X
Ładowanie...

Tanie loty do Paryża

już od

+ opłata serwisowa uzależniona od typu lotu 69 -129 zł

Sprawdź promocje na loty

Polska Paryż

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Paryż

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Paryż

Przewodnik po lotach Paryż

Tanie loty do Paryża – dlaczego warto

PARYŻ

Paryż – miasto świateł i miłości  – leży w samym sercu Francji. Uwielbiany za niepowtarzalną atmosferę, architekturę oraz liczne przyjemności, Paryż uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast świata. Tanie loty do Paryża to znakomity pomysł na weekend czy podróż poślubną. Nieprzerwanie od lat Paryż figuruje na szczycie listy wielu turystów. Wieża Eiffla, bajeczne Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny, Luwr czy też bazylika Sacré-Cœur to tylko kilka z atrakcji. Stolica Francji oferuje ich znacznie więcej. Spacerujcie po mieście pozornie bez celu, zagubcie się w gąszczu wąskich, brukowanych uliczek, wybierzcie się w rejs po Sekwanie, odkryjcie sobie dziecko podczas wizyty w Disneylandzie, zróbcie zakupy w eleganckich butikach. Odkrywajcie coraz to nowe atrakcje, wreszcie skosztujcie prawdziwych francuskich croissantów w urokliwych kafejkach, gdzie rozbrzmiewa fantastyczna muzyka! To nie wszystkie powody,d dlaczego warto odwiedzić Paryż, ale wymienić wszystkich nie sposób. Nie znalazłeś odpowiedniego połączenia? Nie szkodzi, sprawdź pozostałe tanie loty do Francji.

Tanie loty do Paryża – najbardziej romantyczne miejsca w Paryżu

Po zakupie taniego lotu do Paryża, rozpocznij planowanie pobytu. Spośród atrakcji Paryża koniecznie zobacz zabytki, ale dalszą część podróży zaplanuj inaczej – poznaj słynne romantyczne oblicze stolicy Francji.

Palais de Chaillot na Trocadero – tutejsze tarasy to słynne miejsce spotkań zakochanych par. Obecnie w budynku mają siedzibę m.in. muzea i teatr. Roztacza się stąd niezwykły widok na wieżę Eiffla.
Wieża Eiffla ­– jest czymś więcej niż zabytkiem i symbolem Paryża – to również symbol dla zakochanych! Zaręczyny w blasku księżyca pod wieżą są marzeniem wielu kobiet. Na górze można zarezerwować stolik i skosztować francuskich przysmaków oraz win. Kup tanie bilety do Paryża i podziwiaj wieżę rozświetloną tysiącem świateł i blaskiem księżyca!
Pont des Arts – most przecinający Sekwanę – symbol miłości. Zakochani na pamiątkę swych uczuć pozostawiają na nim kłódki. Słynny także dzięki serialowi „Seks w wielkim mieście”. Można tu spotkać licznych zakochanych, którzy oglądają piękny Paryż i chłoną jego atmosferę przy butelce czerwonego wina.
Ogrody – miasto pełne zieleni i kwiatów podoba się spacerowiczom – ogrody to jedne z ulubionych miejsc spotkań, odpoczynku, wspólnego spędzania czasu, ale i długich spacerów.
Ogrody przy katedrze Notre Dame – wybierzcie się też na spacer wokół słynnej katedry, aby podziwiać jej imponującą architekturę. Następnie udajcie się brzegiem rzeki i cieszcie błogą atmosferą.
Rejs po Sekwanie – obowiązkowy punkt programu! Cieszcie się widokiem na najsłynniejsze zabytki i urocze nabrzeża Sekwany. Podobno sam Brad Pitt namawiał Angelinę Jolie na małżeństwo właśnie w trakcie takiego rejsu...
Saint-Germain-des-Prés – urocza dzielnica, chętnie odwiedzana przez tych, którzy nie chcą poznać prawdziwego oblicza miasta, lecz to romantyczne, magiczne. Paryż słynny i opisywany przez pisarzy, opiewany przez artystów, podziwiany okiem malarzy oraz filmowców.
Montmartre – historyczna dzielnica Paryża mieści się na wzgórzu o tej samej nazwie. Zabudowana starymi kamienicami, które ciągną się wzdłuż krętych, brukowanych uliczek i wąskich przejść. Jej charakter wprost zachwyca! W przeszłości stanowiła centrum rozrywki i bohemy artystycznej. Tu tworzyli van Gogh, Picasso, Renoir, Degas, a także poeta Verlaine. Co ciekawe, w okolicy mieszkał też Fryderyk Chopin.
Bazylika Sacré-Cœur - słynny kościół mieszczący się na szczycie tego wzgórza. Bazylika jest najwyżej położonym punktem Paryża – ze wzgórza można podziwiać panoramę miasta oraz okolic – aż do 40 km.
Kabaret Moulin Rouge – najsłynniejszy kabaret, niegdyś uchodził za siedlisko rozpusty, obecnie miejsce, w którym można podziwiać rewie i zjeść kolację. Przedstawienia są na wysokim poziomie, ale stolik trzeba rezerwować z wyprzedzeniem.
Luwr – sztuka też jest romantyczna. W najsłynniejszym muzeum świata można zobaczyć oryginalną Wenus z Milo, Narodziny Wenus czy, Pocałunek Klimta najwybitniejsze akty w historii.

 

Tanie loty do Paryża - region Szampanii

Co prawda Szampania, położona jest nieco dalej, ale to właśnie podróż do Paryża ułatwia nam, przedostanie się do regionu Szampanii.

„Chodźcie prędko, ja piję gwiazdy!”- według podania blisko 300 lat temu tymi słowami mnich Dom Perignon obwieścił wyprodukowanie przez siebie nieznanego dotąd napoju. Z odkrytych niedawno  dokumentów wynika jednak, że to w Anglii pito pierwsze wina musujące. Podróżując po Szampanii lepiej nie wspominać o tych naukowych rewelacjach. Rozsądniej będzie rozsmakować się w regionie szampanem płynącym…

Reims

Leży zaledwie 160 km od Paryża, w północnej części Szampanii. Miasto ma kluczowe znaczenie dla historii Francji, ponieważ to tutaj w V w. władca Franków Chlodwig przyjął chrzest, przez co włączył swoje państwo w krąg kultury judeochrześcijańskiej. Przez kolejne wieki koronacje monarchów odbywały się w Cathédrale Notre-Dame. XII-wieczna świątynia jest jedną z najznamienitszych francuskich świątyń. Ma trzy portale z górującą nad nimi wielką rozetą . Wewnątrz budowli warto wcielić się w rolę spostrzegawczego obserwatora i przyjrzeć się  witrażom, których część przedstawia proces produkcji szampana. Podziwiając elewację, koniecznie trzeba poszukać rzeźb aniołów, by odwzajemnić ich uśmiech. Tuż obok znajduje się Palais du Tau, w którym można podziwiać przeniesione z budowli gobeliny, posągi i relikwiarze. Głodni obcowania ze sztuką powinni przejść do sąsiedniego Musée des Beaux- Arts, w którym będą mogli obcować z pracami francuskich artystów różnych epok. Gdy apetyt na kulturę przekształci się w mały głód,  warto wybrać się do którejś z knajpek usytuowanych wokół katedry. Na przykład w L’Ambic przy Rue Chativesle specjałem są chrupiące ślimaki przykryte bezą (11 €). Daniem dnia jest ryba (każdego dnia inny gatunek) w sosie anyżowo-szafranowym. Na deser można skosztować cremé brulée (ok. 6 €). Kolejne atrakcje czekają pod ziemią- w południowej części Reims  blisko  Abbaye St-Remi organizowane są wycieczki  po piwnicach tzw. domów szampana. Zwiedzanie połączone z degustacją kosztuje od 4 do 18 €.

