X
Ładowanie...

Tanie loty do Szarm El Szejk

ceny od w StycznioweOkazje

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł
06 lut 13 lut Data wylotu

Loty Szarm El-Szejk

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł

Sprawdź promocje na loty

Polska Szarm El-Szejk

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Szarm El-Szejk

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Szarm El-Szejk

Przewodnik po lotach Szarm El-Szejk

Tanie loty Szarm el Szejk

Niewiele jest tak malowniczo położonych miast na Bliskim Wschodzie, jak Sharm el Sheikh w Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego. Otaczają go parki narodowe, a w morzu czeka jedna z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Wybudowane w dużej mierze przez Izraelitów podczas okupacji w latach 60. miasto zostało rozbudowane przez Egipcjan w prestiżowy ośrodek wypoczynkowy. Nie dajmy się jednak zwieść – to miejsce o starożytnych kamieniach, ojczyzna turkusów i miedzi, ważny punkt na szlaku handlowym z Indiami; przewożono tędy egzotyczne przyprawy i tkaniny. Tędy miał przechodzić Mojżesz w wędrówce do Ziemi Obiecanej, tutaj lokuje się biblijną krainę bogactwa, Ofir. Nie znalazłeś odpowiedniego połączenia? Nie szkodzi, sprawdź pozostałe tanie loty do Egiptu.

Tanie loty Szarm el Szejk - linie lotnicze

Tanie loty do Sharm el Sheikh

Tanie loty Lufthansa Sharm el Sheik
Tanie loty Egyptair Sharm el Sheik
Tanie loty Austrian Airlines Sharm el Sheik
Tanie loty Turkish Airlines Sharm el Sheik

 

Tanie loty Szarm el Szejk - atrakcje

Niesamowite wspomnienia pozostają po wizycie w Parku Narodowym Rad Mohamed. Cała uroda morskiej przyrody czeka, by ją podziwiać: niesamowite rośliny i ryby o fantastycznie jaskrawych kolorach. Zwiedzanie odbywa się zwykle ze statku, a przewodnicy pokazują najpiękniejsze fragmenty raf i zatopione wraki, które stanowią niezwykłą atrakcję dla amatorów nurkowania. To 480 km kw. niezniszczonej przyrody na lądzie i pod wodą bez żadnego budownictwa. Silne prądy morskie przynoszą plankton, dzięki któremu rozwijać się może rafa koralowa. Niemniej warto dostać się do parku drogą lądową: czekają tam skarby pustyni – rośliny, które przystosowały się do życia w ekstremalnym środowisku oraz fascynujące stworzenia: przeróżne jaszczurki, węże, skorupiachi i drapieżne ptaki.

Będąc już w Sharm el Sheikh, trzeba wybrać się na wycieczkę na górę Synaj i do niezwykłego klasztoru św. Katarzyny. Okazuje się, że Synaj to nazwa zespołu wierzchołków, z których najwyższy nazywany jest Górą Mojżesza, ponieważ to na niej patriarcha miał rozmawiać z Jahwe i otrzymać tablice z dziesięciorgiem przykazań. Na szczyt można dostać się jednym ze szlaków Wielbłądzią Ścieżką lub Schodami Pokutnymi, a schodzi się przeważnie ku Równinie Cyprysów, przechodząc obok drzewa liczącego sobie pół wieku, przez Bramę Eliasza (prorok uciekł to przed królową Izebel) i Bramę Wiarę – aż do klasztoru św. Katarzyny, który przypomina bardziej warownię niż miejsce kontemplacji i modlitwy. Został zbudowany z polecenia bizantyjskiego cesarza Justyniana Wielkiego w VI wieku, co czyni z niego najstarszy do dziś funkcjonujący klasztor chrześcijański. W celu ochrony przed koczowniczymi plemionami postawiono mury. Co ciekawe, w VII wieku prorok Mahomet wydał specjalny dokument, w którym otacza klasztor ochroną i zwalnia z podatków. Na terenie klasztoru wybudowano z czasem mały meczet dla najmowanych do różnych robót beduinów. Kompleks jest udostępniany do zwiedzania w godzinach porannych i bezpłatnie, ale tylko poza świętami prawosławnymi, piątkami i niedzielami. Można zobaczyć tu Studnię Mojżaesza, przy której prorok poznał swoją żonę Seforę, Jaskinię Krzewu Gorejącego oraz Kaplicę św. Tryfona z czaszkami mnichów. W bibliotece znajdują się bogate zbiory starożytnych i średniowiecznych manuskryptów, tu odnaleziono najstarszą kopię tekstu Biblii, tzw. kodeks synajski. Niestety zbiory udostępniane są tylko nielicznym naukowcom. Wycieczki zaczynają się zwykle w nocy, aby móc podziwiać wschód słońca ze szczytu, a rankiem odwiedzić klasztor.

