X

Sun Break Wakacje Kreta

Wakacje Kreta - wszystko, co warto wiedzieć

Sun Break - Wakacje Kreta - Top 10 atrakcji


Powiedzcie kali mera z Sun Break Wakacje Kreta! Odwiedźcie mitologiczną wyspę zamieszkaną niegdyś przez strasznego Minotaura oraz miejsce z rajskimi plażami, szafirowym morzem i najlepszą oliwą z oliwek na świecie!

1. Sun Break - Wakacje Kreta – Zobaczcie jedno z najstarszych miast na świecie!

Chania uważana jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na Krecie. Sun Break Wakacje Kreta to okazja, aby zobaczyć Chanię, która była kiedyś stolicą wyspy i jest niewątpliwie jej najładniejszym miastem. Dajcie zgubić się w labiryncie wąskich, kamiennych uliczek, podziwiajcie tureckie i weneckie kamienice, zajrzyjcie do pięknego Portu Weneckiego z latarnią morską i do Muzeum Archeologicznego ze wspaniałym zbiorem starożytnych pamiątek. Bilet zakupicie w kasie za 2 EUR (uwaga! muzeum czynne tylko do 16:00), koniecznie zajrzyjcie też do muzealnego ogrodu!

2. Sun Break - Wakacje Kreta – Odwiedźcie wspaniałą stolicę wyspy!

Największym miastem wyspy jest jego stolica - Heraklion. Poświęćcie jeden dzień z Sun Break Wakacje Kreta, aby je dokładnie poznać. Na pewno zachwycą was wspaniałe weneckie mury, Port, liczne klimatyczne kafejki i restauracje oraz największa atrakcja miasta - Muzeum Archeologiczne. W zbiorach muzeum, które uważane jest za jedno z najlepszych w Grecji, podziwiać możecie imponujące pamiątki: wyroby ceramiczne, malowidła, biżuterię, które liczą ponad 3 tysiące lat! Bilety do muzeum zakupicie w kasie w cenie 4 EUR. Ponieważ muzeum jest od jakiegoś czasu w renowacji, część ekspozycji może być niestety niedostępna.

3. Sun Break - Wakacje Kreta – Archeologiczny Disneyland

Obowiązkowym punktem Sun Break Wakacje Kreta jest wizyta w Knossos. To miejsce, gdzie znajdują się ruiny europejskiej cywilizacji, zlokalizowane jest około 5 km na południe od stolicy Krety. Knossos to nieodłączne skojarzenie z grecką mitologią. Koniecznie zobaczcie pałac króla Minosa, gdzie w Labiryncie uwięziony był legendarny Minotaur. To też (podobno!) miejsce, z którego próbowali uciec Dedal z Ikarem.

4. Sun Break - Wakacje Kreta – Rajskie plaże

Kreta, ze swoją wspaniałą pogodą, to niezliczone rajskie plaże ze złotym piaskiem i szafirowym morzem. Sun Break Wakacje Kreta to okazja, aby zrelaksować i poopalać się na jednej z nich. Szczególnie polecamy wam niezwykłą Plażę Vai (na wschodnim wybrzeżu wyspy), która porośnięta jest lasem palm. Skąd wzięły się w tym miejscu palmy? To podobno spuścizna po piratach, którzy wypluwali na plażę pestki po przeżutych daktylach...

5. Sun Break - Wakacje Kreta – Czas na odrobinę aktywności!

W południowo-zachodniej części wyspy znajdują się Góry Białe z malowniczym Wąwozem Samaria. Sun Break Wakacje Kreta to szansa, aby zobaczyć dziki i nienaruszony przez człowieka krajobraz. Wyprawa tym 18 kilometrowym wąwozem wymaga sporego, około 6 godzinnego wysiłku (koniecznie zabierzcie zapas wody i dobre buty!). Wasz trud zostanie jednak sowicie wynagrodzony. Czekają na was przepiękne widoki, liczne wyżłobione w skałach groty, rzadkie okazy flory i fauny oraz spacer odcinkiem mierzącym niecałe 3 metry szerokości oraz prawie pół kilometra wysokości. Przy odrobinie szczęścia spotkacie też dzikie górskie kozy kri-kri.

6. Sun Break - Wakacje Kreta – Błękitna Laguna

Sun Break Wakacje Kreta zabierze was do prawdziwego raju - to Laguna Balos oraz Wyspa Gramvoussa. Znajdziecie go w północno-zachodniej części wyspy i dotrzecie statkiem z portu Kissamos. Czeka na was krystalicznie czysta woda mieniąca się we wszystkich odcieniach zieleni i błękitu oraz wyspa piratów z wenecką twierdzą oraz niewielką, malowniczą plażą z wrakiem statku, który utknął na mieliźnie. Ciekawostką jest, że właśnie to miejsce wybrała Księżna Diana na swój miesiąc miodowy. Do obu tych atrakcji organizowane są wspólne rejsy w cenach od 20 EUR, wystarczy poszukać w porcie Kissamos.