Troyes

Znajduje się na południe od Reims w odległości 140 km od stolicy Francji. Początki miasta wiążą się z osadą założoną przez galijskie plemię Trykassów. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od starówki, która widziana z góry przypomina korek od butelki szampana. Wąskie alejki ciągnące się wzdłuż ciemnobrązowych domków sprawiają, że można się poczuć jak w bajce. Konstrukcja budynków (wąskie na parterze, rozszerzające się ku górze) wynika z dawnego nakazu płacenia podatków od gruntu. Najważniejszym zabytkiem jest Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul. XII-wieczna świątynia podobnie jak budowla w Reims, ma trzy portale, 180 witraży i rzeźby, spośród których najpiękniejszą jest grupa obrazująca chrzest św. Augustyna. Również XII-wieczny Hotel-Dieu-le-Compte to budynek byłego szpitala, w którym obecnie mieści się Muzeum Farmacji. Można w nim zobaczyć wnętrze XVII-wiecznej apteki oraz zbiór drewnianych i fajansowych pojemników na lekarstwa. Wspaniałą wycieczką będzie rajd samochodem lub rowerem 220-kilometrową drogą, będącą fragmentem  Route Touristique du Champagne – Turystycznego Szlaku Szampana liczącego 600 km. W sierpniu każdego roku właściciele domów w nieodległych wioskach otwierają przed zwiedzającymi piwnice pełne zakurzonych butelek szampana, zachęcając do nieodpłatnej degustacji. Podczas wakacji w Troyes odbywa się również Ville en Musique, czyli festiwal Muzykujące Miasto. W knajpkach, na placach, skwerach słychać dźwięki od jazzu do rocka, natomiast w kościołach i teatrach rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Z kolei podczas Nuits de Champagne, czyli tygodnia jesiennych Nocy Szampanii odbywają się koncerty muzyki wybranego współczesnego kompozytora. Występy mają miejsce w dawnym budynku dworca, XIX-wiecznym teatrze oraz w dawnym cyrku.

Châlons-en-Champagne

Châlons-en-Champagne, mimo że jest mniejsze od wcześniej opisanych miast, ma do zaoferowania  mnóstwo rozrywek. Najlepszym czasem na jego odwiedzenie wydaje się okres od maja do września. Organizuje się w tym czasie  wycieczki statkami po rzece Marna, umożliwiające przepływanie pod kilkoma mostami (najstarszy z nich, Most Żeglarzy, pochodzi z XVI wieku) oraz obserwowanie Châlons z niecodziennej perspektywy. Podczas pierwszego tygodnia czerwca władzę nad miastem przejmują sztukmistrze, ponieważ odbywa się wtedy Festival Furies, czyli impreza związana z występami teatrów ulicznych. W lipcu z kolei odbywa się Festival des Musiques d’lci et d’Ailleurs. W tym czasie w kościołach, salach koncertowych oraz na ulicach mają miejsce liczne koncerty muzyki z różnych stron świata. Nie można też pominąć zwiedzania XII-wiecznych  Cathédrale Saint-Étienne i Collégiale Notre-Dame-en-Vaux. Obie świątynie posiadają karyliony oraz są bogato zdobione witrażami. Bardzo miłą restauracją w centrum przy Place de la République  32 jest Brasserie de la Bourse. Można w niej zjeść m.in. mule z cebulą (ok. 13€ ) czy łososia w białym winie (ok. 13 € ).

Dojazd

Planując wyjazd do Szampanii najdogodniej dolecieć samolotem do Paryża i stamtąd wyruszyć pociągiem TGV do Reims, Troyes lub Châlons-en-Champagne  (ok. 45 minut). Można wcześniej zarezerwować bilet na stronie internetowej. Poruszanie się między szampańskimi miejscowościami  jest ułatwione dzięki sprawnemu systemowi połączeń autokarami i busami. Coraz popularniejsze  staje się korzystanie z portalów takich jak bla bla car.

Tanie loty do Paryża – kuchnia francuska

Byłoby nieporozumieniem nie spróbować specjałów, jakich w żadnym innym miejscu na świecie się nie jada. Żabie udka? Ślimaki? Bagietka, ser i wino? Na tym wcale kuchnia francuska się nie kończy! Po zakupie taniego lotu do Paryża czeka różnorodność, maestria podania, no i… owoce morza. A sery serwowane są niemal do każdego posiłku! Popijany czasem winem, czasem cydrem, a czasem po prostu wodą. W Paryżu, w sercu miasta oraz modnych dzielnicach, działa wiele restauracji, w których zamówić można wykwintne dania. Połączenie poezji smaku oraz bajkowego klimatu sprawi, że spędzicie niezwykle romantyczny wieczór!

Tanie loty do Paryża – klimat i pogoda

Paryż najlepiej zwiedzać wiosną, nawet mimo przelotnego deszczu. Można wybrać się wtedy długie spacery po mieście, podziwiać pejzaże oraz ogrody, przysiąść w kawiarnianym ogródku. Miasto leży w strefie klimatu umiarkowanego z roczną średnią temperaturą około 10,5°C. W sezonie letnim może być tu nawet bardzo gorąco, choć zwykle temperatura wynosi około 20°C. Ponadto lato to najlepszy czas na organizowanie festiwali i imprez na otwartym powietrzu – jeśli jesteście zainteresowani, rozważcie pobyt w lipcu albo sierpniu. Paryż wiosną wygląda cudownie, ponadto jest to odpowiednia pogoda na zwiedzanie. Jednak może zniechęcić tłum turystów oraz ceny, dlatego też warto rozważyć tanie loty do Paryża także w inne pory roku – miasto zawsze czymś zaskoczy! Poza tym loty do Paryża jesienią i zimą są zazwyczaj tańsze. Wyjątek stanowi sezon bożonarodzeniowo-sylwestrowy.

Tanie loty do Paryża – wiza

Jeśli myślisz nad tanim lotem do Paryża, ucieszy Cię fakt, że wystarczy dowód osobisty lub paszport. We Francji nie obowiązuje wiza. Wszelkiej pomocy należy szukać w ambasadzie RP w Paryżu, pod adresem: 1, rue de Talleyrand,75343 Paris Cedex 07.

