X

Sun Break Wakacje Majorka

Wakacje Majorka - wszystko, co warto wiedzieć

Sun Break - Wakacje Majorka - Top 10 atrakcji


Majorka to największa wyspa hiszpańskiego archipelagu Balearów, co roku przyciągająca miliony turystów skuszonych jej rajskimi plażami, śródziemnomorskim klimatem, wspaniałą przyrodą, a także niezwykłymi zabytkami. Tak wiele do zobaczenia, a tak mało czasu? Dzięki Sun Break Majorka dowiecie się co koniecznie trzeba zobaczyć, kiedy zwiedzacie królową Balearów.

1. Sun Break - Wakacje Majorka – Stolica wyspy i Hiszpania w pigułce

Majorka, powszechnie uznawana za najwspanialszą wyspę Balearów, czasami nazywana jest ich królową. Spędź tu tanie wakacje i ciesz się licznymi atrakcjami. Klejnotem w koronie jest zaś z pewnością jest piękna stolica – miasto Palma de Mallorca. Podziwiaj w czasie Sun Break Majorka to typowo śródziemnomorskie miasto, skąpane w promieniach słońca i okryte cieniem palm, oferujące wiele atrakcji miłośnikom nocnego życia. Dziesiątki klubów nocnych, dyskotek i restauracji potrafią zapewnić rozrywkę na wiele godzin. Jeżeli będziecie mieli szczęście, możecie trafić też na odbywające się co roku regaty o trofeum Księżnej Sofii – jedne z największych regat żeglarskich na świecie. Jednak Palma to również miasto o bogatej historii, noszące ślady panowania bizantyjskiego, arabskiego i hiszpańskiego, a co za tym idzie pełne zabytków. Spacerując po wąskich uliczkach starego miasta będziecie mieli możliwość obejrzenia La Seu – górującej nad miastem olbrzymiej gotyckiej katedry. Jest to jeden z najsłynniejszych obiektów sakralnych w Hiszpanii, którego budowa trwała prawie 400 lat i który od lat niezmiennie przyciąga rzesze turystów. Tuż obok znajduje się inna słynna budowla – Palau de Almudaina, pamiątka po czasach rządów arabskich, dawna siedziba mauretańskich władców, później zaś rezydencja królów aragońskich, a następnie monarchów zjednoczonej Hiszpanii. Warto ją odwiedzić choćby ze względu na to, że to historia Hiszpanii w pigułce.

2. Sun Break - Wakacje Majorka – Drewnianą kolejką

Jeśli w trakcie Sun Break Majorka jesteście już w Palmie, to pamiętajcie o jednej z największych atrakcji Majorki – zabytkowej drewnianej kolejce Ferrovial de Soller, której trasa rozpoczyna się w stolicy. Warto wybrać się w trakcie urlopu na przejażdżkę do położonego w północno-zachodniej górzystej części wyspy miasteczka Soller. Po drodze będziecie mieli okazję podziwiać wspaniałe widoki, co powinno wynagrodzić niewygody podróżowania drewnianą kolejką. Urokliwe miasteczko Soller znane jest z okolicznych gajów cytrusowych i oliwnych, wiekowej zabudowy oraz malowniczego położenia na środku doliny otoczonej z jednej strony górami, a z drugiej lazurową wodą Morza Śródziemnego. Kiedy dotrzecie na miejsce, oprócz podziwiania widoków, warto wybrać się do Museu Balear de Ciencias Naturales, czyli muzeum nauk przyrodniczych oraz odwiedzić znajdujący się na jego terenie ogród botaniczny Jardin Botanico, słynący z egzotycznej roślinności. Zwróćcie też uwagę na piętrzący się nad Soller masywny szczyt Puig Mayor, największą górę na wyspie.

3. Sun Break - Wakacje Majorka – Spacerem po górach

Otaczające Soller góry, czyli Serra de Tramuntana, są nie tylko ładnym tłem dla okolicznych miejscowości, ale też atrakcją turystyczną samą w sobie. Zobaczcie je na własne oczy podczas Sun Break Majorka. Jeśli chcecie poznać je lepiej, z Soller należy udać się do miasta Deia, położonego 12 kilometrów w głąb masywu górskiego. Oprócz oryginalnej średniowiecznej zabudowy miejscowość ta przyciąga turystów swoim położeniem, idealnym na bazę wypadową do pieszych wycieczek po górach, jazdy na rowerze i wspinaczki. Jeśli zaś kontaktu z naturą wciąż będzie Wam mało, to w samym sercu gór znajduje się La Reserva Puig de Galatzo – objęty ścisłą ochroną rezerwat przyrody z doskonale zachowaną wyspiarską fauną i florą.

