X

Sun Break Wakacje Kos

Wakacje Kos - wszystko, co warto wiedzieć

Sun Break - Wakacje Kos - Top 10 atrakcji


Kos to niewielka grecka wyspa wchodząca w skład archipelagu Dodekanez przy zachodnim wybrzeżu Turcji. Uznawana jest za ostoję greckiej kultury, ojczyznę Hipokratesa i miejsce zmagań olimpijskich bogów. Choć znacznie mniejsza od pobliskiego Rodos, to ma do zaoferowania równie wiele atrakcji. Poznacie je dzięki Sun Break Kos.

1. Sun Break - Wakacje Kos – Miasto Hipokratesa

Miasto Kos to stolica i najważniejszy port wyspy, niezwykle chętnie wybierane na wakacje. Przy jego głównej ulicy mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Tamtejsza zabudowa charakteryzuje się mieszanką stylów architektonicznych z różnych epok. Jest to bowiem miejsce o długiej i bogatej historii. Znajdziecie tu podczas Sun Break Kos zarówno resztki antycznych budowli, późnośredniowieczne meczety tureckie oraz pozostałości po czasach weneckiego panowania, jak i sporo współczesnej zabudowy. Jedną z popularniejszych wśród turystów atrakcji są ruiny Casa Romana, dawnej rzymskiej posiadłości, gdzie do dziś można podziwiać zachowane fragmenty mozaik i malowideł ściennych. Dużym zainteresowaniem cieszy się też majestatyczny średniowieczny zamek Joannitów. Najsłynniejszym obiektem w Kos jest jednak rosnący obok zamku platan Hipokratesa – to pod nim podobno nauczał pochodzący z wyspy ojciec medycyny. W mieście mieści się też wiele innych miejsc związanych z wielkim uczonym, np. Muzeum Hipokratesa. Odkryty podczas prac wykopaliskowych starożytny posąg sławnego medyka znajduje się z kolei w Muzeum Archeologicznym. Rodzime miasto ojca medycyny po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

2. Sun Break - Wakacje Kos – Kąpiele w gorących źródłach

Niedaleko stolicy znajduje się malutka wioska Therma Loutra. Z miasta Kos dotrzecie do niej w trakcie Sun Break Kos zaledwie w kilkanaście minut, a naprawdę warto się tam wybrać. Miejscowość słynie z niezwykłych termalnych źródeł, których gorące wody wpływają wprost do pobliskiego morza. Kąpieli możecie więc zażyć zarówno w wiosce jak i w morzu, jego wody są tam bowiem naprawdę ciepłe!

3. Sun Break - Wakacje Kos – Tradycyjne greckie miasteczka

Podczas wakacji na Kos możecie też odwiedzić jedno z wielu rozsianych po wyspie tradycyjnych greckich miasteczek - Sun Break Kos. Jest to miejsce wymarzone na zwiedzanie! - to świetna okazja, aby zobaczyć jak najwięcej. Pełne wąskich uliczek i bielonych kamiennych domków sprawiają wrażenie, jakby czas się w nich zatrzymał. Najwięcej z nich znajdziecie w centrum wyspy na zboczach góry Dikeos. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się miasteczko Zia, ukryte pośród potoczystych strumyków i bujnych lasów porastających górę. Jego tradycyjna jasna zabudowa przepięknie kontrastuje z otaczającą miasto zielenią. W samym centrum miejscowości znajduje się uroczy kościółek o nazwie Ag, ale nie musicie wspinać się na wieżę kościelną, żeby podziwiać okoliczne krajobrazy. Z całego miasteczka roztacza się wspaniały widok na malownicze zbocza góry, a jeśli pójdziecie drogą prowadzącą na jej szczyt, będziecie mogli sycić oczy panoramą całej wyspy. Kiedy już zmęczycie się chodzeniem, odpocznijcie w jednej z wioskowych tawern, gdzie nasycicie się atmosferą greckiej prowincji i skosztujecie tradycyjnego greckiego jedzenia.

