X

Sun Break Wakacje Malta

Wakacje - wszystko, co warto wiedzieć

Sun Break - Wakacje Malta - Top 10 atrakcji


Malta – najmniejsze państwo świata - to idealne miejsce na spędzenie wakacji – fani edukacyjnego wypoczynku znajdą tu wspaniałe zabytki, natomiast wielbiciele błękitnej wody również będą mieli okazję zrelaksować się w swój ulubiony sposób. Malta jest również znana z bogatego życia nocnego – kluby są tu czynne do rana, więc baluj w czasie City Break Malta.

1. Sun Break - Wakacje Malta – Muzeum na świeżym powietrzu!

Valetta, stolica Malty jest znana z dużego zagęszczenia zabytkowych budowli. W czasie Sun Break Malta udaj się do Valetty zajmującej powierzchnię mniejszą niż 1 kilometr kwadratowy, gdzie każdy budynek ma swoją historię. Do najważniejszych budynków Valetty zalicza się Pałac Wielkich Mistrzów. Został ukończony w 1574 roku i do dziś jest symbolem wielkości Joannitów.

Będąc w Valetcie, warto w czasie Sun Break Malta zwiedzić także katedrę Św. Jana. Z zewnątrz niepozorna, w środku prezentuje imponujące bogactwo. Największą jej atrakcją jest dzieło Caravaggia – Ścięcie św. Jana. W Valetcie znajduje się jeden z trzech najstarszych teatrów w Europie – Manoela. Został wybudowany w 1731 roku przez Wielkiego Mistrza Manoela de Vilhena.

Tuż przy bramie wjazdowej do stolicy znajduje się Muzeum Fortyfikacji. Wejście jest darmowe, a w środku zobaczyć można mnóstwo modeli prezentujących niezdobyte miasto. Przechadzając się uliczkami Malty napotkamy Muzeum Zabawek, które z pewnością przypadnie do gustu dzieciom. Starszym polecić można Casa Rocca Piccola – można tu zobaczyć, jak mieszkała arystokracja maltańska.

W stolicy roi się od oberży rycerskich – domów zakładanych przez zakonników przybywających z różnych stron świata. Podczas Sun Break Malta przekonasz się o tym na własne oczy! Na ulicach Valetty możemy zobaczyć oberżę aragońską, naprzeciwko której stoi Kościół Anglikański, oberżę bawarską (należącą do zakonników z Wielkiej Brytanii, Bawarii i Polski), a także oberżę kastylijską (obecnie siedzibę premiera Malty).

2. Sun Break - Wakacje Malta – Odwiedźcie ciche miasto!

Mdina to z kolei dawna stolica wyspy, w której ciężko wymienić najważniejsze atrakcje – jest ich bowiem około tysiąca. Jest nazywana „cichym miastem” – obecnie mieszka tutaj zaledwie 400 osób. W trakcie Sun Break Malta poznaj miasto założone 2000 lat temu przez Rzymian. Przez wieki była siedzibą najbogatszych rodów maltańskich. Ciężko znaleźć tu cokolwiek nowoczesnego, a spacerując jego uliczkami mamy wrażenie, jakbyśmy byli wewnątrz jednego wielkiego zabytku.

Obok wejścia do miasta znajduje się wejście do lochów Mdiny. W podziemiach można zwiedzić muzeum figur woskowych, które przedstawia różne sceny z historii Malty. Wartym zobaczenia zabytkiem jest Katedra Św. Pawła, gdzie wisi obraz przedstawiający Najświętszą Marię Pannę (jego autorstwo przypisuje się Św. Łukaszowi!). Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wyspę w 1693 roku, kościół został odbudowany w stylu barokowym. Na wieżach kościoła zauważyć można dwa zegary – jeden z nich wskazuje godziny, drugi dni i miesiące. Obok wież zegarowych mieści się muzeum przykatedralne, ze zbiorami z okresu kilku tysięcy lat. Między innymi są tutaj dzieła Albrechta Durera.

3. Sun Break - Wakacje Malta – Zatrzymajcie czas!

Niedaleko Malty znajdują się wyspy Gozo i Comino - obowiązkowe punkty programu Sun Break Malta. Gozo jest Maltą sprzed kilkudziesięciu lat – życie płynie tu wolniej, nie brakuje ludzi zajmujących się tradycyjnym rzemiosłem, krajobrazy są rozległe i bardzo naturalne. Atrakcyjnym turystycznie miejscami są świątynia Ggantija, sanktuarium ta’Pinu, Cytadela, oraz teren Dwejry.