W drodze powrotnej warto zajrzeć do malowniczego miasta Dahab, którego nazwa oznacza złoto. Wystaczy udać się na plażę, by zrozumieć dlaczego. Jest to także bardzo ciekawe miejsce dla nurków ze względu na tzw. Błękitną Dziurę, w której bije się rekordy najgłębszych zanurzeń. Tak samo jaki i w Sharm el Sheik działają szkoły nurkowania. Nurkuje się z wypożyczonym sprzętem lub techniką freedivingu. Panują świetna warunki do surfowania. Miasto jest dużo spokojniejsze od sąsiedniego Sharm el Sheik, ma ok półtora tysiąca stałych mieszkańców, z czego większość to tutejsi beduini.

Można też spod św. Katarzyny ruszyć na zwiedzenie położonych na pustyni klasztorów św. Pawła i św. Antoniego. Oddzielone są dwoma górami, ale żeby dostać się, z jednego do drugiego drogami trzeba pokonać prawie 80 kilometów. Znajdują się na Pustyni Wschodniej, więc aby tam się znaleźć należy dojechać do Hurghady a stamtąd taksówką lub w ramach wycieczki zorganizowanej do dwóch pustelni. Miejsce otoczone skalistymi wzgórzami wybrał na samotnię młody Antoni, ale otoczony przybywającymi uczniami musiał uciekać do pobliskiej jaskini i zakazał się do niej zbliżać. Od ponad półtora tysiąca lat działa tam klasztor koptyjskich mnichów. Jako pierwszy  powstał kościół  z grobem pustelnika, a dookoła pobudowano dwupiętrowe domy, bibliotekę, młyny i ogrody. W kościele można podziwiać późnośredniowieczne malowidła koptyjskie. Stromą ścieżką w godzinę dociera się do jaskini św. Antoniego, gdzie w szczeliny pielgrzymi wkładają spisane na karteczkach prośby. Drugi z klasztorów poświęcony jest św. Pawłowi Pustelnikowi. Antoni Wielki po objawieniu, którego doznał, udał się do Pawła tuż przed jego śmiercią i drugi raz po niej, by go pochować. Według legendy grób świętemu z Teb wykopały lwy. Uczniowie Pawła zbudowali kościół wokół jego grobu. W świątyni znajduje się bardzo cenna ikona Matki Boskiej namalowana według wierzeń z natury przez św. Łukasza ok 40 r. Amatorom górskich wędrówek poleca się dwudniową wędrówkę między klasztorami.

Tanie loty Szarm el Szejk - pomysły

Aby poczuć klimat Egiptu można wybrać się na wielbłądzie safari. To świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi, bo okazuje się, że te wielkie zwierzęta są niezwykle przyjazne i łagodne. Później warto zaszaleć na quadach i dotrzeć do wioski beduinów.

Jeżeli urlop ma być odpoczynkiem, trzeba skorzystać z egipskich SPA, ale wcześniej warto dowiedzieć się, co ile kosztuje – aby chwili relaksu nie przypłacić zawrotem głowy. Oferty są zróżnicowane, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego.

Oczywiście z Sharm el Sheikh organizowane są także dalsze wycieczki do tajemniczego Kairu albo do Jerozolimy i Betlejem.

Tanie loty Szarm el Szejk - dokąd jeszcze?