Tanie loty do Paryża – lotniska

Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle

Największy port lotniczy w Paryżu i we Francji. Obsługuje rocznie blisko 60 milionów pasażerów. Znajdują się tu 3 terminale – z terminala trzeciego korzystają głównie tanie linie lotnicze i loty czarterowe. Terminale 1 i 2 posiadają własny podziemny dworzec podmiejskiej szybkiej kolei RER, a Terminal 2 dodatkowo dworzec kolei TGV.

Dojazd na lotnisko Paryż-Roissy-Charles de Gaulle

Pociągiem: najpopularniejszym środkiem transportu do centrum Paryża jest przejazd kolejką RER B. Pasażerowie linii LOT, którzy podróżują z Terminala 1, korzystając ze stacji Aéroport Roissy-Charles-de-Gaulle 1. Pasażerowie Air France, którzy lądują / startują z terminala 2A, udają się na stację Aéroport Roissy-Charles-de-Gaulle2 TGV (zalecane jest skorzystanie z autobusu N1 w celu szybszego przemieszczenia się między terminalem a stacją). Przejazd do centrum (1 Strefa, stacja Châtelet – Les Halles) trwa ok. 50 minut, a kosztuje 8,40 euro.
Autobusem: autobus lotniskowy Roissybus obsługuje wszystkie terminale. Czas podróży między portem lotniczym a przystankiem Opera wynosi ok. 45-60 minut, a koszt – 9,10 euro. Autobusy miejskie linii 350 i 351 umożliwiają dotarcie w czasie 45-60 minut do przystanków Gare d’Est (350) i Nation (351). Droższą alternatywą są mniejsze busy Air France dowożące pasażerów do/z lotniska Charles de Gaulle do/ z Gare Lyon i Gare Montparnasse, Etoile Invalides i Porte Maillot oraz między lotniskami Charles de Gaulle i Orly. Koszt takiego przejazdu to 15-20 euro. Z kolei busem linii VEA można bezpośrednio dojechać do parku Disneyland za 18 euro.

Port lotniczy Paryż-Orly

Duże lotnisko Paryż Orly położone na południe od Paryża odgrywa rolę pomocniczą w stosunku do lotniska Charles de Gaulle. Znajdują się tu 2 terminale – Orly Ouest i Orly Sud. Obsługiwane są głównie połączenia po Europie, do Afryki, na Bliski Wschód i Karaiby.

Dojazd na lotnisko Paryż-Orly

Pociągiem: lotnisko położone jest niedaleko dwóch stacji podmiejskiej kolejki RER. Na stację linii RER C „Pont de Rungis” można dostać się lotniskowym autobusem „Paris par le train” w 10 minut. Podróż kolejką RER z Pont de Rungis na Gare d’Asterlitz (Strefa 1) trwa ok. 20 minut. Koszt dojazdu wynosi 2,50 euro (autobus) + 3,60 euro (pociąg). Na stację RER B „Antony” dojechać można pociągiem lotniskowym ORLYVAL w 8 minut, a stamtąd do centrum w 25 minut. Koszt dojazdu – 7,40 euro (ORLYVAL) + 6,10 euro (RER).
Autobusem: autobus Orlybus zapewnia połączenie z obu terminali między lotniskiem Orly a stacją Denfert-Rochereau. Podróż zajmuje ok. 20-30 minut, a kosztuje 6,30 euro. Autobus miejski nr 183 oferuje połączenie z przystankiem Porte de Choicy w czasie 50 minut (koszt –1,60 euro). Autobus linii 285 umożliwia dojazd do stacji RER Juvisy i stacji Metra Louis Aragon w czasie 15 minut i cenie 1,6 EURO. Alternatywną możliwością dojazdu do centrum są mniejsze busy Air France oraz busy linii VEA zapewniające bezpośredni dojazd do parku Disneyland.

Port lotniczy Paryż-Beavais Tille

Lotnisko Beauvais Tillé znajduje się około 85 km na północ od Paryża; najmniejsze w obrębie aglomeracji paryskiej. Obsługuje głównie tanie linie lotnicze – prawie 2 miliony pasażerów rocznie. Polscy podróżni korzystają z lotniska Paryż Beauvais, jeśli wybiorą tanie loty do Paryża z oferty linii lotniczych WizzAir. Dojazd nie jest trudny – autobus lotniskowy odjeżdża kilkanaście razy dziennie (ok. 20 minut po każdym lądowaniu samolotu) z lotniska Beauvais na przystanek Porte Maillot w centrum Paryża.

Tanie loty do Paryża – linie lotnicze

Lot do Paryża zabierze ponad więc zdecyduj się na linię, która gwarantuje wygodę na pokładzie samolotu – cena biletu nie może być jedynym rezerwacji konkretnego przelotu. Przedstawiamy spis przewoźników, którzy umożliwiają tanie loty do Paryża:

Tanie loty Air France Paryż
Tanie loty Finnair Paryż
Tanie loty Alitalia Paryż
Tanie loty British Airways Paryż
Tanie loty Air Baltic Paryż
Tanie loty Ryanair Paryż
Tanie loty KLM Paryż
Tanie loty Lufthansa Paryż
Tanie loty LOT Paryż
Tanie loty Swiss Paryż
Tanie loty Austrian Airlines Paryż
Tanie loty Ukraine Intl Airlines Paryż
Tanie loty SAS Paryż
Tanie loty Brussels Airlines Paryż
Tanie loty Aeroflot Paryż
Tanie loty EasyJet Paryż
Tanie loty WizzAir Paryż

Tanie loty do Paryża – inne miejsca wylotu

Do Paryża dotrzesz z wielu miejsc. Sprawdź ceny z innych miast wylotu:

Tanie loty Gdańsk Paryż
Tanie loty Kraków Paryż
Tanie loty Katowice Paryż
Tanie loty Łódź Paryż
Tanie loty Poznań Paryż
Tanie loty Rzeszów Paryż
Tanie loty Warszawa Paryż
Tanie loty Wrocław Paryż

Tanie loty do Paryża na FRU.PL

Zastanawiasz się, skąd mamy pewność, że w naszej wyszukiwarce kupisz najtańsze loty do Paryża? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta, choć za naszą stroną kryje się innowacyjna technologia. Dajemy Ci możliwość rezerwowania każdej linii lotniczej na świecie, również tych, których nie można rezerwować w Polsce. Są wśród nich tanie linie lotnicze i najbardziej luksusowi przewoźnicy, czyli na początek masz dostęp do wszystkich możliwości. Nie, nie do wszystkich krajów dotrzesz bez przesiadek, dlatego oferujemy także przeloty z przesiadkami – tak robi każdy, ale wyłącznie łączymy firmy niezrzeszone w tych samych hubach i systemach rezerwacyjnych – takie przeloty oznaczamy logiem Smart Connection.

W naszej wyszukiwarce wyszukasz bezprzesiadkowe oferty do Paryża, tanich firm i zwykłych linii lotniczych, przeloty realizowane przez dwóch przewoźników (wylot np. z Wizzair, powrót z np. z easyJet) oraz przeloty z normalną przesiadką i Smart Connection. Jesteśmy pewni – nie wyszukasz połączenia w niższej cenie niż u nas i dajemy na to gwarancję – zobacz Gwarancję Najniższej Ceny od FRU.PL.