Na terenie Gozo i Malty znajdują się resztki budowli nieznanego pochodzenia. Prawdopodobnie zostały wybudowane 5 tysięcy lat temu. Według niektórych teorii były to świątynie poświęcone Matce Ziemi, wyspę zajmowały wtedy głównie kobiety. Najbardziej znaną budowlą jest Hypogeum, określane też jako świątynia Hal Salfieni. Aby zwiedzić ten budynek, wymagana jest jednak rezerwacja i to z dużym wyprzedzeniem, nawet do 1,5 miesiąca.

Comino to wyspa wymarzona na zwiedzanie w drodze z Malty na Gozo. Wyspa jest bardzo mała – ma nieco ponad milę kwadratową wielkości. Możemy na niej zobaczyć imponującą Błękitną Lagunę, której przejrzysta woda jest idealna dla turystów lubiących spędzać wakacje także na nurkowaniu.

4. Sun Break - Wakacje Malta – Ukryte skarby!

Xlendi, niewielka miejscowość rybacka, położona w południowo-wschodniej części Gozo. Charakteryzuje się bardzo romantyczną atmosferą – to miejsce stworzone dla turystów, którzy chcą spędzić dzień Sun Break Malta z ukochaną osobą. Mieszkańcy lubią odwiedzać Xlendi ze względu na kuchnię – można tu spróbować aljotty, czyli zupy rybnej z czosnkiem, pomidorami, ryżem i ziołami.
Poza uroczymi restauracjami, w zatoce znajduje się plaża, stworzona dla amatorów kąpieli. Zatoka jest otoczona zwartą zabudową. Miejscowemu kościołowi patronuje Matka Boska z Góry Karmel.
Zatoka zawdzięcza swoją nazwę słowu „xelandion”, czyli statkowi bizantyjskiemu, który podobno kiedyś zakotwiczył w porcie. Niedaleko znajduje się wieża strażnicza wzniesiona za czasów Mistrza Lascarisa, z której dawniej obserwowano wejście do portu.

5. Sun Break - Wakacje Malta – Nurkowanie do wraków!

Sun Break Malta to idealna okazja nie tylko na zwiedzanie, ale i nurkowanie. Nurkować można tutaj przez cały rok – wody oblewające wyspę zalicza się do najbardziej czystych i przejrzystych w tej części świata. Nie brakuje tutaj podwodnych urwisk, fascynujących jaskiń i raf koralowych. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z nurkowaniem, możemy zacząć kurs w jednej z profesjonalnych szkół dla nurków. Oryginalną atrakcją jest nurkowanie do wraków – interesującym jest brytyjski niszczyciel niedaleko Marsamxett Harbour.

6. Sun Break - Wakacje Malta – Dla fanów słońca i wody!

Popularną plażą Malty jest Golden Bay – to miejsce stworzone jest na wakacje, idealne dla wielbicieli opalania. Z kolei miłośnicy surfingu raczej wybiorą Tuffieha Bay. Obie plaże mieszczą się w pobliżu naturalnego parku krajobrazowego. Spokojne morze i łagodne wiatry to idealne warunki dla rozpoczynających przygodę z surfingiem, ale Malta podoba się także doświadczonym surfingowcom. W każdej miejscowości turystycznej będziecie mogli wypożyczyć sprzęt w czasie Sun Break Malta.

7. Sun Break - Wakacje Malta – Smaki Malty

Na wyspie jada się przede wszystkim ryby, choć nie tylko. Odważ się w czasie Sun Break Malta poznać lokalne specjały. Duży wpływ na tutejszą kuchnię mają dania sycylijskie – w wielu restauracjach proponuje się typowe dania włoskie jak pizza i pasta. Turyści-wegetarianie także będą zadowoleni – każda restauracja oferuje dania ze świeżych warzyw. Do typowo maltańskich należą ross-il-forn, czyli ryż z dodatkiem wołowiny lub wieprzowiny, który zapieka się z serem. Z dań warzywnych warto wymienić: brungiel (nadziewane bakłażany) i kapunatę – mieszankę warzyw, złożoną z bakłażanów, pomidorów, zielonej papryki i czosnku. Spraw, że wakacje będą smakowały pysznie!

8. Sun Break - Wakacje Malta – Dwa oblicza zabawy

Turyści żądni nocnych wrażeń w czasie Sun Break Malta nie będą rozczarowani – wyspa oferuje wszelkie typowe rozrywki, od tanecznych imprez na plażach po dyskoteki w klubach. W imprezowej części Malty – Paceville – każdy znajdzie coś dla siebie. Malta stała się w ciągu ostatnich lat popularna dzięki obecności takich twórców jak Paul Oakenfold, Tiesto lub Van Heil.

Na Malcie jako rozrywkę traktuje się także uczestnictwo we wszelkich religijnych fiestach. Rozmach, z jakim są organizowane przyciąga uwagę turystów. Pójście na uliczną procesję sprzyja nastrojowi szalonej zabawy – co chwilę możemy jednak przystanąć w pięknie przystrojonych kościołach i pomedytować.

