X
Ładowanie...

Tanie loty do Stambułu

LANGM_JS_LP_PRICE_FROM LANGM_JS_LP_NO_PRICE

Opłata serwisowa naliczana w zależności od typu lotu: 69 -129 zł

Sprawdź promocje na loty

Polska Stambuł

 

LANGM_JS_PLUS_FLIGHT_TYPE_TF_DISCLAIMER

Bilety lotnicze Polska Stambuł

Rezerwuj teraz! Ceny mogą ulec zmianie! Wysokość doliczanej opłaty serwisowej w przedziale 69-129 zł jest uzależniona od typu lotu.
Zobacz więcej lotów

Najlepsze promocje Stambuł

Przewodnik po lotach Stambuł

Tanie loty do Stambułu

Najdogodniejsze, bezpośrednie loty do Stambułu tylko z Warszawy - dostępne liniami LOT-u oraz Turkish Airlines (długość lotu to około 2,5 h).

Dla podróżujących do Stambułu z Krakowa, Poznania, Gdańska oraz Wrocławia konieczna będzie przesiadka. Miasto przesiadki zależne jest od linii lotniczych, na które Państwo się zdecydują (dla LOT-u będzie to Warszawa, dla Lufthansy – Frankfurt, Monachium bądź Dusseldorf. Ceny już od 537 złotych.

Najtańsze są bilety lotnicze z Warszawy do Stambułu – dostępne z przesiadkami na liniach Swiss oraz Lufthansa, jednak trzeba liczyć się z tym, że czas naszej podróży wydłuży się o kilka godzin.

Z Warszawy do Stambułu można polecieć w dowolnym terminie, im wcześniej zarezerwujemy lot, tym cena będzie niższa.

Tanie loty Stambuł - pozostałe lotniska

Poza Warszawą, do Stambułu można tanio dolecieć z:

Tanie loty Gdańsk Stambuł
Tanie loty Kraków Stambuł
Tanie loty Katowice Stambuł
Tanie loty Poznań Stambuł
Tanie loty Rzeszów Stambuł
Tanie loty Szczecin Stambuł
Tanie loty Warszawa Stambuł
Tanie loty Wrocław Stambuł

 

Tanie loty Stambuł - linie lotnicze

Poniżej przedstawiamy spis linii lotniczych, które oferują podróż z Polski do Stambułu:

Tanie loty Aegean Air Stambuł
Tanie loty Air France Stambuł
Tanie loty British Airways Stambuł
Tanie loty Air Baltic Stambuł
Tanie loty Ryanair Stambuł
Tanie loty KLM Stambuł
Tanie loty Lufthansa Stambuł
Tanie loty Croatia Airlines Stambuł
Tanie loty Ukraine Intl Airlines Stambuł
Tanie loty Aeroflot Stambuł
Tanie loty Vueling Airlines Stambuł
Tanie loty WizzAir Stambuł

 

Tanie loty Stambuł - dojazd z Lotniska

W Stambule znajdują się dwa lotniska: Atatürk i Sabiha Gökcen. Pierwsze z nich położone jest po stronie europejskiej na zachód od złotego rogu, 20 km od centrum miasta. Stamtąd, aby dostać się do samego Stambułu, mamy kilka możliwości. Najwygodniej będzie wziąć taksówkę. Do dzielnicy Taksim, powinniśmy zapłacić nie więcej niż 35 YTL, a do dzielnicy Sultanahmet, czyli tam, gdzie usytuowany jest Błękitny Meczet oraz Haga Sofia, 25 YTL (1YTL= ok. 2 PLN)

Z lotniska do Taksim jeździ również autokar "Havaş", który startuje o 4 rano i jeździ co pół godziny do  1 w nocy (Koszt od osoby to 10 YTL).

Kolejnym środkiem transportu z lotniska jest autobus linii 96T. Koszt biletu to 2,5 lir tureckich.

Do lotniska dochodzi również linia metra. Metro dojeżdża tylko do dzielnicy Aksaray, więc jeśli chcemy dostać się na Sultanahmet, musimy przesiąść się na stacji Zeytinburnu do tramwaju T1 (kierunek Kabataş). Bilety (Jeton) można kupić w kiosku przy każdej stacji tramwajowej – koszt każdego to 1,5 YTL. W Stambule nie ma biletów okresowych. Najlepiej wobec tego zakupić Akbil-a, jest to chip (kaucja za jego wykup to 5 YTL), który należy naładować (min. 5 lir tureckich). Za każdą przesiadkę musimy płacić osobno, poprzez zbliżenie naszego akbila do czytnika.