Jak znaleźć tanie loty do Paryża na FRU.PL ?

Tanie loty do Paryża kupisz dzięki wyszukiwarce lotów na górze strony FRU.PL. Zobacz też Kalendarz lotów i aktualizowany na bieżąco wykaz najkorzystniejszych cen na loty do Paryża w nadchodzących miesiącach. kiedy już wyszukasz lot, możesz zobaczyć, czy skorzystasz, zmieniając termin podróży do Paryża o kilka dni. Otrzymujesz też wgląd do aktualnych cen lotów do Paryża z miesiąca podróży. Ale to nie wszystko.

Mamy przydatne narzędzie upraszczające znajdowanie najkorzystniejszych promocji lotów do Paryża. Ustaw Alarm Cenowy. Wybierz cenę, która jest atrakcyjna, miejsce, przykładowo Paryża, a otrzymasz maila od razu, gdy pojawią się połączenia odpowiadające na Twoje potrzeby. Nie musisz monitorować co godzinę cen lotów do Paryża, zrobimy to za Ciebie.

Jeżeli nie nie masz jeszcze pojęcia, gdzie lecieć, daj się zainspirować i zapisz się do Newslettera FRU.PL. Znajdujemy wyjątkowe promocje, informujemy o aktualnych promocjach i w odpowiednim momencie podpowiadamy, w którym momencie najkorzystniej bukować przeloty. Selekcja połączeń jest skrupulatna, dlatego dostajesz wyłącznie te wyjątkowe.

Nocleg i wypożyczalnie samochodów w Paryża

FRU.PL to więcej niż tanie loty do Paryża. Chcemy stworzyć Tobie możliwość kompleksowego organizowania podróży – nie tylko przelotu. Znajdziesz z FRU.PL nocleg, a nawet wypożyczysz auto, dzięki któremu zobaczysz coś więcej. Opracujemy dla Ciebie transfer z portu lotniczego Paryż i odpowiemy na każde pytanie. Skontaktuj się z naszym Centrum Rezerwacji FRU.PL.

Jak podróżować tanio do Paryża? Rady od FRU.PL

Kochamy latać i właśnie dlatego wiemy dużo na temat lotów i miejsc, które zwiedziliśmy lub dopiero chcemy odkryć. Chcemy dzielić się zdobytą wiedzą i mamy dla Ciebie wskazówki, jak podróżować tanio do Paryża.

Połączenia do Paryża mają najniższe ceny około 2-3 miesięcy przed urlopem. To najkorzystniejszy moment na rezerwację przelotów i noclegu.
Kiedy się da, podróżuj tylko z bagażem kabinowym – na krótkich połączeniach i przy pobycie do 14 dni będzie w sam raz, a ceny za bagaż rejestrowany w low costach bywają droższe niż za sam bilet.
Nie zapomnij, stawić się w porcie lotniczym co najmniej 2 godziny przed startem. Bramki kończą pracę w większości linii lotniczych na 45-30 minut przed zapowiadaną godziną wylotu.
Nie zabieraj cennych, łatwych od uszkodzenia przedmiotów, a jeżeli ich potrzebujesz – zabierz je w bagażu kabinowym. Zmniejszy to szansę, że się uszkodzą.
Nie bój się przesiadek – w większości przypadków pomagają zaoszczędzić do 3/5 zwyczajnej ceny.

 

Tanie loty Paryż - kultura i sztukava

Malarze Paryża

Jeżeli chcemy podążać po Francji szlakiem ludzi artystów, koniecznie musimy zwiedzić miasto. Miasto nie tylko od lat stanowiło dla malarzy inspirację, ale dla wielu stało się schronieniem. Przybywali tutaj z wielu powodów – niektórzy potrzebowali azylu, innych przyciągały wsparcie możnych mecenasów albo klimat wyklętej bohemy. Od XIX wieku artystycznym środkiem na mapie Paryża stało się Montmartre. To właśnie ta część miasta pozostawiła najważniejsze piętno na charakterze obrazów holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Plastyk przyjechał tu na uniwersytet, mieszkał kolejno przy Rue Laval i Rue Lepic. Szybko nawiązał przyjaźń z paryskimi plastykami i zaczął żyć tym, co dyktował mu Paryż. Na początku tworzył przede wszystkim miejskie pejzaże i swoiste scenki rodzajowe, ukazujące mieszkańców Montmarte. Później zafascynowało go nowe „odkrycie” – japonizm. Z tego okresu pochodzą dzieła inspirowane orientalnymi drzeworytami, przedstawiające niejednokrotnie paryskie kurtyzany. Jednak najważniejszym impulsem twórczym było dla van Gogha zetknięcie z impresjonistami, co możliwe było wyłącznie w tym mieście. Dzięki ekspozycjom i osobistym znajomościom m.in. z Signaciem czy Gauguinem, artysta odnalazł swoją drogę. Wiele jego malunków to nie tylko wspaniałe widokówki z Paryża tamtych czasów, ale również poświadczenia tego jak kształtowało się wówczas życie artystyczne. Jednak najbardziej znanym twórcą związanym ze stolicą Francji był niewątpliwie Pablo Picasso. Chociaż spędził tutaj tylko niewielką część swojego życia, stał się jednym z symboli Paryża, a miejsca z nim związane do dziś zachowały status kultowych. W Paryżu rozpoczęła się jego popularność oraz miało miejsce traumatyczne wydarzenie, którym było samobójstwo kolegi. Dzieła z tego czasu, utrzymane w ciemnych, niebieskich barwach, nierzadko przedstawiają sceny z życia najbiedniejszych. Fani Picassa koniecznie odwiedzić muszą Bateau-Lavoir, kamienicę, w której  plastyk mieszkał i miał pracownię.  Za nim w niedługim czasie ściągnęło tu grono jego przyjaciół, asystentów i miłośników. Do lokatorów należeli m.in. H. Matisse czy G. Braque. Ciekawym miejscem jest także Moulin de la Gallette, dawny młyn przerobiony na klub muzyczny, który stał się inspiracją m.in. dla Picassa, Renoira i van Gogha. W punkcie tym spędzali czas także pisarze, jak Artur Rimbaud. Współcześnie lokal jest zamknięty dla turystów, jednak warto zobaczyć go, chociaż od zewnątrz i porównać z obrazami malarzy. Po drugiej stronie Montmartre znajduje się klub Au Lapin Agile – kolejne ulubione miejsce cyganerii artystycznej początków XX wieku.