4. Sun Break - Wakacje Majorka – Miasteczko Chopina

Wśród gór Serra de Tramuntana kryje się jeszcze jedno ciekawe miejsce – podczas Sun Break Majorka zobacz miejscowość Valldemossa, jedno z najsłynniejszych miejsc na Majorce. Nie przegap go podczas urlopu. Swoją sławę zawdzięcza nie tylko malowniczemu położeniu, ale przede wszystkim Fryderykowi Chopinowi i George Sand, których podczas pobytu w miasteczku połączył płomienny romans. W Valldemossie warto wybrać się do dawnego klasztoru Kartuzów, w którym można obejrzeć ekspozycję poświęconą Chopinowi, do miejscowego pałacu królewskiego oraz do galerii sztuki współczesnej, gdzie znajdują się dzieła m.in. Joana Miro i Pabla Picassa.

5. Sun Break - Wakacje Majorka – Zatoka pośród gór

Zanim opuścicie Serra de Tramuntana, warto w trakcie Sun Break Majorka zajrzeć jeszcze do Sa Calobra, głębokiej zatoki leżącej pośród gór. Z prowadzącej tu krętej, wbudowanej w górskie zbocza drogi, roztacza się niezwykły widok na zatokę i skaliste klify łączące masyw górski z morzem. Po dotarciu na miejsce możecie podziwiać widoki lub przejść się do pobliskiego sanktuarium w Lluc, popularnego celu pielgrzymek. Jeśli ogarnie was zmęczenie, możecie odpocząć w położonym przy zatoce porcie, w którym znajdziecie kilka barów i restauracji oraz małą, ale piękną plażę.

6. Sun Break - Wakacje Majorka – Najpiękniejsze plaże

Tanie wakacje na Majorce byłyby niekompletne bez wizyty na jednej z pięknych i urokliwych plaż, z których słynie królowa Balearów. Znajdują się tu zarówno długie piaszczyste plaże, idealne do wygrzewania się na słońcu, jak i mniejsze kamieniste, na których klimat śródziemnomorskiej wyspy poczujemy jeszcze mocniej. Na szczególną uwagę zasługuje Cala Millor, najpopularniejsza miejscowa plaża położona na wschodnim wybrzeżu Majorki. Co roku przyciąga miliony turystów drobnym białym piaskiem, płytką i przejrzystą wodą oraz wspaniałą promenadą z licznymi sklepami i punktami gastronomicznymi - podczas Sun Break Majorka przyciągnie także Ciebie. Jeśli będziecie jednak chcieli spróbować czegoś innego, to do wyboru macie m.in. plażę Es Trenc, jedną z ostatnich na wyspie, na których wyglądzie nie odcisnął swego piętna człowiek, Alcudę, czyli najdłuższą z tutejszych plaż o długości 10 kilometrów, oraz Cala Llombards – malutką plażę popularną szczególnie wśród miłośników nurkowania.

7. Sun Break - Wakacje Majorka – Najpiękniejszy zakątek Majorki

Przez wielu za najpiękniejszy zakątek wyspy uznawany jest Cap de Formentor na północnym zachodzie Majorki. Na końcu ciągnącego się przez 20 kilometrów półwyspu Formentor znajduje się ponad 100-letnia latania morska – el Far de Formentor – z której roztacza się wspaniały widok na okolicę. Prowadzi tam biegnąca serpentyną wśród wzgórz droga widokowa, którą co roku wspinają się tysiące spragnionych niezwykłych widoków podróżnych. Oznakowane drewnianymi tabliczkami szlaki turystyczne prowadzą także do dzikich i malowniczych zatoczek, których na półwyspie znajdziecie bardzo dużo. To kolejny punkt programu podczas Sun Break Majorka!

8. Sun Break - Wakacje Majorka – Smocze Jaskinie

Położona na wschodnim wybrzeżu wyspy miejscowość Porto Cristo słynie z olbrzymich i niezwykłych kompleksów jaskiniowych - zobacz ją na własne oczy w trakcie swego słonecznego urlopu. Największy z nich, Coves del Drac, zwany również Smoczymi Jaskiniami, rozciągają się na długości ponad 2,5 kilometra i kryje w sobie mnóstwo fantazyjnych formacji skalnych. Zwiedzając je podczas Sun Break Majorka, nie macie się jednak czego obawiać, bowiem korytarze i groty są bardzo dobrze oświetlone. Oprócz stalagmitów i stalaktytów znajduje się tu również Jezioro Martel – jedno z największych podwodnych jezior świata, długie na 177 metrów i szerokie na 230. Nad jego brzegiem organizowany jest koncert muzyki klasycznej z efektami świetlnymi, co w nietypowej jaskiniowej scenerii robi niezwykłe wrażenie.