Na lotnisku Sabiha Gökcen wylądujemy, jeśli zdecydujemy się skorzystać z tanich linii lotniczych. Lotnisko to znajduje się po azjatyckiej stronie Stambułu. Z lotniska do centrum (Taksim) najłatwiej dostaniemy się autokarem "Havaş", który jeździ od 4 rano do północy co pół godziny (bilet kosztuje 13 lir tureckich), bądź taksówką (koszt ok. 40-50 lir).

W Stambule istnieje możliwość wynajęcia samochodu, koszt to ok. 70-100 YTL (za dzień + benzyna). Cena zmniejsza się, gdy wynajmujemy samochód na więcej niż 3 dni. Nie polecamy wypożyczania samochodu, jeśli nie planują Państwo wycieczek za miasto. Stambuł jest miastem korków, wobec tego komunikacja własnym samochodem nie należy do przyjemniejszej aktywności. W Turcji jest wiele firm, zajmujących się wypożyczaniem samochodów. Najczęściej firmy te mają siedziby w różnych miastach, wobec tego istnieje możliwość wynajęcia samochodu w jednym miejscu a zwrócenie go w innym.

 

Tanie loty - zakwaterowanie Stambuł

W Stambule znajduje się pokaźna liczba schronisk, hosteli oraz hoteli, w których bez problemu znajdziemy zakwaterowanie (mimo dużej ilości hosteli, proponujemy dla pewności zarezerwować uprzednio miejsce w wybranym przez Państwa miejscu).

Najniższe ceny zaczynają się już od 10 euro od osoby wzwyż, jednak trzeba liczyć się z tym, że im cena jest niższa, tym maleje komfort noclegu. Dodatkowo w cenę zazwyczaj wliczone jest śniadanie.

Najlepiej będzie wybrać hostel, który zlokalizowany jest jak najbliżej dzielnicy Sultanahmet (czyli starej części Stambułu), gdyż z tego punktu najlepiej będzie rozpocząć zwiedzanie tego pięknego, rozłożonego nad Bosforem i morzem Marmara miasta.

 

Oto kilka adresów:

Bahaus Hostel  (od 13 euro za osobę)

Akbiyik Caddesi, Bayramfirin sokak no 11, Sultanahmet,

Istanbul 34400

Big Apple Hostle (od 16 euro za osobę)

Akbiyik Caddesi, Bayramfirin sokak no 12, Sultanahmet,

Istanbul 34400

Antique Hostel (od 13 euro za osobę)

Kutlugün sokak no: 51, Sultanahmet,

Istanbul 34122

Sur Hotel Sultanahmet (ceny od 32 euro za pokój)

K. Ayasofya caddesi Mustafa Pasa cad., No.25 Sultanahmet

Istanbul 34400

Turvan Hotel (od 42 euro za pokój)

Hocapasa sokak no:36 sirkeci Sultanahmet

Istanbul 34112, Turkey

Hotel Uyan (od 63 euro za pokój)

Cankurtaran mah. Utangac sokak no 25,

Istanbul 07200

Legacy Ottoman Hotel (110 euro za pokój)

Hamidiye cad. No: 64, Eminonu,

Istanbul 34450

 

Tanie loty Stambuł - waluta w Turcji

W Turcji obowiązującą walutą jest lira turecka (Yeni Turkish Lira) w przybliżeniu 1YTL[lira]=2 PLN. Podróżującym do Turcji polecamy, aby zabrali ze sobą euro lub dolary, które najlepiej jest wymienić w dowolnym kantorze, będzie ich na pewno wiele, jednak radzimy unikać kantorów usytuowanych na lotniskach z racji tego, że najczęściej ich kurs jest mniej korzystny niż kurs waluty w  kantorach zlokalizowanych w dalszej części miasta.

 

Ważne adresy Stambuł

Konsulat Generalny RP w Stambule
Giz 2000 Plaza, Ayazağa Köyü Yolu No: 7, K. 5
34389 Maslak - İstanbul

Tel: + 90 212 290 66 30 - 290 66 31
Fax: +90 212 290 66 32

sekretariat: stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek, godz. 08.30 - 16.30

 

Tanie loty Stambuł - Zabytki

Uniwersytet Stambulski

Naszą wycieczkę rozpoczniemy od dzielnicy Beyazit, gdzie usytuowany jest najstarszy Uniwersytet w Stambule. Na bramie głównej widnieje data 1453, co mogłoby świadczyć o roku jego powstania. Faktycznie jednak Uniwersytet założono w 1873 roku i z początku działał jako uczelnia nauk ścisłych. Na teren Uniwersytetu nie jest łatwo wejść, gdyż przy każdym wejściu stoi ochrona która sprawdza legitymacje studenckie. Warto jednak przespacerować się wokół murów uniwersyteckich, zobaczyć starą bramę i poczuć akademicki klimat tego miasta.