Ze Szarm el Szejk dolecisz też do:

 

Rafa koralowa w Sharm el Sheikh

Tanie loty Ankara
Tanie loty Ateny
Tanie loty Belgrad
Tanie loty Berlin
Tanie loty Bruksela
Tanie loty Budapeszt
Tanie loty Erywań
Tanie loty Granada
Tanie loty Londyn
Tanie loty Liverpool
Tanie loty Minorka
Tanie loty Ponta Delgada
Tanie loty Poona
Tanie loty Marrakesz
Tanie loty Sogndal
Tanie loty Salzburg
Tanie loty Tainan
Tanie loty Wenecja
Tanie loty Werona
Tanie loty Zurych

 

Tanie loty Szarm el Szejk - ceny

Egipt jest państwem dość tanim, szczególnie poza kurortami. Aby nie przepłacać za pamiątki lub jedzenie trzeba posiąść sztukę targu. Najlepiej udawać, że się wcale nie jest zainteresowanym kupnem, a gdy cena spadnie do tej, którą chce się zapłacić, trzeba spróbować odejść. Ważne jest, by cały czas zachować spokój i nie spieszyć się. Cały proces wygląda jak przedstawienie i trzeba wziąć w nim udział, aby uczynić zadość miejscowym zwyczajom.

Tanie loty Szarm el Szejk - skąd?

Do Sharm el Sheikh linie lotnicze oferują tanie loty z następujących miast Polski:

Tanie loty Gdańsk Sharm el Sheik
Tanie loty Poznań Sharm el Sheik
Tanie loty Warszawa Sharm el Sheik

 

Tanie loty Szarm el Szejk - transport

Najwygodniejszym sposobem poruszania się po Sharm el Sheik są taksówki. Na wstępie należy ustalić cenę z kierowcą. Za wejście zwykle płaci się 5 LE, a potem za każdy kilometr. Dostępne są też busy hotelowe. Transport miejski i taksówki są biało-niebieskie. Wynajęcie samochodu jest stosunkowo drogie od 60 dolarów za dobę i niebezpieczne, jeżeli nie zna się nawyków egipskich kierowców.

Tanie loty Szarm el Szejk – zdrowie

Lecąc do Egiptu, trzeba bezwględnie zadbać o ochronę przed słońcem. Okulary słoneczne muszą być dobrej jakości. Należy zabrać ze sobą także przewiewną odzież zasłaniającą ciało oraz nakrycie głowy. Zwykłe filtry przeciwsłoneczne mogą nie poradzić sobie z egipskim słońcem, warto kupić mocniejsze w aptece.

Tzw. klątwa faraonów nie dosięga każdego, ale trzeba zabrać ze sobą sprawdzone środki przeciwko biegunce i pić tylko napoje butelkowane. Mimo że baseny są z wodą chlorowaną, dobrze jest wziąć leki chroniące miejsca intymne. Nie należy zapominać o środkach przeciwbólowych. Na szczęście zapominalscy mogą liczyć na pomoc farmaceutów, ponieważ w większości aptek pracownicy mówią po angielsku. Ceny mogą być dość wysokie, szczególnie za środki ochrony przeciwsłonecznej.

Przed wylotem możesz wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jego ceny zaczynają się od kilku złotych za dzień, a pozwalają uniknąć naprawdę dużych wydatków. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Ubezpieczenia lub dzwoniąc do Centrum Rezerwacji.

Tanie loty Szarm el Szejk – pogoda

Najchłodniejsze miesiące w Shark el Sheikh to styczeń i luty, przy czym najchłodniejsze oznacza tu polską wiosnę: 14-22°C. Między majem a październikiem temperatury w ciągu dnia rzadko spadają poniżej 30°C. Noce jednak zawsze są dużo chłodniejsze. Na pustyni temperatury mogą spadać do 0°C.

Tanie loty Szarm el Szejk - kiedy lecieć?

Egiptem można cieszyć się cały rok, więc jeżeli mamy wpływ na termin urlopu warto wybrać się tam poza sezonem – od marca do maja lub w październiku, lub listopadzie. Wtedy łatwo o korzystną ofertę hotelu, mniejszy jest tłok, a i łatwiej znaleźć tanie loty do Sharm el Sheik.

Tanie loty Szarm el Szejk - lotnisko

Lotnisko nosi nazwę Sharm el Sheikh Internatonal Airport Ophira i znajduje się 10 km od centrum miasta. Posiada dwa terminale: Terminal 1 jest dwupoziomowy i architekturą nawiązuje do lokalnej kultury. Może odprawić 5 mln pasażerów rocznie.

Dobrą wiadomością jest to, że wiele polskich lotnisk ma połączenia z Egiptem, także z lotniskiem Ophira. Do Sharm el Sheikh dolecisz czarterem z niemal każdego lotniska w Polsce lub lotem sezonowym. Oba rodzaje połączeń znajdziesz na FRU.PL.

