X
Ładowanie...

Tanie loty na Zakyntos

już od

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł
26 kwi 03 maj Data wylotu

Sprawdź promocje na loty

Polska Zakintos

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Zakintos

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Zakintos

Przewodnik po lotach Zakintos

Tanie loty na Zakynthos - Informacje

Zakynthos wyróżnia się spośród pozostałych greckich wysp – mniej antycznych ruin, tłoku a więcej fascynujących krajobrazów, złotych plaże i spokoju. To miejsce zdaje się istnieć poza czasem, na obrzeżach codziennego życia. Tutaj można naprawdę odpocząć – samemu lub z rodziną. W każdej miejscowości w tawernach serwuje się wspaniałe greckie jedzenie, a mieszkańcy wyspy uśmiechem pozdrawiają podróżnych. Zakynthos nie jest dużą wyspą, ale ma fantastyczną rzeźbę terenu – na wschodzie wspaniałe i łagodnie opadające plaże w licznych zatokach, na zachodzie góry oraz imponujące klify i skalne wybrzeża. Cieszenie się słońcem i plażą utrudnić może tylko niezwykły żółw Caretta Caretta, który na południu wyspy ma swoje lęgowiska. To wspaniałe zwierzę znajduje się pod ochroną i stało się symbolem tego raju na ziemi. Nie znalazłeś odpowiedniego połączenia? Nie szkodzi, sprawdź pozostałe tanie loty do Grecji.

 

Tanie loty na Zakynthos - Miasta wylotu

Poniżej lista polskich miast, z których można wykupić tanie loty na Zakynthos:

Tanie loty Gdańsk Zakynthos
Tanie loty Kraków Zakynthos
Tanie loty Katowice Zakynthos
Tanie loty Poznań Zakynthos
Tanie loty Warszawa Zakynthos
Tanie loty Wrocław Zakynthos

 

Tanie loty na Zakynthos - Historia kurortu

Homer podaje, że Zakynthos był częścią Itaki, państwa Odyseusza. Trudno wyliczyć wszystkie państwa, które przejmowały kontrolę nad Fiore di levante, kwiatem wschodu, jak nazywa się tę wyspę. Jej oficjalna nazwa pochodzi od imienia syna króla Arkadii, Dardanosa. Młodzieniec wraz z Achajami miał zbudować tu akropol na półtora tysiąca lat przed naszą erą oraz uwolnić to miejsce od węży. Tyle mówi legenda. Źródła historyczne wskazują na kult Apolla i Diany rozkwitający na wyspie oraz udział Zakynthos w wojnach peloponeskich u boku Aten – zwycięscy Spartanie zajęli wyspę, ale niedługo ich miejsce zajęli Macedończycy, a oni z kolei ustąpili Rzymianom. Rządy Imperium to interesujący czas: z jednej strony mieszkańcy zbrojnie buntowali się przeciw obcej władzy, z drugiej strony cieszyli się pewną autonomią i u boku Rzymian bronili domów przed najazdami piratów. Lata upadku państwa i rządy Bizancjum oraz późniejsze barbarzyńskie i arabskie najazdy pogłębiały biedę wyspiarzy. Dość wcześnie na Zakynthos zawitało chrześcijaństwo, a według lokalnych legend zatrzymała się tu Maria Magdalena w drodze do Rzymu po ukrzyżowaniu Jezusa. Miejscowość, w której nauczała i założyła pierwszą wspólnotę-nazwano od jej imienia Maries.

W XII wieku Frankowie ustanowili na wyspie hegemonię. Choć kolejne lata ich władzy obfitowały w skandale i morderstwa, polepszyły się warunki życia. Najazd Turków w 1479 r. zniósł panowanie rodów Tokki i Orisini, a parę lat później Wenecjanie zajęli wyspę z powodu jej strategicznego położenia między Grecją a Włochami. Nastąpił czas rozkwitu gospodarki i kultury, który jednak nie zapobiegł buntowi ludu w latach 1628-1632. Było to pierwsze nowożytne powstanie Greków. Dobrze przyjęto demokratów francuskich i ich krótkie rządy w końcu XVIII wieku. Francuzi musieli ustąpić przed potęgą carskiej Rosji i Imperium Osmańskiego, które powołały Republikę Siedmiu Wysp. Mimo braku pełnej autonomii i tylko siedmioletniego panowanie pierwsze nowożytne państwo greckie dało narodowi nadzieję na niepodległość. Kolejne lata upłynęły pod protektoratem Napoleona i Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy Zakynthos aktywnie wspierali rewolucję grecką i ostatecznie w 1864 Brytyjczycy musieli zrezygnować z protektoratu nad Wyspami Jońskimi. Po czasie II wojny światowej i okupacji włosko-niemieckiej wyspy spotkał jeszcze jeden cios – w 1953 r. silne trzęsienie ziemi zniszczyło większość pałaców i kościołów. Obecnie rozwija się tu turystyka oraz rolnictwo i rybołówstwo.