Grand Bazar + Bazar Egipski

Na prawo od głównej bramy Uniwersytetu Stambulskiego rozpoczyna się Wielki Bazar..Grand  Bazar (Kapalı çarşı). Nie jest to jednak miejsce godne polecenia, jeśli ktoś ma ochotę zrobić tanie zakupy. Ceny na Grand Bazarze, często są kilkakrotnie wyższe od cen w innych częściach Stambułu. Warto jednak zobaczyć całą budowlę, ze względu na zdobione mozaiką sufity oraz podłogi bazaru, trzeba się natomiast uzbroić w anielską cierpliwość i nie reagować na zaczepki kupców. Na szczęście bogactwo barw i zapachów rekompensuje gwar i harmider tego miejsca. Tuż za Grand Bazar znajduje się Bazar Egipski inaczej Bazar z przyprawami. Oprócz przypraw możemy zakupić tam, najróżniejsze rzeczy począwszy od cukierków a skończywszy na podrabianych tekstyliach i akcesoriach do włosów. Ceny Egipskiego Bazaru są bardziej sprzyjające. Bazaru nie można jednak opuścić, nie kupiwszy orzeszków (m.in. pistacji, migdałów, pestek kukurydzy), sera białego oraz oliwek, gdyż lepszych w Stambule nie ma!

Błękitny Meczet (Mavi Camii)

Budowa Sultanahmet Camii (Błękitny Meczet) została rozpoczęta w 1609 roku na zlecenie samego (19- letniego) sułtana Ahmeda I. Jego ambicją było wybudowanie meczetu, który przyćmiewałby blask Hagii Sofii, leżącej w pobliżu. Meczet położony jest na powierzchni  prawie że kwadratu  (51,65 metrów na 53,40 metrów). Meczet otoczony jest krużgankami wspartymi 26-ścioma kolumnami. Najbardziej charakterystyczną cechą błękitnego Meczetu jest to, że składa się on z 6 minaretów. Według legendy sułtan przebłagał władze w Mekce o pozwolenie na wybudowanie 6 minaretów w zamian za sfinansowanie im siódmego minaretu. Świątynię pokrywa ogromna kopuła o średnicy prawie 23 metrów. Światło do wnętrza meczetu wpada przez 260 okien. Nazwa „Błękitny” wzięła się od koloru 21 tysięcy płytek fajansowych ułożonych na ścianach świątyni, sprowadzonych specjalnie z Izniku. Mihrab i Minbar wykonano w odcieniu białego marmuru, natomiast podłogi Błękitnego Meczetu wyściełają miękkie czerwone dywany. Część turystyczna jest oddzielona od części dla modlących się. Trzeba pamiętać, że wchodząc do każdego meczetu, należy zdjąć buty, a kobiety dodatkowo muszą zasłonić włosy chustą (którą można bez żadnych opłat wypożyczyć przy wejściu do meczetu). Ramiona i kolana, także muszą być zasłonięte, gdyż inaczej nie będziemy wpuszczeni do wnętrza budowli.

Haga Sofia (Kościół Mądrości Bożej, inaczej Wielki Kościół)

Dzień drugi rozpoczniemy od Hagii Sofii. Kościół ten, wybudowany był w dawnym Konstantynopolu. Świątynia uzyskała najwyższy status budowli tego typu w Cesarstwie Bizantyjskim, odbywały się w niej najważniejsze uroczystości kościelne i państwowe ( np.  koronacja cesarzy). W 1453 roku po zdobyciu miasta przez Turków, Haga Sofia została przekształcona w Meczet i dobudowano jej minarety.

Kształt świątyni przypomina Bazylikę. Wysokość Hagii Sofii w jej najwyższym punkcie wynosi 55,5 metrów. Centralną nawę przykrywa kopuła o średnicy podstawy wynoszącej 31,2 metrów na krótszej osi, natomiast 32,8 m na dłuższej.