9. Sun Break - Wakacje Majorka – Niezwykła przyroda

Kolejne miejsce, które warto odwiedzić w trakcie tanich wakacji na Majorce to park przyrodniczy S’Albufera – największy teren podmokły nad Morzem Śródziemnym, obejmujący dawną lagunę oddzieloną od morza pasmem wydm. Pełen niezwykłej fauny i flory park to miejsce, w którym z łatwością odpoczniecie od turystycznego zgiełku i tłumów, zwiedzając go specjalnie wytyczonymi do tego pieszymi ścieżkami. Jednocześnie możecie też podczas Sun Break Majorka poszerzyć swoją wiedzę, bo przy ścieżkach umieszczono tablice informacyjne, z których dowiecie się więcej o cennej przyrodzie okolicznych mokradeł i zamieszkujących je rzadkich gatunkach zwierząt. Jeśli będziecie mieli szczęście to może któreś z nich uda się Wam zobaczyć na własne oczy, a jeśli nie – koniecznie odwiedźcie tutejsze muzeum przyrodnicze słynące z wielu ciekawych okazów i eksponatów.

10. Sun Break - Wakacje Majorka – Podróż balonem

Wakacje na Majorce warto zakończyć przelotem nad wyspą balonem. Tej wyjątkowo lubianej przez turystów rozrywki należy szukać w uroczym miasteczku Manacor położonym we wschodniej części wyspy. Koszt przelotu to minimum 100 euro, ale niesamowita popularność tej atrakcji podpowiada, że mimo to warto się skusić i wybrać podczas Sun Break Majorka w wycieczkę po przestworzach, która gwarantuje nową perspektywę na oglądane wcześniej cuda Majorki. Podczas lotu będziecie mieli okazję podziwiać skaliste góry, niebiańskie plaże, rezerwaty przyrody i śliczne miasteczka. Cała wyspa znajdzie się u waszych stóp.

Sun Break - Wakacje Majorka - transfer z lotniska


Międzynarodowe lotnisko Palma de Mallorca to największy port lotniczy na Balearach i jeden z największych w całej Hiszpanii. Zlokalizowany w południowo-zachodniej części wyspy, około 8 kilometrów na wschód od miasta Palma de Mallorca, obsługuje rocznie dziesiątki milionów pasażerów. Za transport z lotniska do hoteli zazwyczaj odpowiedzialne są biura podróży, ale jeśli musicie zorganizować go we własnym zakresie, to do wyboru macie publiczny autobus, taksówkę lub wynajęcie samochodu. Możecie też samemu wynająć busa czarterowego, ale rezerwacji należy dokonywać ze sporym wyprzedzeniem.

Majorka - transfer z lotniska autobusem

Jeżeli chcecie zminimalizować koszty transportu, najlepiej będzie pojechać autobusem. Lotnisko obsługuje kilka publicznych linii, zatrzymujących się na jednym z trzech okolicznych przystanków – przed parkingiem, przed halą przylotów oraz przed halą odlotów. Autobusy kursują od 6:00 rano do 2:00 w nocy i odjeżdżają co 10-15 minut. Linia 1 jeździ do Palma de Mallorca, a linia 21 do popularnej wśród turystów miejscowości s’Arenal. Czas dojazdu to w zależności od celu podróży od 15 do 30 minut. Jeśli chcecie dostać się w inne miejsce, najlepiej pojechać 1 linią i na przystanku Plaça d’Espanya przesiąść się do innego autobusu lub pociągu. Cena biletu normalnego w jedną stronę na dowolnej trasie autobusowej to około 2 euro. Dzieci poniżej 5 roku życia podróżują za darmo.

Majorka - transfer z lotniska taksówką

Przed halą przylotów, obok przystanku autobusowego, znajduje się również postój taksówek. Podróż taksówką do Palmy zajmuje około 15 minut. Większość samochodów wyposażona jest w taksometr, a standardowa stawka za trasę z lotniska do stolicy to 12 euro. Opłata początkowa to minimum 1,80 euro (0,67 euro za kilometr), jeśli jedziemy do Palmy, i 2,90 euro (0,90 euro za kilometr), jeśli jedziemy do innego miasta. Za każdą sztukę bagażu płaci się dodatkowo 0,60 euro. Większość taksówek na lotnisku należy do korporacji Palma Taxi. Istnieje możliwość sprawdzenia dostępności, kosztów przejazdu i rezerwacji taksówki jeszcze przed przylotem lub zamówienia jej telefonicznie na lotnisku. Warto też sprawdzić szczegóły na stronie internetowej.

