X

Sun Break Wakacje Korfu

Wakacje Korfu - wszystko, co warto wiedzieć

Sun Break - Wakacje Korfu - Top 10 atrakcji


Korfu, zwana także Korkyrą, to górzysta zielona wyspa położona u zachodnich wybrzeży Albanii - idealna na słoneczne wakacje. Rozsławiona w starożytności przez Homera, dziś jest jedną z najpopularniejszych wśród turystów greckich wysp. Urzeka wspaniałym krajobrazami, niezwykłymi zabytkami i rajskimi plażami. Dzięki Sun Break Korfu dowiecie się, które z oferowanych przez nią atrakcji są najbardziej godne uwagi.

1. Sun Break - Wakacje Korfu – Tradycyjna grecka kultura

Wakacje na Korfu to doskonała okazja, żeby bliżej zapoznać się z grecką kulturą. Jeśli chcecie poczuć prawdziwą atmosferę Greckiej wyspy, udajcie się na Sun Break Korfu do niewielkiego miasteczka Pelekas, słynącego z doskonałej kuchni. Tamtejsze tawerny ugoszczą was tradycyjnymi greckimi potrawami, śpiewem oraz pokazami tańca, który w greckiej kulturze zajmuje niezwykle istotne miejsce. Wyrazem tego jest obchodzony na przełomie lipca i sierpnia festiwal tańca ludowego w mieście Korfu - weź w nim udział w trakcie swego urlopu. W tym samym czasie na całej wyspie odbywa się Panigiri, czyli święto lata.

2. Sun Break - Wakacje Korfu – Wyspa o burzliwej historii

Stolicą Korfu jest miasto o tej samej nazwie - niezwykle chętnie wybierane na wakacje. Na jego wyglądzie piętno odcisnęła burzliwa historia wyspy. Dlatego kiedy je odwiedzicie podczas Sun Break Korfu, będziecie mieli okazję zarówno przespacerować się słynną ulicą Liston, otoczoną arkadowymi budynkami we francuskim stylu, jak i zagłębić się w wąskie zaułki Starego Miasta, pełne klimatycznych sklepików i tradycyjnych greckich tawern. O zawiłych dziejach Korfu przypomina też wznoszący się nad miastem stary wenecki fort Paleo Frourio, niemal w całości udostępniony zwiedzającym. Pozostałością po czasach weneckich rządów na wyspie jest także piękny XVII-wieczny pałac, w którym obecnie urzęduje ratusz. W mieście znajdują się również pamiątki po czasach starożytnych – ruiny doryckiej świątyni Artemidy z VI wieku p.n.e. i o sto lat starszy grobowiec Menekratesa.

3. Sun Break - Wakacje Korfu – Miasto kościołów

Gdybyście jednak woleli obejrzeć lepiej zachowane zabytki, to do wyboru macie wiele wspaniałych kościołów, z których słynie miasto Korfu. Idealne na urlop, gdyż poza plażami oferuje też liczne zabytki. Najpopularniejszym wśród turystów jest kościół św. Spiridona, gdzie w pięknej zdobionej srebrem trumnie spoczywają szczątki świętego patrona wyspy, Spiridona. Inne warte uwagi kościoły to średniowieczny kościół św. Jasona i Sosispatera, wczesnochrześcijańska bazylika w Kanoni na przedmieściach miasta i najstarszy kościół w stolicy - Panagia Antivouniotissa. Podziwiaj je wszystkie w czasie Sun Break Korfu!

4. Sun Break - Wakacje Korfu – Wycieczka po muzeach

W mieście Korfu znajduje się także wiele ciekawych muzeów. Jeżeli po spacerze ulicami miasta wciąż chcecie podziwiać sztukę antycznej Grecji, to schronienia przed upałami poszukajcie w Muzeum Archeologicznym, ze skromną, ale ciekawą kolekcją. Do najważniejszych eksponatów należy słynny siedemnastometrowy tympanon przedstawiający mitologiczną Gorgonę. Jego pochodzenie datuje się na VI wiek p.n.e. Możecie odwiedzić również zlokalizowane w kościele Panagia Antivouniotissa Muzeum Sztuki Bizantyjskiej, pełne przepięknych i misternie zdobionych ikon. A jeśli macie jeszcze czas i siłę, to koniecznie podczas Sun Break Korfu zajrzyjcie też do jedynego w Grecji Muzeum Sztuki Azjatyckiej.