Stolica jazzu

Powojenny Paryż pokochał jazz, a miłość ta trwa do teraz czego objawem są już choćby liczne imprezy muzyczne odbywające się tu przez cały rok. Prześledzenie historii tego rodzaju muzyki w środku Francji ułatwić może podążanie tropem Borisa Viana. Ten genialny pisarz zapisał się w dziejach także jako muzyk – instrumentalista i autor tekstów. Jego wkład w rozwój jazzu francuskiego jest nie do przecenienia, chociaż dziś mało kto o tym pamięta. Vian już w trakcie II wojny światowej był członkiem zazous – subkultury sprzeciwiającej się rządom Vichy i moralności wprowadzanej przez ich popleczników. Upust tej niezgodzie dawano w sposobie bycia, stroju – noszono długie marynarki w kratę, pantalony marszczone w pasie, zamszowe obuwie i kolorowe skarpety – oraz właśnie w słuchaniu muzyki jazzowej. Po wojnie w Paryżu istniały dwa ośrodki tej muzyki – Dzielnica Łacińska oraz Saint-Germain de Pres. To właśnie w tej części miasta w piwnicach przy Rue de Rennes spotykali się najważniejsi francuscy artyści i intelektualiści, w tym, oprócz Viana,  Jean-Paul Sartre czy Simone de Beauvoir, potem także Jean Luc-Godard czy Francis Truffaut. . Do najbardziej znanych klubów jazzowych należały w tamtych czasach Le Caveau des Lorientais przy Rue des Carmen oraz Le Tabou przy Rue Daphine. Niektóre z miejsc odwiedzanych przez ówczesną cyganerię istnieją do dziś, jak Les Deus Magots i Cafe de Flore.

Barbizon

W regionie Ile-de-France leży jedna z najważniejszych miejscowości kulturalnej mapy Francji – Barbizon. Ta mała wioska w połowie XIX stulecia stała się twórczym ośrodkiem dla grupy artystów, nazywanych współcześnie nawet szkołą, którzy szukali tutaj azylu od miasta i miejskiej twórczości. Wkrótce w ślad  za nimi zaczęli przybywać malarze z całej Europy. Utworzono nawet coś na kształt salonu artystycznego, czyli niewielką galerię, mieszczącą się w lokalnym miejscowym hotelu Bas-Breau, który istnieje do dziś. Do grona plastyków związanych z tym miejscem należeli m.in.  Théodor Rousseau,  Camille Corot, Jean-François Millet czy Charles-François Daubigny. Ich spuścizna to w większości niewielkie landszafty oraz sceny rodzajowe utrzymane w ciepłych, ziemistych barwach. Jednak działalność artystyczna szybko zaczęła ściągać do miejscowości odwiedzających, przez co miasteczko straciło swój dawny wdzięk i przestało być dla malarzy tak interesujące. Do dziś można podziwiać tutaj ich twórczość w Muzeum Szkoły z Barbizon. Warto zajrzeć również do L’auberge Ganne, uwielbianej przez twórców, przy której znajdowało się atelier Rousseau.

Tanie loty Paryż - kino

Sztuka filmowa narodziła się we Francji, a twórcami pierwszych ruchomych obrazów byli bracia Lumiere. Wynalazek kinematografu był początkowo traktowany  jako ciekawostka techniczna – sami twórcy nie wierzyli, aby mógł wzbudzać emocje dłużej niż sezon. Wkrótce jednak okazało się, że filmy są coraz bardziej popularne. Paryż wciąż przechowuje atmosferę tego magicznego czasu, kiedy kino z zagadkowej nowości stawało się powszechną rozrywką, która koncentruje wokół siebie życie towarzyskie.

Historia kina we Francji

Najpierw byli wspomniani bracia Lumiere, którzy wynaleźli kinematograf. 22 marca 1895 odbył się pierwszy pokaz krótkiego nagrania braci Lumiere „Wyjście robotników z fabryki”. Oprócz tego zaprezentowano jeszcze „Śniadanie”, „Polewacza polany” oraz „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”. Bracia Lumiere zafascynowali się możliwością rejestracji ruchu, a co za tym idzie – życia. Ich pierwsze dzieła mają więc charakter głównie dokumentalny, choć wplatanie w nie wątków komicznych jest już dowodem na dążenie do stworzenia fabuł. Pionierzy kina początkowo nie wierzyli w możliwości kinematografu, ale kiedy okazało się, jak duże wzbudził zainteresowanie, podjęli decyzję o zatrudnieniu sztabu operatorów, którzy pokazywali ich filmy i realizowali nowe w innych miastach Francji. Obok braci Lumiere ważną postacią jest George Melies. Początkowo iluzjonista i właściciel teatru  po legendarnym Robercie Houdinim, z urządzeniem Lumierów zetknął się przez przypadek. Ojciec braci Lumiere wynajmował biuro nad jego teatrem i któregoś dnia w trakcie spotkania na klatce schodowej stary Lumiere zaprosił do Grand Cafe. „Pan jest znany ze swoich sztuczek, panie Melies – miał powiedzieć Claude – proszę wpaść dziś wieczorem do Grand Cafe, zobaczy pan naprawdę niezłą”. Melies był zafascynowany urządzeniem Lumierów i chciał go od razu od nich odkupić. Właściciele kinematografu zniechęcili go jednak, twierdząc, że urządzenie nie ma przyszłości. Trwają spory, czy bracia zrobili to celowo, wiedząc, jaka wspaniała przyszłość stoi przed kinem, czy naprawdę nie wierzyli w rozwój tej dziedziny sztuki.Melies miał jednak szczęście – wkrótce znalazł w Anglii kogoś, kto bez oporów sprzedał mu podobne urządzenie. W ten sposób znany iluzjonista do swoich olśniewających występów dodał jeszcze prezentację ruchomych obrazów. Melies był inicjatorem wielu zmian w sztuce filmowej. Jako pierwszy zaczął tworzyć fabuły filmowe, wprowadził metodę stopklatki oraz wymyślił nowe gatunki: feerię, aktualności i fantastykę naukową. Był także pomysłodawcą wytwórni filmowej Star Film i atelier do zdjęć w Montreuil. Kino francuskie miało swoje lepsze i gorsze momenty, to właśnie stamtąd wywodzą się jednak kierunki, które promieniowały później na całą Europę. Do takich należy na przykład powstały w latach 20. filmowy impresjonizm francuski, czy kultywowany w latach 60 nurt kina cinema-verite. Paryż, jako miasto piękne i naznaczone atmosferą dziewiątej muzy wciąż staje się bohaterem filmów ostatnich lat. Stąd dla każdego kinomana jest tu wiele miejsc, które warto zwiedzić.

