-29 D-10963 Berlin
Tel.: (0049) 30 2639 8990
e-mail: emb@botschaft-costarica.de