4. Sun Break - Wakacje Kos – Lokalne festiwale i grecka kultura

Lokalnego folkloru możecie także posmakować podczas jednego z organizowanych corocznie popularnych festiwali. Sun Break Kos to wyśmienita okazja, aby posłuchać muzyki. Najpopularniejszym z nich jest prawdopodobnie Festiwal Hipokratesa, który odbywa się w mieście Kos. Miejscowi oddają cześć ojcu medycyny przez cały miesiąc, od lipca do sierpnia. W ramach obchodów organizowane są koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy tańca ludowego i wystawy sztuki. Nie przegapcie niepowtarzalnej okazji na poznanie greckiej kultury i weźcie w nich udział! Jeżeli zaś wolicie mniej oblegane przez turystów miejsca, to koniecznie wybierzcie się do miejscowości Antimachia, gdzie 24 sierpnia odbywa się Festiwal Miodu. To wyjątkowa impreza, w trakcie której będziecie mieli okazję skosztować nie tylko lokalnego miodu, ale też opartych na nim pszczelarskich smakołyków i łakoci. A jeśli od słodkości wolicie coś mocniejszego, to miesiąc później w Antimachii odbywa się Festiwal Wina.

5. Sun Break - Wakacje Kos – Starożytna akademia medyczna

Kos to nie tylko ojczyzna Hipokratesa i miejsce, w którym kwitnie grecka kultura ludowa, ale też wyspa pełna pamiątek po wspaniałym świecie Antyku. Jeśli chcecie przekonać się o tym osobiście, to skierujcie swe kroki w trakcie Sun Break Kos do Asklepiejonu, czyli oddalonej 3 kilometry od stolicy świątyni Asklepiosa, greckiego bóstwa medycyny. Jest to położony na wzgórzu trzy poziomy kompleks budynków z III wieku p.n.e. Pierwsze dwa poziomy pełne są kapliczek i małych świątyń, dawniej zaś mieściła się tu szkoła medyczna, w której kształcono przyszłych lekarzy w zgodzie z naukami Hipokratesa. Na samym szczycie znajduje się górująca nad kompleksem olbrzymia dorycka świątynia, skąd rozpościera się niesamowity widok na niższe poziomy i morze. Przy dobrej pogodzie możecie stamtąd dostrzec nawet tureckie wybrzeże.

6. Sun Break - Wakacje Kos – Opuszczona stolica

Jeżeli podczas tanich wakacji na Kos, chcecie lepiej poznać historię wyspy, to koniecznie musicie odwiedzić Paleo Pili, położoną u podnóży góry Dikeos dawną stolicę wyspy z czasów Bizancjum. Dziś miasto jest opuszczone i pozostały z niego tylko ruiny, ale to nie znaczy, że nie ma tu nic ciekawego. Znajdziecie w nim podczas Sun Break Kos m.in. szczątki trzech średniowiecznych kościołów zdobionych bogatymi freskami oraz górujące nad resztą ruin pozostałości bizantyjskiej twierdzy. Skoro już tam będziecie, to nie przegapcie okazji, żeby wspiąć się na leżące na południe od miasta wzniesienie, skąd będziecie mogli podziwiać wspaniały widok na wschodnie wybrzeże wyspy. W okolicy Paleo Pili znajdziecie też niewielką tawernę, gdzie odpoczniecie i posilicie się przed wyruszeniem w dalszą drogę.

7. Sun Break - Wakacje Kos – Miasto, przylądek i zatoka w jednym

Jeśli podczas Sun Break Kos skusicie się na odwiedziny w Paleo Pili, to koniecznie zajrzyjcie też na pobliski przylądek Kefalos. Słynie on z malowniczości i leżących na jego terenie najstarszych siedzib ludzkich na wyspie, czyli jaskini Aspri Petra. Koniecznie zdecydujcie się na zwiedzanie, gdyż sama jaskinia liczy kilkaset milionów lat, a przez człowieka została zasiedlona w epoce neolitu. Nazwa przylądku pochodzi od miejscowości Kefalos, uroczego miasteczka, które warto odwiedzić ze względu na charakterystyczne wąskie uliczki i tradycyjną wyspiarską architekturą. Jednak zwiedzanie to nie wszystko - jeśli zaś będziecie chcieli zrobić sobie przerwę, możecie wybrać się nad zatokę Kefalos. Tamtejsze piaszczyste plaże to nie tylko ładne widoki, ale też obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów windsurfingu.