Kina i obiekty związane z jego historią

Jeśli jesteśmy miłośnikami kina i chcemy odwiedzić Paryż, stolicę  kinematografii, swoją podróż powinniśmy zacząć od zwiedzenia miejsca, w którym odbyła się pierwsza prezentacja możliwości tego wynalazku. Grand Cafe w Hotelu Scribe zostało obecnie przemianowane – ku czci wielkich wynalazców – na Cafe Lumiere. Z popularnych kin warte uwagi wydaje się Le Champo na ulicy Champollion. Kino ma charakterystyczną, wyłaniającą się zza rogu fasadę. Może się także poszczycić ponad siedemdziesięcioletnią tradycją (w 2000 roku obiekt wpisano na listę zabytków). Le Champo ma wyjątkowo ciekawy repertuar – przychodząc tu regularnie, można odebrać kurs światowej historii kina. Claude Chabrol stwierdził podobno, że kino to było dla niego jak drugi filmowy uniwersytet. Niedaleko Le Champo znajduje się Reflet Medicis. To kino niezwykłe, ponieważ w swoim repertuarze ma szczególne miejsce dla… polskiej kinematografii. Co roku na przełomie listopada i grudnia ma miejsce tu festiwal filmów polskich ściągający francuską i międzynarodową publikę. Romantycznym kinomanom należy też polecić kino La Pagode, które mieści się w Siódmej Dzielnicy pod adresem 57bis rue de Babylone. Kino ma niebanalny design – pierwotnie było prezentem, jaki pewien kierownik luksusowego domu handlowego podarował swojej żonie, uwielbiającej wszystko, co japońskie. W latach 50. i 60. to miejsce budziło kontrowersje, szczególnie ze względu na swój oryginalny repertuar (prezentowano tam filmy, które wyszły z obiegu). Później kino przyciągało widownię filmami na wysokim poziomie artystycznym. W latach 90. kino przeszło kryzys – na szczęście Ministerstwo Kultury uznało je za obiekt wart ochrony, więc do dzisiaj La Pagode zachowuje funkcję kina. Lista filmów dziejących się w Paryżu jest długa, ale niektóre mają szczególne miejsce na liście kinematografii światowej. Do takich należy np. film „Hotel du Nord” Marcela Cernego. Hotel, w którym kręcono film, do dzisiaj jest celem wycieczek kinomanów. Inne to m.in. „Casablanca”, „Moulin Rouge” czy „Ostatnie tango w Paryżu”. Miłośnicy kina mogą też bym zainteresowani odwiedzeniem Mussee Gaumont przy 13, rue du Midi – można tam zobaczyć stare kamery, plakaty filmowe i dekoracje. Oprócz tego dostępne są także fantastyczne stroje, jakie mieli na sobie bohaterowie filmu Luca Bessona „Piąty element”. Do dziś stoi także hala przy 52, rue du Sergent-Bobillot, od 1922 znana jako Studio Albatros. To tam w latach 1910-1914 kręcił swoje filmy Max Linder, fascynujący Charliego Chaplina. Dla kinomanów interesującą propozycją może być także odwiedzenie Filmoteki Francuskiej (Cinematheque Francais). Budynek gości muzeum filmu i bibliotekę filmową. W Filmotece znajdziemy także sale przeznaczone na seanse i wykłady. 

 

Tanie loty Paryż - podróż z dzieckiem

Paryż jest niekwestionowaną światową siedzibą turystyki. Jednak, kiedy zwiedzamy stolicę Francji z pociechą, nawet najwspanialsze zabytki i imprezy mogą naszą pociechę znudzić. Jakie miejsca zatem wybrać, tak by także dla nastolatków wizyta w tym starym mieście stała się niezapomnianym przeżyciem?

Disneyland

Nie bez powodu Disneyland jako pierwszy przychodzi na myśl, kiedy zastanawiamy się nad atrakcjami dla dzieci w okolicy stolicy Francji. To już legendarne centrum rozrywki odwiedza rocznie ponad 16 milionów turystów i dla wielu stało się obowiązkowym ośrodkiem na mapie wyprawy do Francji. Ośrodek składa się z dwóch części tematycznych. W pierwszym z nich, Disneyland Park, wydzielono 5 części, które przystosowane zostały dla młodzieży w różnym wieku. Main Street USA to główna uliczka prowadząca do innych części, na której odbywają się popularne festyny. Frontierland, kolejna część, ukazuje Dziki Zachód i przyciąga przede wszystkim nastolatków. Do głównych atrakcji należą tutaj Dom Strachów, miasteczko Pocahontas czy górnicza kolejka wśród zrekonstruowanych gór skalistych. Następna kraina będzie prawdziwą gratką dla miłośników kina awanturniczego. W Adventureland możemy przenieść się w świat Indiany Jonesa czy Piratów z Karaibów. Przedostatnia kraina została przygotowana dla najmłodszych dzieciaczków. Fantasyland prezentuje elementy z najbardziej znanych i klasycznych animacji. Na dzieciaki czekają tutaj rozrywki takie jak lot Piotrusia Pana czy labirynt Alicji w Krainie Czarów. Discoveryland przeznaczone zostało natomiast dla młodych astronautów. Atrakcje w sekcji nawiązują do podbojów kosmosu – można skorzystać między innymi z karuzeli międzyplanetarnej czy symulatora statku kosmicznego. Drugi ogród w obrębie kompleksu – Walt Disney Studios – zaprasza do zobaczenia zaplecza technicznego ulubionych bajek. Najmłodsi mogą zobaczyć tutaj najstarsze filmy Disneya, materiały z planów oraz sekrety tworzenia efektów specjalnych. W obrębie Disneylandu znajdują także sklepy, bary, pole golfowe, mini zoo oraz hotele dla gości utrzymane w bajkowym klimacie. Ceny biletów w podparyskim Disneylandzie są dosyć wysokie, ale właściciele proponują w zamian wiele rozrywek i udogodnień. Koszt biletu uzależniony jest od wieku. Dzieci poniżej 3 lat mogą skorzystać z parku bezpłatnie. Ceny biletów dobowych dla dzieci w wieku od 3 do 11 lat wahają się od 44 € do 65 €. Od 12 roku życia obowiązuje bilet normalny, kosztujący od 49 € do 81 €. Te różnice uzależnione są od rodzaju biletów – tego, czy obejmują dowóz do Paryża, czy wyprawa odbędzie się w lecie lub poza nim. Dodatkowo możemy wziąć udział w Buffalo Bill Wild West Show i Dinner Show – bilet normalny na te wydarzenia to 48,80 €, ulgowy 38,20 €. Od stolicy Disneyland oddalony jest o 30 km i znajduje się w miejscowości Marne-la-Vallée. Z centrum miasta do parku rozrywki można dojechać na kilka sposobów, m.in. kolejką podmiejską RER. Linia A4, w godzinach szczytu kursuje co 10 minut. Bilet kosztuje 7,30 €, a droga pod samą bramę parku zajmuje 40 min. Można skorzystać także z komunikacji autobusowej zorganizowanej przez Disneyland. Autobus odjeżdża codziennie  około 8.30 rano z 4 punktów w środku Paryża - Gare du Nord, Opera, Madeleine i Châtelet. Warto sprawdzić aktualny rozkład na witrynie właściciela. Płatność za przejazd jest pobierana w ramach ceny wejścia do samego parku rozrywki. Jeżeli udajemy się do Disneylandu liczną grupą, najtańszym rozwiązaniem będzie podróż samochodem. Należy skorzystać z autostrady A4, wybrać zjazd numer 41 i kierować się drogowskazami na "Parc Disney/BaillyRomainvilliers".