 

Tanie loty na Zakynthos - linie lotnicze:

Tanie loty Aegean Air Zakynthos
Tanie loty Finnair Zakynthos
Tanie loty KLM Zakynthos
Tanie loty LOT Zakynthos
Tanie loty Swiss Zakynthos
Tanie loty Condor Zakynthos
Tanie loty Austrian Airlines Zakynthos

Tanie loty na Zakynthos - Atrakcje wyspy

Bodajże najsłynniejszą atrakcją wyspy jest Zatoka Wraków – Navagio. Plaża, na której osiadł wrak statku, uznana jest za jedną z najpiękniejszych nie tylko w Grecji, lecz także na świecie. Można ją podziwiać z klifu, wtedy roztacza się  wspaniały widok z góry oraz z łodzi, aby z bliska przyjrzeć się statkowi. Piasek jest niemal całkowicie biały, a kolor wody niezwykle intensywny. Okazuje się, że sam wrak nie liczy sobie aż tak wielu lat – mówi się, że należał do przemytników, którzy porzucili go w ucieczce, a ktoś zaoszczędził na holowaniu, zostawiając go na plaży. Rejsy do zatoki ruszają z niemal każdego punktu na wyspie. Trwają około ośmiu godzin, obejmują kilka postojów m.in. właśnie Navagio i Błękitne Groty, a także na najpiękniejszych dzikich plażach. W zależności od miejsca, z którego wyruszamy, wycieczka kosztuje od 20 do 30 euro. Warto jednak do Błękitnych Grot popłynąć mniejszą łodzią, dzięki czemu wpłynie się dalej i więcej zobaczy. Te jaskinie znajdują się na przylądku Skinari, a rejs rozpoczyna się przepłynięciem pod malowniczym łukiem skalnym. Dobrze wybrać łódź ze szklanym dnem – fantastyczne widoki znajdzie się nie tylko nad sobą, lecz także niżej. Błękit wody jest oszałamiający. Wycieczkę warto zakończyć kolacją w greckiej tawernie obok młynów, niedaleko parkingu, gdzie kupiło się bilety na rejs.

Pielęgnację lepszą niż w spa znajdzie się na plaży Xigia. Występują tu podwodne źródła siarkowe, co bardzo korzystnie wpływa na skórę. Na plaży jest więcej kamyczków, ale działa wypożyczalnia leżaków. Miejsce otaczają wysokie skały, które robią naprawdę duże wrażenie. Dla dzieci idealna będzie plaża w spokojnym turystycznym Alikanas. Woda nie sięga zbyt głęboko, a sam brzeg pokryty jest drobnym piaskiem. Łatwo tu też o świetną tawernę. Z kolei żółwie Caretta-Caretta wybrały sobie Gerakas. Można tu kąpać się i opalać, ale należy przestrzegać regulaminu i opuścić miejsce przed zapadnięciem zmierzchu. Miejsca złożenia jaj są zabezpieczone drewnianymi konstrukcjami. Dzięki dbałości strażników i wolontariuszy jest to chyba najczystsza plaża na wyspie. To wszystko dla zagrożonego wyginięciem żółwia, który może urosnąć do 1,2 metra i ważyć 100 kilogramów. Niestety najczęstszą przyczyną ich śmierci jest zjedzenie reklamówek, które przypominają żółwiom meduzy. Nieopodal znajduje się plaża Dafni. Z powodu trudnego dojazdu i ochrony żółwi bywa na niej niewielu turystów. Jeżeli szuka się spokoju, warto zaryzykować wyprawę właśnie tam. Przy brzegu funkcjonują tawerny i wypożyczalnie leżaków, a zachodnia część plaży zarezerwowana jest zwyczajowo dla naturystów. W Porto Vromi, na plaży od strony Maries można wypożyczyć np. rowerek wodny albo skuter i samemu wpłynąć do jaskiń. Kolejny ciekawym miejscem jest półwysep Keri, gdzie znajdują się latarnia morska oraz doskonały punkt widokowy, miasteczko z ocalałymi z trzęsienia ziemi zabytkowymi budynkami oraz plaża. Przy jednej z tawern powiewa największa flaga świata. Z plaży można wybrać się na Marathonissi, wyspę żółwi, lub do grot Keri.

