X
Ładowanie...

Tanie loty Turyn

już od

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł

Sprawdź promocje na loty

Polska Turyn

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Turyn

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Turyn

Przewodnik po lotach Turyn

Tanie loty do Turynu

Nie każde miasto ma w herbie byka, który pokonał smoka. Nie każde jest równie malowniczo położone u podnóża majestatycznych Alp. Zasadniczo rzadko które szczyci się walorami: bajeczną architekturą, wspaniałą okolicą i niesamowitą historią oraz ogólną zamożnością społeczeństwa. To kraina czekoladą i winem płynąca, rozsławiona renomowanymi uczelniami, kinematografią i przemysłem. Mieszkańcy są dumni ze swojego miasta – pierwszej stolicy Zjednoczonych Włoch, obecnie serce regionu Piemont i symbol zamożnej północy kraju.

 

Do Turynu linie lotnicze oferują loty z następujących miast Polski:

 

Tanie loty do Turynu - Historia Turynu

Turyn ma fascynującą historię, która przeplata się z mitologią. Nazwa wywodzi się od indoaryjskiego słowa taur oznaczającego górę, ale mieszkańcy powołują się na legendę o pokonaniu smoka przez byka. Pewne jest, że okolice zamieszkiwano już w neolicie, a w czasach rozkwitu rzymskiego zakładano tu kolejne kolonie. Przez Turyn w 218 r. przed naszą erą przechodził Hannibal ze swoją armią złożoną z dwudziestu sześciu tysięcy piechurów, sześciu tysięcy jeźdźców i trzydziestu siedmiu słoni bojowych. W 312 roku rozegrała się tu bitwa cesarza Konstantyna i cieszącego się poparciem ludu Maksencjusza zakończona zwycięstwem tego pierwszego. W następnych wiekach region zamieszkiwali barbarzyńcy oraz Frankowie. Od XIII wieku miasto rozwijało się na tyle dynamicznie, żeby móc zjednoczyć Włochy. Pierwszym królem Zjednoczonego Królestwa został władca Piemontu Wiktor Emanuel II. Niemiej ważne niż wydarzenia polityczne okazało się założenie w 1899 r. przez Giovanniego Agnelliego fabryki automobili, dzisiaj znanej jako miejsce narodzin Fiata (Fabbrica Italiana Automobili Torino). Wśród fanów sportu miasto rozsławił klub Juventus Turyn, choć lokalnie kibicuje się raczej Torino FC. W Juventusie w latach 80. grała gwiazda polskiej piłki nożnej – Zbigniew Boniek.

 

Tanie loty do Turynu - linie lotnicze:

 

Tanie bilety lotnicze do Turynu - Zabytki

Turyn różni się od pozostałych miast Włoch dominacją barokowej architektury. W skali kraju był też jedynym ośrodkiem secesji. Trudno wyliczyć wszystkie zabytki, ponieważ przemysłowy rozwój miasta nie odebrał mu historycznego charakteru.

Na placu Statuo stoi obelisk podkreślający położenie miasta na 45. Równoleżniku, a sam plac pokrywa się z dawną rzymską nekropolią. Rzymianie zbudowali też bramy wychodzące dokładnie na cztery strony świata.

Palazzo Reale to siedziba dynastii sabaudzkiej i późniejszy zamek królewski Wiktora Emanuela II. Przebudowano go jeszcze w XVII wieku za sprawą francuskiej księżniczki Christiane Marie znanej jako Madame Reale. Jego bogate wnętrza onieśmielają nie mniej niż zbiory sztuki. Warto mieć ze sobą polskiego przewodnika, bo zwiedzanie odbywa się tylko po włosku.

Miasto jest miejscem przechowywania jednej z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych relikwii chrześcijaństwa: całunu turyńskiego, którym owinięte miało być ciało Jezusa przed zmartwychwstaniem.  Chroni się go w Katedrze Jana Chrzciciela, w kaplicy i wystawia na widok publiczny tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ostatnio z okazji jubileuszu roku 2000 oraz pielgrzymki Benedykta XVI. Dzieje relikwii są zdumiewające: całun był wielokrotnie przenoszony, uznawany na zmianę za falsyfikat i za autentyk. Małgorzatę de Charny (jedna z właścicielek) jednocześnie pozywano o zwrot, szlachcianka kupiła za niego cenny zamek, a po śmierci kobietę ekskomunikowano. Dwukrotnie całun był ratowany z pożaru: raz w Chambery, raz w Turynie, do którego trafił w 1578 r. Stanowił własność dynastii sabaudzkiej i królów Zjednoczonego Królestwa Włoch, aż Humbert II zapisał go w testamencie papieżowi.