5. Sun Break - Wakacje Korfu – Pałac cesarzowej Sisi

Niedaleko stolicy wyspy znajduje się jeden z najsłynniejszych obiektów turystycznych Korfu, czyli niezwykły pałac Achillion. Zbudowany dla austriackiej cesarzowej Elżbiety, znanej jako Sisi, został zaprojektowany przez genialnego włoskiego architekta Raffaele Caritto. Motywem przewodnim wystroju pałacu jest mit o Achillesie, stąd też jego nazwa. Oprócz samego budynku godne uwagi są też otaczającego go ogrody, w których znajdziecie całe mnóstwo rzeźb przedstawiających sceny z wojny trojańskiej. Niech Sun Break Korfu będzie świetną okazją, aby podziwiać pałac.

6. Sun Break - Wakacje Korfu – Ogród na skale

Miasto Korfu i jego okolice to nie jedyne ciekawe miejsce na wyspie, które warto ujrzeć w trakcie Sun Break Korfu. Możecie przekonać się o tym osobiście, jeśli wybierzecie się na urlop do przepięknej Paleokastritsy na zachodnim wybrzeżu Kerkyry. Jest to niewielka miejscowość o niezwykle malowniczym położeniu. Wioskę zbudowano na zboczu, które przechodzi w dwa skaliste cyple wcinające się w morze. Turystom gwarantuje to niesamowite widoki i niezapomniane wrażenia. Na jednym z cypli wznosi się średniowieczny monastyr Theotokou. Warto zajrzeć do znajdującego się w nim muzeum, w którym znajdziecie bogatą kolekcję ikon. Możecie też przejść się po kwiecistych ogrodach klasztornych, skąd rozpościera się wspaniały widok na morze.

7. Sun Break - Wakacje Korfu – Pamiątki po Bizancjum

Niedaleko Paleokastritsy znajdują się ruiny potężnej bizantyjskiej twierdzy – zamku Gardiki. Położony na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy zamek to pamiątka po czasach, kiedy na Korfu panowało cesarstwo bizantyjskie. Jego surowy kamienny wygląd mocno kontrastuje z otaczającymi go jaskrawozielonymi wzgórzami. Warto przekonać się o tym na własne oczy podczas Sun Break Korfu, bo to niezwykły widok, który przyciąga w okolicę tysiące turystów rocznie.

8. Sun Break - Wakacje Korfu – Mysia Wyspa

Większość pocztówek z Korfu przedstawia niewielką przybrzeżną wyspę Pontikonisi. Legenda głosi, że to statek Odyseusza zmieniony w kamień przez Posejdona w zemście za oślepienie jego syna Polifema. Zwana również Mysią Wyspą, Pontikonisi jest okrągła, gęsto porośnięta wysokimi drzewami i wystaje zaledwie dwa metry nad poziom morza. Na jej środku znajduje się monastyr Pantokrator, którego białe kamienne schody z oddali przypominają ponoć ogon nadający wyspie mysiego wyglądu. Zobacz w trakcie Sun Break Korfu niezwykłe widoki! Pontikonisi widoczna jest z miejscowości Kanoni położonej na przedmieściach Korfu oraz z miejscowości Perama, więc jeśli chcecie zobaczyć ją na własne oczy i przekonać się czy faktycznie przypomina mysz, musicie udać się do jednego z tych miejsc. Tam możecie także wynająć łódka, żeby popłynąć na wyspę i z bliska obejrzeć śliczny biały monastyr.

9. Sun Break - Wakacje Korfu – Plaże w każdym gatunku

Podczas wakacji na Korfu musicie odwiedzić też jedną ze wspaniałych plaż, których na wyspie jest aż kilkadziesiąt. Wybrzeże jest bardzo zróżnicowane i oprócz piaszczystych lagun znajdziecie tu również strome klify i skaliste urwiska, ale nawet pomiędzy nimi poukrywane są piękne plaże. Większość z nich dysponuje doskonałym zapleczem gastronomicznym w postaci barów, restauracji i tawern - skuście się na regionalną kolację w czasie Sun Break Korfu. Do najpopularniejszych należą te położone na północnym wybrzeżu wyspy: Almiros, Roda i Sidari. Za najpiękniejsze uważa się jednak plaże Agios Georgios, której białe piaski podmywane są przez turkusowe wody Morza Śródziemnego. Przekonajcie się, czy podzielacie tę opinię.

10. Sun Break - Wakacje Korfu – Wodne szaleństwo

Niemal każda plaża na Korfu dysponuje niezbędną infrastrukturą do uprawiania sportów wodnych. Jeśli jesteście ich amatorami, wybierzcie Sun Break Korfu! Wśród miłośników aktywnego wypoczynku szczególnie popularna jest Agios Georgios. Możecie uprawiać tam m.in. surfing, windsurfing i jeździć na rowerze lub nartach wodnych. Na najmłodszych czeka z kolei olbrzymi park wodny położony zaledwie 7 kilometrów od miasta Korfu – Aqualand. Jeden z najpopularniejszych aquaparków w Europie gwarantuje wiele godzin rozrywki dla całej rodziny.