LOT oferuje bezpośrednie regularne połączenia z Kairem trzy razy w tygodniu, więc mamy swobodę w wyznaczaniu terminów wycieczki przez cały rok. Zdarzają się też bezpośrednie połączenia do Sharm el Sheikh z różnych miast (np. ze Szczecina, Bydgoszczy, Warszawy, Rzeszowa). Zobacz więc tanie bilety lotnicze do Egiptu, zwłaszcza tanie loty do Kairu.

Opcje z przesiadkami oferują linie Lufthansa, Swiss Airlines, Austrian Airlines, Alitalia, Turkish Airlines British Airlines lub LOT w kombinacji z innym przewoźnikiem. Jeżeli wybieramy się na wakacje w sezonie, warto rezerwować bilety z wyprzedzeniem – wychodzi taniej.

Tanie loty Szarm el Szejk - ważne informacje

Językiem urzędowym jest arabski, ale wszędzie można porozumieć się po angielsku. Co więcej, Egipcjanie znają podstawowe słownictwo z wielu języków, w końcu większość z nich zajmuje się handlem i usługami. Niech nas nie zdziwi, jeżeli usłyszymy, jak ktoś nagabuje nas radośnie łamaną polszczyzną do kupna kolejnej pamiątki.

Obowiązuje waluta miejscowa, funt egipski (LE). Nie jest wymienialny poza granicami kraju. Dokonać wymiany waluty można wszędzie – na lotnisku, w hotelu, nawet na ulicy. Nie trzeba więc od razu zamienić całej kwoty. Warto mieć na uwadze, że korzystanie z kart kredytowych i bankomatów nie zawsze jest możliwe, ale prawie wszędzie przyjmuje się płatność w dolarach. Jeden funt egipski to przeważnie trochę więcej niż 50 groszy. Na marginesie warto dodać, że Egipcjanie wymieniają dolary i euro po tym samym lub podobnym kursie, więc lepiej wybrać tę pierwszą walutę.

Dobrze widziane jest wręczanie napiwków nie tylko w restauracjach, ale też w hotelach i podczas wycieczek (kierowcom). Mówi się często o bakszyszu, czyli wyłudzaniu pieniędzy za drobne usługi, ale można to potraktować właśnie jako napiwek. Często Egipcjanin, który zrobi turyście zdjęcie, wyciąga rękę po bakszysz. Zostawianie drobnych sum na hotelowym łóżku (2-3 LE) sprawi, że nasz pokój będzie dobrze posprzątany.

Aby wjechać do Egiptu, trzeba posiadać paszport ważny przez pół roku od daty przybycia. Sharm el Sheik leży na Półwyspie Synajskim, więc obowiązuje tam bezpłatne pozwolenie na pobyt „Sinai only”. Jest wydawane tym, których pobyt na półwyspie potrwa nie dłużej niż 14 dni i którzy nie będą korzystać z wycieczek poza strefę (np. do Kairu). Warto więc wydać 15 dolarów na wizę i cieszyć się swobodą poruszania. Istnieje obowiązek meldunku w urzędzie paszportowym, ale osoby korzystające z biur podróży lub zatrzymujące się w hotelu nie muszą się tym martwić – zrobi to za nich personel. W pozostałych przypadkach ma się na to 48 godzin.

Religią dominującą jest islam. Wymaga się by turyści poza plażami i basenami zakrywali ciało i w czasie ramadanu nie spożywali ostentacyjnie posiłków przed zmrokiem. Ze względów bezpieczeństwa należy zawsze śledzić informacje i stosować się do poleceń kierowników wycieczek i władz egipskich. Istnieje zagrożenie terrorystyczne, ale Egipcjanie, tak duże zyski czerpiąc z turystyki, starają się zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podróżującym.

Tanie loty Szarm el Szejk - bezpieczeństwo

Przed podróżą sprawdź na stronie MSZ aktualne ostrzeżenia przed lotem do Egiptu. Sam kraj jest przyjazny turystom - wynika to z mentalności ludzi, ale też z faktu, że gospodarka Egiptu opiera się na turystyce. Zazwyczaj podróżowanie do dużych kurortów turystycznych jest bezpieczne.

Kontakt do przedstawiciela Polski w Egipcie:

Ambasada RP w Kairze

5 Azis Osman, Zamalek, Egipt, Kair

Tel. 0020 227 367 456

Fax. 0020 227 355 427

cairo.secretariat@msz.gov.pl

http://www.kair.msz.gov.pl/