8. Sun Break - Wakacje Kos – Plaże na każdą okazję

Możliwość uprawiania sportów wodnych w czasie wakacji będziecie mieli na niemal każdej z plaż, jeśli wybierzecie się na Sun Break Kos. Jednak najlepsze warunki do tego panują na plaży Marmari, gdzie możecie popływać na nartach wodnych, na żaglówce lub posurfować. Kos słynie z przepięknych plaż ciągnących się wzdłuż niemal całego wybrzeża wyspy. Każda z nich oferuje podróżnym chwile lenistwa na rozgrzanym słońcem piasku i ochładzającą kąpiel w ciepłym turkusowym morzu. Do najpopularniejszych należą: oblegana przez turystów plaża przy kurorcie Kamari, otoczona drzewami Tingaki, zaciszna Mastichari oraz malownicza Agios Stefanos nad zatoką Kefalos. Jeśli już tam będziecie możecie też odwiedzić wczesnochrześcijańską bazylikę świętego Szczepana.

9. Sun Break - Wakacje Kos – Statkiem na wulkaniczną wyspę

Podczas Sun Break Kos z plaży Kamari możecie wybrać się wycieczkę do pobliskiej wyspy Nissiros, oazy ciszy i spokoju, więc jeśli zmęczycie się turystyczną atmosferą Kos, nie zwlekajcie i wsiadajcie na statek. Jak podaje legenda, grecki bóg oceanów Posejdon wyrwał z pobliskiego Kos olbrzymią skałę i przygniótł nią uciekającego przed nim giganta Polibosa – w ten sposób powstała Nissiros. Podobno jęków uwięzionego pod ziemią giganta możecie posłuchać, jeśli wdrapiecie się na krater wulkanu znajdujący się w samym sercu wyspy. Ale bez obaw, wulkan od lat jest nieczynny, a jedyne ślady jego aktywności jakie znajdziecie w okolicy to siarkowe wody mineralne i czarne kamienie, których pełno na całej wyspie. Wracając z wycieczki po zboczach krateru, zajrzyjcie do położonych u jego podnóża malowniczych wiosek Emborio i Nikia. W największym mieście wyspy, Mandraki, możecie też obejrzeć potężną twierdzę Joannitów, olbrzymi klasztor Panagia Spiliani, cztery średniowieczne monastery greckiego kościoła prawosławnego i ruiny doryckiej cytadeli Paleokastro. Pamiętajcie też, aby skosztować miejscowego specjału – napoju Soumada przyrządzanego z migdałów i orzechów.

10. Sun Break - Wakacje Kos – Greckie wakacje w Turcji

Nikkiros to nie jedyne miejsce, do którego warto wybrać się na wycieczkę statkiem podczas Sun Break Kos. Krótki rejs oddziela bowiem wyspę Kos od pobliskiego tureckiego wybrzeża. Po przepłynięciu niecałych 7 mil morskich znajdziecie się w zupełnie innymy świecie! W świecie kawy po turecku, meczetów i tradycyjnych tureckich bazarów. Leżąca na wybrzeżu miejscowość Bodrum to jeden z najpopularniejszych kurortów w Turcji. Miasteczko słynie z bujnego życia nocnego i ciekawych zabytków. Koniecznie odwiedźcie ruiny sławnego Mauzoleum w Halikarnasie, jednego z siedmiu antycznych cudów świata. A jeśli chcecie przywieźć z Turcji pamiątkę, możecie zajrzeć na popularny wśród turystów miejscowy targ. Wycieczka do Bodrum to niepowtarzalna okazja, żeby poczuć klimat Turcji podczas wakacji w Grecji.