 

Tanie loty na Zakynthos - Komunikacja

Po wsypie najwygodniej poruszać się wypożyczonym autem lub skuterem. Wystarczy mieć polskie prawo jazdy. Przed podpisaniem umowy warto ją dokładnie przeczytać oraz dopytać o ubezpieczenie np. kół, lusterek. Ceny w wypożyczalniach bardzo się od siebie różnią i zmieniają w zależności od pory roku, sezonu itp., trzeba więc zrobić rekonesans na miejscu. Skuter jest zwykle o ponad połowę tańszy niż samochód. W wypożyczalni zwykle da się wytargować rabat, jeżeli bierzemy pojazd na więcej niż jeden dzień. Uwaga: wypożyczenie quada bywa droższe niż auta.

Komunikacja miejska działa na wyspie, ale nie zawsze zgodnie z rozkładem jazdy i nie zawsze odjazd odbywa się z oznakowanych przystanków, trzeba więc dopytywać o szczegóły kierowcę.

 

Tanie loty na Zakynthos - Klimat i pogoda

Na wyspie panuje klimat subtropikalny charakterystyczny dla basenu Morza Śródziemnego. Najlepsze temperatury panują w maju i czerwcu, jeszcze przed upałami. Latem sięgają 35°C w dzień, 25°C w nocy. Latem deszcz zdarza się rzadko, ale może wiać z północy.

 

Tanie loty na Zakynthos - Bilety lotnicze

Na wyspie działa Międzynarodowy Port Lotniczy Zakynthos „Dionysios Solomos”. W okresie lęgowym żółwi Caretta-Caretta lotnisko funcjonuje tylko w godzinach 5-22. Przyjmuje linie lotnicze: Airberlin (Monachium, Zurych), Austrian Airlines (Wiedeń, Slazburg), Vueling Airlines (Włochy), Smart Wings (Praga), easyJet (Mediolan, Londyn), Thomson Airways (Londyn, Dublin), Thomas Cook Airlines (Londyn, Glasgow), Wizzair (Budapeszt), Transavia Airlines (Amsterdam), Olympic Air (Ateny). Z polski latają bezpośrednio tylko czartery, ale korzystnie cenowo wypadają przesiadki w Budapeszcie i w Berlinie. Najtańsze loty są poza sezonem: po weekendzie majowym, na początku czerwca oraz w drugiej połowie września i na początku października.

 

Tanie loty na Zakynthos - Ważne informacje

Grecja należy do Schengen, więc obywatele Unii Europejskiej zobowiązani są do zabrania jedynie dowodu tożsamości i karty EKUZ, poświadczającej prawo do nieodpłatnej pomocy medycznej. Kartę EKUZ wydaje regionalny oddział NFZ z i w trybie jednodniowym (w sezonie turystycznym czas oczekiwania może wydłużyć się do kilku dni). Mimo to warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla podróżujących.

Językiem urzędowym jest grecki, ale mieszkańcy na ogół potrafią porozumieć się w języku angielskim i niemieckim. Obowiązuje waluta euro, więc ceny są dość wysokie.

Dostęp do niektórych plaż jest utrudniony ze względu na ochronę przyrody. Okresowo wyłączne z nocnego ruchu jest lotnisko.

Doskonałą pamiątką z wyspy jest lokalne wino białe popolaro i słodkie nugat mandolato.

W Grecji obowiązuje sjesta: sklepy zamykane są między 14 a 17. Warto pamiętać o przestawieniu zegarków o godzinę do przodu.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Greckiej

Grecja, Ateny, Chryssanthemon 22, 154 52 Paleo Psychiko
Tel.: +302106797700 Tel. dyżurny: +306936554629 Faks: +302106797711
http: www.athens.polemb.net

Sprawdź także: tanie loty do Grecji | bilety lotnicze do Heraklionu na Krecie | loty na Rodos | Mykonos | tanie loty do Aten | bilety lotnicze na Kos | loty do Paros | Saloniki