Majorka - transfer z lotniska samochodem

Port lotniczy jest dobrze skomunikowany drogowo z resztą Majorki i znajduje się tuż przy trasie Ma-19, prowadzącej z Palmy do Santanyi na południu wyspy, dlatego jeśli zdecydujecie się wynająć samochód, z łatwością dotrzecie do celu swojej podróży. Jeśli chcecie swobodnie poruszać się po wyspie i dotrzeć do wszystkich jej atrakcji, polecamy ten środek transportu. Zarezerwuje auto z wyprzedzeniem w serwisie FRU.PL, aby zagwarantować sobie najlepszą cenę.

Sun Break - Wakacje Majorka - komunikacja lokalna


Podczas wakacji na Majorce możecie podróżować na wiele sposobów – autobusem, pociągiem lub samochodem. Wyspa połączona jest gęstą siecią kolejową i autobusową, jednak za pomocą transportu publicznego nie zwiedzicie każdego jej zakątka. Czasami konieczne może okazać się wynajęcie auta lub zamówienie taksówki.

Majorka autobusem

Sieć komunikacji autobusowej na Majorce jest dobrze rozwinięta i obejmuje dużą część wyspy, w tym większość miejscowości popularnych wśród turystów. Centralnym ośrodkiem komunikacyjnym jest stolica wyspy, Palma de Mallorca, a głównym punktem przesiadkowym położony w centru miasta przystanek Plaça d’Espanya. Przejazdy niektórymi trasami międzymiastowymi są jednak realizowane zaledwie parę razy na dobę, o czym należy pamiętać, jeśli wybieramy się w odleglejsze od Palmy miejsca.

Podobnych problemów nie doświadczymy poruszając się komunikacją miejską po samej stolicy. Autobusy kursują tu regularnie przez cały dzień, nawet do późnych godzin nocnych. Trasy są dobrze oznakowane, autobusy wygodne, a koszt przejazdu w obrębie miasta to około 1,20 euro. Bilety można kupić u kierowcy, należy przy tym jednak pamiętać, aby mieć drobne. Najważniejszym punktem komunikacyjnym w stolicy jest – oprócz wspomnianego Placa d’Espanya – przystanek Placa de la Reina.

Majorka pociągiem

Publiczny transport kolejowy jest wygodniejszy od autobusowego, ale też znacznie mniej rozbudowany i droższy. Na wyspie znajdują się trzy linie kolejowe biegnące na północ i wschód od Palma de Mallorca i łączące stolicę z miastami Manacor, Inca i Sa Pobla. Poruszając się po stolicy, możemy także skorzystać z wybudowanego zaledwie kilka lat temu metra. Jest to najszybsza metoda transportu po Palmie. Do dyspozycji podróżnych oddano 2 linie i 18 stacji podziemnej kolejki. Ceny wahają się od 1,60 euro za jednorazowy bilet normalny w pierwszej strefie po 8,20 euro za bilet przesiadkowy w strefie trzeciej.

Majorka samochodem

Tam gdzie nie dotrzecie pociągiem ani autobusem, dojechać można wynajętym samochodem. Najwygodniej i najtaniej będzie wynająć auto jeszcze przed podróżą w serwisie FRU.PL. Możecie w ten sposób sporo zaoszczędzić. Na miejscu za wypożyczenie samochodu zaliczanego do najniżej klasy zapłacicie około 15-25 euro za dobę. Cena za samochód wyższej klasy to już przynajmniej 40 euro. Dodatkowo płacimy oczywiście za paliwo.

Majorka taksówką

Na wyspie nietrudno o znalezienie jednego z licznych postojów taksówek, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie po Majorce, jeśli nie zdecydujecie się na wynajęcie samochodu, a transport publiczny nie dociera do miejsca, które chcecie odwiedzić. Przy każdym przystanku znajduje się tablica informacyjna, na której podane zostały ceny za przejazd z punktu odjazdu taksówek do najpopularniejszych celów podróży. Dzięki temu z taksówek na Majorce można korzystać bez obaw o zawyżanie cen kursów przez kierowców. Najpopularniejsze lokalne korporacje to Fono Taxi i Palma Taxi.

Ładowanie...