Sun Break - Wakacje Kos - transfer z lotniska


Jedynym lotniskiem na wyspie jest międzynarodowy port lotniczy „Hipokrates” w niewielkiej miejscowości Antimachia, położonej około 27 kilometrów na południowy-zachód od centrum miasta Kos. Żeby dojechać z lotniska do celu swojej podróży, możecie skorzystać z autobusów, taksówek lub wynajętego samochodu.

Autobusem
Pomiędzy lotniskiem a miastem Kos regularnie kursują publiczne autobusy KTEL. Odjazdy mają miejsce co kwadrans, od 7.00 do 23.00. Podróż trwa około 40 minut, a cena za jednorazowy bilet normalny wynosi 3,20 euro. Transportem publicznym można dojechać również do pozostałych dużych miast wyspy: Mastichari, Kefalos i Kardameny. Kursy do tych miast odbywają się jednak ze znacznie mniejszą regularnością niż te do stolicy. Port lotniczy obsługiwany jest także przez sieć autobusów linii Olympic Airlines, których rozkład jazdy zintegrowany jest z przylotami i odlotami samolotów tej samej linii. Wszystkie autobusy zatrzymują się na przystanku zlokalizowanym przed wejściem na teren lotniska.

Taksówką
Jeżeli celem podróży jest miejsce, do którego nie docierają autobusy, warto zastanowić się nad wzięciem taksówki. Postój znajduje się przed budynkiem terminala lotniska, ale taryfę można też zamówić telefonicznie lub przez internet. Cenę za przejazd powinno uzgadniać się z kierowcą jeszcze przed wyruszeniem w drogę, aby nie przepłacić, jednak podróż do miasta Kos nie będzie kosztować mniej niż 35 euro. Czas przejazdu taksówką to zazwyczaj około 30 minut, czyli nieznacznie krócej niż autobusem.

Wynajętym samochodem
Aby dotrzeć w każdy zakątek wyspy, warto wypożyczyć auto. Wcześniejsza rezerwacja w serwisie FRU.PL pozwoli Wam znaleźć najkorzystniejszą ofertę i zapewnić sobie dostępność samochodu.

Sun Break - Wakacje Kos - komunikacja lokalna


Kos to niewielka wyspa, dlatego poruszanie się po niej nie powinno być uciążliwe bez względu na to, którą z dostępnych metod transportu wybierzecie. Do dyspozycji podróżnych pozostają autobusy i taksówki, możecie też wypożyczyć samochód albo… rower.

Kos autobusem

Niemal cała wyspa objęta jest siecią połączeń autobusowych państwowego przewoźnika KTEL. Publiczne autobusy kursują z dużą regularnością i stosunkowo często, łącząc lotnisko z największymi miastami wyspy oraz miasto Kos z mniejszymi miejscowościami. Cena za przejazd waha się od 2 do 5 euro, w zależności od długości trasy.

Kos rowerem

W związku z niewielkimi rozmiarami wyspy popularnym środkiem transportu wśród miejscowych i turystów są rowery. Możecie je wypożyczyć w każdym większym mieście oraz wielu mniejszych miejscowościach. Do wyboru takiej metody transportu zachęcają przystępne ceny – już od 5 euro za dobę – oraz malownicze drogi, wręcz stworzone do jazdy na rowerze.

Kos taksówką

Po wyspie można poruszać się także za pomocą taksówki. Największą i jedną z najpopularniejszych korporacji na Kos jest GTR LTD. Taksówki spotyka się tu niemal na każdym rogu, ale należy uważać, żeby nie wydać za dużo, ponieważ koszty transportu taryfą bywają wysokie. Zdarzają się też przypadki zawyżania cen za przejazd przez kierowców, dlatego zawsze warto dogadać się co do należności jeszcze przed wyruszeniem w trasę.

Kos wynajętym samochodem

Jeśli chcecie obniżyć koszta, a jednocześnie cieszyć się wygodą, macie też możliwość wypożyczenia samochodu. Kos posiada stosunkowo dobrze rozdbudowaną infrastrukturę drogową, a stacje benzynowe znajdują się tu na każdym kroku. Jeśli chcecie zaoszczędzić czas i pieniądze, skorzystajcie z pomocy Centrum Rezerwacji City Break Services

Ładowanie...