Park Asterix

Około 35 km na północ od Paryża znajduje się centrum rozrywki poświęcone bohaterowi francuskich komiksów – Asterixowi. Park został podzielony na 6 segmentów przedstawiających antyczne cywilizacje Egiptu, Galii, Grecji, Imperium Rzymskiego i Wikingów oraz przekrój przez historię Francji. Jest to zatem miejsce, które nie tylko zapewni dzieciom wspaniałą atrakcję, ale spełni także funkcję naukową, wprowadzając je w te niesamowite dzieje. Atrakcje zostały przygotowane dla dzieci w różnym wieku – od karuzeli dla najmłodszych po kolejki górskie, na których fantastycznie bawią się także dorośli. W parku znajduje się także obserwatorium morskie, w którym zobaczyć można prezentacje tańca delfinów i lwów morskich. Park otwarty jest od kwietnia do listopada. Ceny wynoszą 46 € za bilet normalny i 37 € za ulgowy (od 3 do 11 roku życia). Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia karnetu obejmującego wiele wejść (95 €/85 €) oraz biletów familijnych (39 €/31 €). Dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów obowiązuje oddzielna zniżka. Z Paryża do Parku Asterixa w wygodny sposób można dojechać samochodem. Podróż zajmuje około 40 min. Z Paryża należy wyjechać autostradą A1 w kierunku Lille i zjechać z niej zjazdami nr 7 lub 8. W przypadku wyboru takiego środka transportu pamiętać trzeba o dodatkowej dopłacie parkingowej w wysokości 10 €. Ze stacji metra Palais Royal do Parku kursuje specjalny autobus, który odjeżdża codziennie o 9 rano. Cena dojazdu wynosi 22 €. Można także pojechać pociągiem RER B3 z paryskiego Gare du Nord na lotnisko Charles de Gaulle (pociągi odchodzą co 30 minut, a bilet kosztuje 7,5 €), a tam przesiąść się do busa przynależącego do parku rozrywki. W Paryżu można wynająć także minivana, ale kalkuluje się to tylko przy dużej liczbie pasażerów. Kwota za podróż w obie strony sięga bowiem nawet 300 €.

Museum National d’Histoire Naturelle

W samym mieście mieści się natomiast wspaniały teren zielony Le Cardin des Plantem z centrum galerii Museum National d’Histoire Naturelle. Wycieczka tutaj jest bardzo dobrym pomysłem szczególnie w przypadku, kiedy towarzyszą nam już trochę starsze dzieci, w wieku szkolnym, chociaż oferta może zainteresować także najmłodszych. Z jednej strony, możemy zwiedzić tutaj ogród zoologiczny, obserwatorium oceaniczne oraz ogród botaniczny, z drugiej, do wyboru mamy także wiele muzeów – m.in. muzeum ewolucji, człowieka czy galerię minerałów. Wnętrza wystawowe są bardzo nowoczesne, co jest dodatkowym atutem, ponieważ nowoczesne kolekcje bardziej intrygują najmłodszych. Dla nich właśnie przygotowana została nawet oddzielna wystawa poświęcona środowisku i bioróżnorodności. Bilety do części z galerii są sprzedawane osobno – to znaczy, że nie można zakupić jednego karnetu uprawniającego do zwiedzenia wszystkich galerii i muzeów. Ceny wahają się pomiędzy 7 € a 11 €. Zniżki dla młodzieży są niewielkie (1-2 €), a dzieci do 4 roku życia mogą wejść bezpłatnie. Uwaga! W Museum d’Histoire Naturelles nie obowiązują zniżki, w ramach Paris Museum Pass. Zespół znajduje się pomiędzy ulicami Cuvier, Buffon i Geoffroy Saint Hilaire. Do Ogrodu Botanicznego dojeżdżają publiczne autobusy linii 24, 57, 61, 63, 67, 89 i 91. Można dojechać także metrem (liniami 5, 7 i 10). W pobliżu znajduje się także przystanek pociągu RER (linia C). Na wszystkie te środki komunikacji obowiązują zwyczajne paryskie bilety.

Cité des Science

Paryskie Cité des Science jest wspaniałą propozycją zarówno dla najmłodszych, jak i dla rodziców. To muzeum nauki znajduje się w Parc de la Villette. Oprócz ekspozycji proponuje także udział w doświadczeniach i eksperymentalnych szkoleniach. Dla dzieci i młodzieży przygotowane oddzielne rozrywki. Odrębne galerie w ramach Cité des Enfants, przeznaczone dla grup wiekowych 2-7 lat oraz 5-12 lat, zorganizowane zostały w formie placu zabaw, dzięki czemu maksymalnie angażują uwagę dzieci. W kompleksie znajduje się także planetarium. Koszt normalnego biletu obejmującego także pokaz w planetarium to 12 €. Bilet ulgowy kosztuje 10 €, a dzieci poniżej 6 roku życia mogą wejść za 3 €. Do Porte de la Villette dojechać można metrem (linia 7), a także tramwajem i autobusem miejskim.

Specjalne atrakcje w sławnych muzeach

To, że na wycieczkę do Paryża zabieramy pociechę, nie oznacza jednak, że tym samym musimy rezygnować z odwiedzenia najsławniejszych atrakcji turystycznych tego miasta. Zawsze warto sprawdzić na stronie internetowej, czy wybrana przez nas atrakcja turystyczna nie prowadzi specjalnych wydarzeń albo wycieczek dla dzieci. Przykładowo, w Luwrze organizowane są specjalne zajęcia plastyczne dla najmłodszych, dzięki którym mogą oni rozwinąć swoją wyobraźnię i zdolności manualne. Ponadto, na stronie muzeum dostępna jest specjalna zabawa, która poprzez zabawę ma zachęcić dzieci do odwiedzenia ekspozycji. Musée d’Orsay proponuje natomiast zajęcia, podczas których dzieci mogą zapoznać się z elementami historii sztuki. Muzeum w Wersalu z kolei za pomocą specjalnych przewodników wykorzystujących gry, quizy i ilustracje stara się zaangażować dzieci w zwiedzanie, sprawiając, że zamkowe pokoje staną się dla nich intrygujące i tajemnicze.

Przewodniki dla dzieci

Przed planowanym wyjazdem warto również zaopatrzyć się w specjalny przewodnik dla najmłodszych. Oferta takich publikacji jest coraz większa, także na polskim rynku. Szczególnie godne uwagi są dwa tytuły: Paryż dla młodych podróżników. Przewodnik dla dzieci Marty Springardi oraz Francja. Przewodnik dla dzieci Łukasza Dębskiego. Przewodniki te napisane są w dowcipny i wciągający sposób, prezentują najciekawsze miejsca i najważniejsze informacje w taki sposób, by zachęcić najmłodszych do podróży.