7. Sun Break - Wakacje Kreta – Wenecka i turecka kompilacja

Miasto Rethymnon to mieszkanka wielu wpływów, głównie weneckiego oraz tureckiego, gdzie obok cerkwi znajdziecie meczety. Sun Break Wakacje Kreta pozwoli wam odkryć jego wszystkie uroki. Na uwagę zasługują potężna wenecka Fortezza, z której warto podziwiać panoramę miasta (wstęp 4 EUR), czy niewielki Wenecki Port z latarnią morską, otoczony tawernami serwującymi świeże ryby i owoce morza. Koniecznie zobaczyć musicie także fontannę Rimondi, której kraniki mają kształt lwich głów i które gaszą pragnienie licznych turystów.

8. Sun Break - Wakacje Kreta – Zobaczcie miejsce narodzin greckiego boga!

Kreta chyba każdemu kojarzy się z grecką mitologią. Dzięki Sun Break Wakacje Kreta zobaczyć możecie miejsce, gdzie według mitologii narodził się grecki bóg - Zeus. Grota Zeusa, bo tak nazywane jest to miejsce, mieści się na płaskowyżu Lassithi (wschodnia część wyspy). Wewnątrz jaskini odnaleziono wiele pamiątek z epoki minojskiej, aktualnie liczni turyści zobaczyć mogą fantastyczne stalagmity i stawek na dnie głównej komory. Do groty dostaniecie się stromą ścieżką z wioski Psychto, pieszo lub na grzbiecie osiołka.

9. Sun Break - Wakacje Kreta – Skosztujcie najzdrowszej kuchni na świecie!

Połączenie ryb, świeżych owoców i warzyw oraz oliwy i wina sprawia, że kuchnia kreteńska jest nie tylko smaczna, ale i uznawana za najzdrowszą na świecie. Sun Break Wakacje Kreta zaprasza więc was na prawdziwą ucztę! Czego warto skosztować? Gyros z sosem tzatziki chyba każdy zna. Spróbujcie więc coś, co brzmi obco: kakkavia, boureki, chortopitakia czt laukanika. Kierujcie się do tawern, gdzie jadają miejscowi: Doloma (Kalergon 8) w Chanii, gdzie dania serwowane są na porośniętym winoroślą tarasie czy Embolo (Miliará 7) w Heraklionie, gdzie skosztujecie kreteńskich przysmaków przy muzyce na żywo. Na koniec wznieście toast anyżowym ouzo. Gia mas!

10. Sun Break - Wakacje Kreta – Zabierzcie kroplę Krety do domu!

Kreta słynie z najlepszej na świecie oliwy z oliwek. Zabierzcie więc ją ze sobą do domu, aby móc przyrządzić prawdziwie grecki posiłek. Wybierajcie tę extra vergine, ich cena zaczyna się już od 5 EUR. Do sałatki greckiej jak znalazł! Z oliwy produkowane są również różnego rodzaju kosmetyki. Oliwkowe mydełko będzie doskonałą pamiątką lub prezentem.

Sun Break - Wakacje Kreta - transfer z lotniska


Transfer z lotniska Chania

Port lotniczy w Chanii obsługuje głównie czarterową linię lotniczą Enter Air oraz tanie linie lotnicze Ryanair i Norwegian, a także loty krajowe po Grecji. Znajduje się w zachodniej części Krety. Lotnisko położone jest 14 km na wschód od Chanii i jest drugim, co do wielkości lotniskiem na Krecie. Jak najlepiej dostać się z lotniska do Chanii oraz pozostałych miejsc na Krecie?

Na wyspie dość dobrze rozwinięta jest sieć autobusów. Jeżeli chcecie dojechać do Chanii, weźcie autobus, który za około 3 EUR dowiezie was do dworca autobusowego w centrum miasta. Podróż trwa około 30 minut. Jeżeli lecicie wieczornym lotem Ryanair, nie martwcie się - ostatni autobus dopasowany jest do tego lotu i odjeżdża o godzinie 21:50.
Do innych miasteczek na Krecie również bezproblemowo dostaniecie się autobusem. Kursują one między innymi do: Rethymnonu, Heraklionu, Kastelii i innych mniejszych kurortów. Rozkład możecie i ceny sprawdzić na stronie przewoźnika. Autobusy jeżdżą albo spod lotniska, albo z dworca autobusowego w Chanii.

Możecie oczywiście także wypożyczyć samochód, skorzystać z prywatnego transferu z kierowcą lub wziąć taksówkę. Postój taxi znajduje się przed terminalem. Przykładowo do centrum Chanii za podróż zapłacicie około 30 EUR. Jeśli chcecie swobodnie zwiedzać całą wyspę, polecamy wynajem samochodu w serwisie FRU.PL. Przy rezerwacji z wyprzedzeniem możecie sporo oszczędzić.

Transfer z lotniska Heraklion

Port lotniczy Heraklion to główne lotnisko Krety. Znajduje się około 5 km od centrum stolicy wyspy - Heraklionu. Obsługuje wiele linii lotniczych, w tym również te latające z Polski: Enter Air (loty czarterowe) czy Aegan Airlines. Jak najlepiej dostać się z lotniska do Heraklionu oraz pozostałych miejsc na Krecie?

Najlepszym rozwiązaniem będzie autobus - kursuje ich bardzo dużo. Bez problemu dostaniecie się do większości kurortów na Krecie. Rozkład jazdy i ceny możecie sprawdzić stronie przewoźnika.

Jeśli chcecie skorzystać z taksówki, postój taxi znajduje się przed terminalem. Za podróż do centrum Heraklionu zapłacicie około 25 EUR.

Ładowanie...