Wnętrze świątyni  pokrywają bogate mozaiki. Jedną z nich jest mozaika z 994 roku, znajdująca się nad południowo-zachodnim wejściem. Przez przypadek została odkryta przez braci Fossati w 1849 roku podczas prac remontowych. Mozaika przedstawia postać Matki Boskiej, siedzącej na tronie. Na jej kolanach siedzi Dzieciątko Jezus, które prawą ręką udziela błogosławieństwa, a w lewej trzyma zwój papieru. Po lewej stronie od postaci stoi cesarz Konstantyn I Wielki, który pokazuje Maryi projekt nowego miasta. Oczywiście tym miastem jest Konstantynopol. Po prawej stronie od nich stoi cesarz Justynian I Wielki, który przedstawia model Hagii Sofii.

Ciekawostką może być legenda związana z płaczącą lub pocącą się kolumną. Umieszczona na niej stela świętego Grzegorza Cudotwórcy podobno ma mieć magiczne właściwości. Haga Sofia początkowo pełniła funkcję kościoła chrześcijańskiego, w związku z czym jej oś nie jest zwrócona w stronę Mekki tak jak wszystkie inne meczety. Na kolumnie, znajduje się otwór do którego można włożyć kciuk. Jeśli uda nam się zrobić pozostałymi palcami pełen obrót, a kciuk zrobi się lekko wilgotny, oznacza to spełnienie naszego życzenia. Dodatkowo legenda mówi, że każdy taki udany obrót przesuwa świątynię w odpowiednim dla muzułmanów kierunku (a więc w stronę Mekki).

Haga Sofia otwarta jest od wtorku do niedzieli od 9 do 17.

Cena biletu – 15 YTL.

Pałac Topkapı (Topkapı Sarayı)

Znajduje się za Hagą Sofią. Dostaniemy się tam, idąc w dół linii tramwajowej w kierunku Złotego Rogu. Pałac Topkapı, przez ok. 380 lat był siedzibą sułtanów. W 1465 roku, za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy rozpoczęto jego budowę. Pałac kilka razy przebudowano, ale nigdy nie zmieniono jego podstawowego, cztero-dziedzińcowego układu. Do 1839 roku pałac był siedzibą władców, potem sułtan Abdulmecida I przeniósł ją do pałacu Dolmabahçe.

Pierwszy Dziedziniec nazywany jest dziedzińcem janczarów.  Wstęp na dziedziniec dostępny był dla wszystkich, dodatkowo był jedynym miejscem w pałacu, na które mogli wjeżdżać konno wysocy dostojnicy. Na dziedzińcu, znajdowały się pomieszczenia dla kupców, magazyny, które zaopatrywały pałac oraz stajnie i sauny dla mieszkańców pałacu i ich gości. Budynki dziedzińca janczarów nie zachowały się do dzisiaj.

Drugi Dziedziniec usytuowany jest za Bramą Środkową, czyli Orta Kapı, którą w 1524 roku wzniósł Sulejman I Wspaniały, który specjalnie dla tego projektu sprowadził z Węgier najlepszych architektów. Za bramą widoczna będzie makieta całego Pałacu Topkapı, która z pewnością ułatwi zwiedzanie obiektu. Idąc dalej, zobaczymy wystawę powozów dla sułtanów. Warto, również zajrzeć do pałacowych kuchni, można obejrzeć w nich fragmenty kolekcji chińskiej porcelany.

Trzeci Dziedziniec był prywatną częścią należącą do sułtana. Aby wejść na dziedziniec, należało przejść przez Bramę Szczęśliwości, czyli Bab-i-Saadet. Niezbędne było posiadanie specjalnego zezwolenia. Naokoło dziedzińca mieściły się budynki uniwersyteckie Pałacu, które między innymi posiadały Bibliotekę Ahmeda III. Warto przejść się wzdłuż dziedzińcowych pawilonów i obejrzeć skarbiec, kolekcję zegarów oraz strojów sułtańskich, a także Salę Tronową. W tej Sali Audiencyjnej sułtan spotykał się ze swoimi doradcami oraz z ambasadorami innych państw.

 

W pałacu Topkapı istnieje możliwość odwiedzenia haremu, jednak wstęp do niego jest dodatkowo płatny. Harem składa się z kilkuset komnat, lecz tylko kilka z nich jest dopuszczonych do zwiedzania. W Haremie niegdyś zamieszkiwała rodzina sułtańska. Osobą najważniejszą w Haremie była matka sułtana, który w danej chwili panował w państwie. Zwiedzając Harem, należy zajrzeć do dziedzińca Czarnych Eunuchów (tr. Agalar Taşligi), warto zobaczyć również komnatę władcy (której kafelki zostały sprowadzone z Delf), Królowej Matki oraz sułtańskie łaźnie.

 

Sprawdź także: Tanie loty z Berlina do Stambułu | Tanie loty Budapeszt Stambuł | Tanie loty Wiedeń Stambuł