Sun Break - Wakacje Korfu - transfer z lotniska


Transfer z lotniska

Międzynarodowy port lotniczy „Ioannis Kapodistrias” to jedyne lotnisko na wyspie. Położony jest około 3 kilometrów na południe od miasta Korfu i posiada dobre połączenie komunikacyjne ze stolicą – zarówno, jeśli chodzi o transport publiczny, jak i prywatny. Do wyboru podróżnych są autobusy, taksówki i wynajem samochodu.

Autobusem
Jeśli z lotniska chcecie dostać się do miasta Korfu, to najtańszym środkiem transportu będzie autobus. Do centrum stolicy kursują publiczne niebieskie autobusy linii 5 i 6. Przystanek znajduje się na prawo od wyjścia z lotniska, a podróż nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Cena jaką zapłacicie za jeden bilet to 1,50 euro.

Taksówką
Postój taksówek zlokalizowany jest tuż przy lotnisku, ale działa jedynie w godzinach pracy portu. Samochód można jednak także zamówić przez telefon lub internet. Orientacyjny czas podróży z „Ioannis Kapodistrias” do Korfu wynosi 5 minut, a koszt przejazdu to około 10 euro. Cena jednak na pewno wzrośnie, jeśli chcecie dotrzeć taksówką w odleglejsze rejony wyspy.

Wynajętym samochodem
W takiej sytuacji bardziej opłacalne może okazać się wynajęcie własnego auta. Jeśli chcecie zagwarantować sobie dostępność samochodu w dobrej cenie, polecamy skorzystanie z pomocy Centrum Rezerwacji City Break Services. Trasa dojazdu z lotniska do miasta Korfu (Kerkyra) jest prosta, ponieważ port lotniczy znajduje się obok drogi numer 25, prowadzącej bezpośrednio do centrum stolicy wyspy. Orientacyjny czas przejazdu wynajętym samochodem to – tak jak w przypadku taksówek – około 10 minut.

Sun Break - Wakacje Korfu - komunikacja lokalna


Lokalna komunikacja na wyspie opiera się głównie na dobrze rozwiniętej sieci publicznego transportu autobusowego. Jeżeli podczas wakacji na Korfu chcecie być bardziej niezależni lub musicie dotrzeć w miejsce nieobsługiwane przez autobusy, macie też możliwość zamówienia taksówki oraz wynajęcia samochodu lub motoroweru.

Korfu autobusem

Sieć połączeń autobusowych państwowego przewoźnika KTEL obejmuje niemal całe Korfu. Linie autobusowe pogrupowane są według podziału na kolory. Niebieskie autobusy odpowiadają za komunikację ze stolicą wyspy, zielone natomiast obsługują jej odleglejsze zakątki oraz kursują pomiędzy Korfu a Grecją kontynentalną – m.in. Atenami i Tessalonikami. Ceny za przejazd mieszczą się w przedziale od 0,60 euro za bilet ulgowy do 1,50 euro za bilet normalny w strefie B. Koszt jednorazowego biletu normalnego w strefie A to 1,10 euro. Głównym punktem komunikacyjnym i przesiadkowym dla autobusów linii niebieskich jest plac San Rocco w stolicy wyspy. Na oficjalnej stronie komunikacji publicznej Korfu próżno szukać informacji dotyczących rozkładu autobusów. Należy jednak zaznaczać, że cieszą się one opinią punktualnych i jeżdżących dość regularnie.

Korfu taksówką

Po wyspie można też jeździć taksówką. Postoje spotkacie tam na każdym kroku, a kilka miejscowych korporacji oferuje też możliwość zamówienia taryfy przez telefon lub internet. Ze względu na wysokie ceny nie jest to jednak zalecany wybór środka transportu.

Korfu wynajętym samochodem

Bardziej opłacalne niż taksówki może być wynajęcie własnego samochodu, zwłaszcza jeśli chcecie zwiedzić całą wyspę. Jeśli zdecydujecie się zarezerwować samochód przed wyjazdem, koszta będą niższe niż na miejscu. Możecie zrobić to przy pomocy Centrum Rezerwacji City Break Services. Pamiętajcie jednak, żeby jeżdżąc samochodem po Korfu, uważać na śliskie drogi – dojrzałe oliwki spadające na drogę znacznie obniżają bowiem komfort i bezpieczeństwo podróży.

Ładowanie...