9. Sun Break - Wakacje Malta – Fascynująca przyroda!

Uznawane za jedno z najbardziej malowniczych miejsc Klify Dingli nieodmiennie przyciągają turystów na wakacje - poświęć dzień na ich ujrzenie w trakcie Sun Break Malta. Wznoszą się ponad 250 metrów nad ziemią, będąc tym samym największym wzniesieniem na Malcie. Warto tu przyjechać właśnie wieczorem – przy zachodzącym słońcu morze mieni się wieloma kolorami. W pobliżu klifów Dingli można zobaczyć ogrody Buskett. Z wybrzeża można się tam przemieścić piechotą – odległość od brzegu morza do wejścia do ogrodów wynosi tylko 1,5 km. Wielbicielom przyrody można także polecić zwiedzanie Parku Narodowego Ta’Qali, położonego w centrum wyspy.

10. Sun Break - Wakacje Malta – Filmowe podróże!

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Malta była miejscem kręcenia wielu głośnych filmów ostatnich lat. Powstały tu między innymi Troja, Gladiator czy też Hrabia Monte Christo. Jeśli jesteście kinomanami, w czasie Sun Break Malta powinniście koniecznie wybrać się w podróż śladami Hollywood! Fort na półwyspie Scebarras wykorzystano podczas zdjęć do „Wyspy Piratów” (1995), oraz „Starcia Tytanów” (2010). Choć miejsce to zostało wciągnięte na listę 100 zagrożonych zniszczeniem zabytków, wciąż można je odwiedzić dzięki organizowanym tam wycieczkom z przewodnikiem.

Główny port wyspy – Grand Harbour – pojawił się w „Aleksandrze” (2004), oraz w dramacie wojennym „U-571” (2000). Kultowe obecnie filmy „Troja” (2004) i „Gladiator” (2000) powstały w forcie Ricasoli. „Rejs w nieznane” (2002) Guya Richiego powstał z kolei w rejonie Błękitnej Laguny na wyspie Cimino.

Przy zatoce Anchor możemy znaleźć Wyspę Popeye’a, która z pewnością zainteresuje najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się tam w parku rozrywki, wziąć udział w edukacyjnych grach i zabawach.

Sun Break - Wakacje Malta - transfer z lotniska


Jeśli wybieracie się na Sun Break Malta, na pewno waszym pierwszym przystankiem będzie port lotniczy Malta. Aby dotrzeć z lotniska do stolicy wyspy, potrzeba 30 minut. Transport zapewniają autobusy, które odjeżdżają spod terminalu, cena biletu komunikacji miejskiej zamyka się w kwocie 1,30 EUR za bilet dwugodzinny. Istnieje także możliwość skorzystania z prywatnych przewoźników – podróż do Valetty będzie nas kosztować od 15 do 20 euro (62/ 83 złote). Ceny za wynajem samochodu na lotnisku zaczynają się od 46 euro za dzień (ok. 194 złote) lub 120 euro (495 złotych).

Sun Break - Wakacje Malta - komunikacja w mieście


Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, a zwyczaje kierowców są „mocno południowe”. Nie możemy jednak zapominać, że Malta to mała, zaledwie 27-kilometrowa wyspa – wobec tego przemieszczanie się po niej za pośrednictwem komunikacji miejskiej wydaje się być najrozsądniejsze. Koszt biletu jednorazowego to, ważnego 120 minut to 1,30 EUR, bilet jednodniowy kosztuje zaś 1,5 EUR. Tygodniowy wyniesie nas 6,5 EUR. Bilety są jednak ważne tylko na jednej wyspie – np. wybierając się na Gozo, musimy kupić osobny bilet.

Jeśli zamierzamy przenieść się w czasie Sun Break Malta na drugą wyspę, nie musimy w tym celu dołączać do wycieczki. Wystarczy, że dostaniemy się na przystań promową w Cirkewwie. Stamtąd w dalszą podróż udajemy się promem przewoźnika Gozo Channel. W czasie sezonu letniego promy przemieszczają się co 45 minut. Przejazd w obie strony wyniesie nas 4,65 EUR, a dzieci między 3 a 12 rokiem życia kupią bilet w cenie 1,15 EUR. Bilety są dostępne w kasie terminali. Z wyspy na wyspę można się też przedostać za pośrednictwem mniejszych łódek i motorówek.

Kursujące po wyspie autobusy turystyczne Malta and Gozo Sightseeing Hop On Hop Off mają dla nas dwie trasy – północną i południową. Na każdej z nich jest kilkanaście przystanków w najbardziej atrakcyjnych miejscach. Taka wycieczka będzie nas kosztować 17 EUR.

Ładowanie...