Katedra, w której mimo pożaru z 1997 r., została wybudowana w XV wieku w stylu renesansowym. W pobliżu świątyni znajdują się niepozorne ruiny rzymskiego amfiteatru  i wieże tworzące Porta Palatina. Z kolei w Palazzo Madama znajdują się bogate kolekcje sztuki od starożytności do baroku. Z kawiarni w pałacu roztacza się widok na Piazza Castello, a z wieży widać panoramę od strony gór.

Muzeum Kinematografii mieści się w wieży Mole Antoneliana, która przez długi czas była najwyższym ceglanym budynkiem na świecie. Początkowo budowała ją gmina żydowska, ale koszta okazały się za wysokie i wieżę ukończyło miasto. To ten budynek stanowił inspirację dla loga igrzysk olimpijskich w 2006 r. Założycielką muzeum była aktorka Maria Adriana Prolo.

Na Piazza Carignano można podziwiać bogatą barokową architekturę i gmach Akademii Nauki oraz zwiedzić znajdujące się tam Muzeum Egipskie, które ustępuje jedynie kairskiemu.

Warto jeszcze pojechać zabytkową drewnianą kolejką z XIX wieku na wzgórze Monet dei Cappuccini, gdzie majestatycznie wznosi się Bazylika de Superga. Wybudowano ją jako dziękczynienia za zwycięstwo Wiktora Amadeusza II nad Hiszpanami i Francuzami.

Fani piłki nożnej mogą pojechać za miasto na stadion Juventusu i do muzeum z trofeami, ale to opcja dla zapaleńców, którzy gotowi są wydać na tę przyjemność 45 euro.  Aby zapoznać się z miastem nie tylko od strony historycznej, trzeba zobaczyć dawne zakłady fiata. Szczęściarze trafią na dwutygodniowe święto czekolady: Festa del cioccolato, kiedy mistrzowie z całego świata na oczach widzów tworzą cuda cukiernictwa. Można też za dwanaście euro przejść Le vie del cioccolato. Trzeba spróbować bicerin, trzywarstwowego deseru z kawy, miejscowej czekolady i śmietany.

 

Tanie loty do Turynu - Kuchnia piemoncka

Piemont to obszar, na którym mieszają się wpływy francuskie i typowo włoskie. Tak samo jest w dziedzinie gastronomii. Jesienią w kuchni pojawiają się trufle i dziczyzna. Zawsze można zjeść wspaniałe makarony i dania z ryżem – wiele z nich z wyrabianym tu serem gorgonzola. Cenione, lokalne danie to grissini. Popija się to winami słynnym, leżakującym co najmniej trzy lata Barolo, Barbaresco i Barbera. Stąd pochodzi deser zabaglione robiony z żółtka jajka, cukru i sycylijskiego wina Marsala.

 

Tanie bilety lotnicze do Turynu

Lotnisko znajduje się 16 km na północ od Turynu w miejscowości Caselle Torinese. Dla wielu podróżujących jest miejscem dogodnej przesiadki. Do Turynu latają Airfrance, Air Italy, Alitalia, Lufthansa, Germanwings, KLM, LOT, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Air Dolomit, easyjet, Iberia, Myair, Ryanair i SAS.

Loty bezpośrednie z Polski należą do rzadkości, trzeba się liczyć z jedną lub dwiema przesiadkami, np. w Frankfurcie, Dusseldorfie lub w Paryżu. Z lotniska do miasta można dojechać taksówką, autobusem lub wynajętym samochodem.

 

Tanie loty do Turynu - Ważne informacje

Zdrowie: woda raczej nie szkodzi turystom z Europy. Nie obowiązują szczepienia ochronne. Latem trzeba mieć filtry i okulary przeciwsłoneczne. Trzeba zabrać ze sobą ciepłą odzież przyda się nocą. Zimą, w Alpach, też przydadzą się filtry. Należy nosić przy sobie kartę EKUZ, wydawaną bezpłatnie przez odpowiedni oddział NFZ.

Obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wizy na pobyt krótszy niż 90 dni. Istnieje obowiązek meldunkowy, ale spełnia go obsługa hotelowa lub ten, kto gości obcokrajowca. Chociaż nie potrzeba zezwolenia na pracę, należy starannie sprawdzać oferty, by nie zostać oszukanym. We Włoszech często zdarzają się drobne kradzieże i włamania do samochodów. 

Sprawdź także: bilety lotnicze do Włoch | loty do Neapolu | Mediolan Bergamo | tanie loty do Wenecji | bilety lotnicze do Rzymu | loty do Florencji | Palermo | Warszawa - Turyn WizzAr