 

Tanie loty Paryż - Polskimi śladami w Paryżu

Paryż, stolica Francji, to miasto poetów, pisarzy, malarzy, muzyków Od wieków daje inspiracje zarówno francuskim artystom, jak i twórcom z innych państw. Pisali w nim Puszkin, Hemingway, Márquez. Rubens, Dali, Picasso malowali obrazy. W paryskich salach koncertowych niosła się  muzyka Mozarta, Verdiego, Rossiniego. Paryż przyciągał też wielu polskich twórców,  dzięki czemu zajmuje on wyjątkowemiejsce w polskiej świadomości. Od wieków losy Polski i Francji łączyły się ze względów politycznych i kulturowych. Podczas pierwszej wolnej elekcji polskim królem został Francuz Henryk Walezy. Żoną Jana Sobieskiego została Maria Kazimiera d’Arquien. Na początku XIX w. Polacy wspierali wojska francuskie w wojnach napoleońskich. Romantyzm to też epoka Wielkiej Emigracji,  podczas którego zwłaszcza do Paryża przybyło wielu wybitnych Polaków. Również w  XX  w. nasi rodacy udawali się do stolicy Francji zarówno z przyczyn politycznych, jak i kulturowych. Zostawili po sobie wiele śladów, którymi warto się przespacerować…

Paryż romantyków

Zwiedzanie najlepiej zacząć od Wyspy Św. Ludwika, czyli dzielnicy określanej mianem ,,najbardziej polskiej” w Paryżu. To tutaj stoi słynny Hôtel Lambert, który w XIX w. był miejscem spotkań Wielkiej Emigracji. Pojawiali się w nim Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Chopin. Do 1975 r. obiekt należał do rodu Czartoryskich. Obecnie jest własnością emira Kataru. Wciąż działa natomiast Biblioteka Polska założona w 1838 r. przez Adama Czartoryskiego. Zbiory udostępnia się zwiedzającym. Instytucja to również siedziba Muzeum Adama Mickiewicza i Salonu Chopina. W pierwszej instytucji znajdują się m. in. części rękopisów Dziadów i Ksiąg narodu  i pielgrzymstwa polskiego. Przedmioty pozostałe po polskim kompozytorze to oprócz dokumentów (np. pierwszych wydań jego utworów) fotel, medalik i rysunki. W Ogrodzie Luksemburskim stoi pomnik  Chopina, przy którym podczas letnich miesięcy bywają organizowane  koncerty fortepianowe. Kolejnym punktem może być Łuk Triumfalny, na którym wyryto nazwiska zasłużonych dla wojen napoleońskich. Jedynymi cudzoziemcami upamiętnionymi na elewacji są polscy generałowie: Poniatowski, Dąbrowski, Chłopicki, Kniaziewicz, Sułkowski i Łazowski. Nieopodal Pól Elizejskich, przy rue Pontieu 34 znajduje się kamienica, w której mieszkał Juliusz Słowacki. Dom Mickiewicza, z kolei, mieści się nieopodal wyspy Ile de la Cite, przy rue de la Seine 63. W fasadę wmurowano tablicę  upamiętniającą stworzenie w tej kamienicy Pana Tadeusza. Podążając dalej za najważniejszym polskim wieszczem, trzeba dotrzeć do place de l’Alma, nad którym góruje jego pomnik. W Dzielnicy Łacińskiej, natomiast,  przy rue St Jacques znajduje się Collége de France. W latach 1840- 1844 Mickiewicz prowadził tu wykłady z literatury słowiańskiej. Paryż Skłodowskiej- CurieSpacer śladami słynnej noblistki można zacząć przy quai de Béthune 36, gdzie stoi  dom, w którym mieszkała od 1912 do 1934 r. Przy Collége de France mieści się Sorbona. To tutaj Skłodowska-Curie święciła triumfy, gdy jako pierwsza kobieta otrzymała stopień doktora szacownej uczelni. W uczelni mieści się muzeum poświęcone noblistce. Urna z prochami małżeństwa Curie spoczywa w znajdującym się nieopodal Panteonie. Paryż artystów, Paryż emigrantów XX w. Symboliczne znaczenie w świadomości Polaków ma Sekwana. Tadeusz Boy-Żeleński był wiernym klientem bukinistów, którzy nad rzeką sprzedawali książki francuskich pisarzy. Liryczne refleksje dotyczące urody akwenu snuli w swych poezjach Maria Pawlikowska- Jasnorzewska, Kazimierz Wierzyński oraz Konstanty Gałczyński. W Sekwanie utonęli sławny etnograf Bronisław Piłsudski (brat marszałka) oraz Piotr Curie. Nie można pominąć siedziby Instytutu Literackiego w leżącej pod Paryżem miejscowości Maisons–Laffitte. Od 1947 do 2000 r. miejsce było ośrodkiem kulturalno- politycznym powojennych polskich emigrantów, którzy tworzyli czasopismo ,,Kultura”. Należeli do nich m.in. Jerzy Giedroyc,  Witold Gombrowicz, Gustaw Herling-Grudziński, Czesław Miłosz i wielu innych.

Na francuskich nekropoliach

Polskość Paryża jest dostrzegalna także na sławnych nekropoliach. Na Montmartre znajduje się pusty grób Juliusza Słowackiego (prochy przeniesiono w 1927 do Krakowa). Montmorency było miejscem spoczynku Mickiewicza i Norwida, ale również ich prochy obecnie znajdują się na Wawelu. Znicze można więc zapalić na mogiłach Juliana Niemcewicza, Olgi Boznańskiej, Tadeusza Makowskiego, Józefa Pankiewicza oraz pod symbolicznymi płytami, upamiętniającymi naszych rodaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej oraz stanu wojennego. Na Pere-Lachaise znajduje się grób Fryderyka Chopina. Polskość obecnieOd 1844 r. w Paryżu działa Kościół Polski. Siedziba mieści się w świątyni  Wniebowzięcia NMP przy rue Saint-Honoré. Obejmuje 5 polskich parafii. Wielbiciele polskiej literatury powinni się udać na bulwar Saint-Germain 123, gdzie mieści się polska księgarnia kontynuująca tradycje oficyny wydawniczej założonej w 1833 r. Działająca od 80 lat instytucja należy do Very Michalskiej, która prowadzi wydawnictwo Noir sur Blanc, promując polską literaturę we Francji. W listopadzie trwa Festival Kinopolska, podczas którego wyświetlane są polskie filmy fabularne i dokumentalne.

Polskie restauracje i lokale

Przy rue Descartes 35 mieści się restauracja Cracovia. Prowadzi ją pochodząca z Tatr Polka, która stara się propagować rodzimą kuchnię w Paryżu. W karcie znajdują się sztandarowe dania trafiające w gust każdego Polaka, m.in. zupa ogórkowa, śledzie z cebulką, smażone oscypki, pierogi, placki ziemniaczane, kotlety schabowe. Przy rue Beudant 2 mieści się La chaumiére Polonaise zachęcająca barszczem, kotletami pożarskimi i pierogami. Podobne dania proponuje Mazurka ( rue André del Sarte 3), jednak można w niej zjeść także przysmaki francuskie.

Dojazd i komunikacja miejska

Do Paryża można dolecieć z większości polskich miast m.in. liniami LOT, Wizzair, Ryanair, easyJet, Eurolot. Lot trwa około 2 godzin. Można też wybrać podróż  busem, jednak jest ona dość długa. Przykładowy przejazd na  trasie Warszawa-Paryż proponowany przez sieć Ecolines  trwa 22 godziny. Przemieszczanie się po stolicy  Francji jest komfortowe dzięki rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej. Można się przemieszczać metrem, autobusem, tramwajem, kolejką miejską oraz barobusem, czyli autobusem rzecznym. Bilet jednorazowy kosztuje 1,70 Euro, jednak lepiej zaopatrzyć się w kartę krótkookresową (od dobowej do pięciodniowej), której ceny wynoszą od 10,85 Euro do 34,70 Euro.